Vysoké ceny energií a pomoc Ukrajině. To byla ústřední témata dnešního neformálního zasedání lídrů zemí Evropské unie na Pražském hradě. Podle premiéra Petra Fialy se EU musí domluvit na krocích ke snížení cen energií, například na zastropování ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny.
Morawiecki: Německo musí odložit egoismus
Německá vláda čelí rostoucí kritice především menších zemí za svůj plán vynaložit na zmírnění dopadů vysokých cen energií až 200 miliard eur. To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU, řada šéfů států a vlád tak dnes při příchodu zdůrazňovala potřebu společného evropského řešení problému. Polský premiér Mateusz Morawiecki konstatoval, že Německo musí odložit svůj egoismus.
Některé návrhy na řešení cen energií, které nyní v EU zaznívají, jdou podle českého premiéra Fialy správným směrem. ,,Ale musíme se domluvit na tom, abychom ty kroky také realizovali, ať už jde o zastropování ceny plynu, který je využíván pro výrobu elektrické energie, nebo podobné věci,“ poznamenal.
Také slovenský premiér Eduard Heger považuje za nutné zastropovat ceny plynu, i rakouský kancléř Karl Nehammer řekl, že Vídeň se k takovému postupu staví pozitivně.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnešní diskuzi vidí jako první krok a přípravu směrem k formálnímu summitu EU za dva týdny v Bruselu. Až krátce před ním chce unijní exekutiva členským státům předložit konkrétní podobu zamýšlených kroků.
Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a nizozemský premiér Mark Rutte přišli na Pražský hrad společně pěšky. Před summitem se setkali v Hrzánském paláci, aby jednali o novém geopolitickém centru Brussels Institute for Geopolitics, Česko zváží připojení k němu po skončení předsednictví.
Pomoc Ukrajině
Šéf diplomacie Evropské unie Borrell požádá lídry členských zemí o brzké schválení další společné platby za zbraně pro Ukrajinu. Od politických vůdců sedmadvacítky chce také získat podporu pro unijní misi, která by měla cvičit ukrajinské vojáky. Konkrétní návrhy by podle něj mohli schválit ještě v říjnu ministři zahraničí.
EU podle Fialy musí odstranit překážky, které brání vyplacení půjčky celých devíti miliard eur, jež blok slíbil Ukrajině na financování běžného chodu státu.
(bar, čtk)