INZERCE

Dieselagregát\ pro podpůrné služby v průmyslovém areálu v Praze-Letňanech. Foto: ESKO Generator

Neekologické, ale ziskové. Rozjel se byznys s naftovými generátory na dodávku regulační energie

Česká energetika je na prahu nového živelného boomu, za kterým stojí hlavně oportunisté z řad finančních investorů a fondů. Tentokrát nejde o solární elektrárny, ani jiný zdroj zelené energie, ale o poskytování služeb výkonové rovnováhy s pomocí naftových generátorů. V rozumné míře mohou investoři uspět, ale je zde riziko, že těchto zdrojů postaví příliš mnoho a ve výsledku prodělají.

Na živelný růst byznysu s dieselagregáty upozornil člen představenstva ČEPS Pavel Šolc na konferenci Agregace a flexibilita, která se konala včera v Praze. „Podle dostupných informací mají souhlas distributorů k připojení dieselagregáty o výkonu 1000 megawattů, dalších 1000 megawattů je v přípravě,“ upozornil Šolc. Dodal, že vidí pro tyto zdroje na trhu služeb výkonové rovnováhy (SVR) prostor v řádu stovek megawattů, ale pro tisíce megawattů se už využití nenajde.

Podobně se vyjádřil také David Šafář, člen představenstva distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON. „Naftové generátory nejsou ekologickým zdrojem energie a to je důvod, proč je E.ON stavět nebude. Od jiných investorů máme v síti EG.D žádosti na připojení těchto zdrojů o výkonu zhruba 400 megawattů. Připojíme je, ale vyžádá si to dodatečné náklady na posílení sítě,“ řekl David Šafář. Dodatek k ekologické stopě: emise CO2 ze spalování nafty jsou skoro stejné jako v případě spalování uhlí.

Na internetu lze nalézt řadu firem, které nabízejí dodávku a instalaci naftového generátoru vhodného k dodávkám regulační energie pro ČEPS. Jedná se o prostorově nenáročná zařízení v „kontejneru“ s výkonem v řádu stovek kilowattů, maximálně do 2 megawattů. Jedním z nejaktivnějších hráčů na trhu je firma ESKO Generator, která na svém webu zmiňuje hned několik realizovaných zakázek u zákazníků během letošního roku.

Nepočítejte návratnost podle roku 2022

Podobně jako u jiných investic i zde platí, že opatrnost je namístě. V době vrcholu energetické krize, tedy v roce 2022, byla podle zdrojů z trhu návratnost investice do dieselagregátu s dodávkou SVR pouhých osm měsíců. Jenže to platilo v době, kdy se cena elektřiny počítala v řádu stovek eur za megawatthodinu. Dnes už se návratnost pohybuje v řádu let, nikoli měsíců.

Faktem je, že poptávka po SVR poroste spolu se zvyšujícím se výkonem větrných a solárních elektráren a také v souvislosti s odstavováním uhelných elektráren a tepláren. Avšak atraktivní trh s regulační energií přitahuje nové hráče a za pár let na něm může být docela těsno. Na tento trh cílí investoři do velkokapacitních bateriových úložišť, která mají navíc výhodu, že dokážou nerovnováhu na trhu s elektřinou vyrovnávat oběma směry. Přibývají také řešení počítající s vyrovnáváním trhu díky reakci na straně spotřeby elektřiny.

Nabídku SVR navíc v příštích letech zvýší nové plynové teplárny, které budou nahrazovat dožívající uhelné zdroje. Nové podpůrné schéma pro investory, kteří se chtějí pustit do stavby nových plynových tepláren s kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (KVET), představilo ministerstvo průmyslu a obchodu v červnu. V první aukci investorům nabídlo podporu pro zdroje o elektrickém výkonu 1250 megawattů, druhou aukci na dalších 1750 megawattů výkonu vypíše v příštím roce.

Více o rostoucí konkurenci na trhu SVR, kam vstupují noví poskytovatelé, se dočtete ve zprávě Kdo vydělává na dodávkách regulační energie pro ČEPS? Velké hráče vytěsňují mladí dravci.

David Tramba