INZERCE

Vrchní ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. Foto: Radek Čepelák

Neděla: Státní energetická koncepce je skoro hotová, na počátku února začne připomínkové řízení

Návrh nové státní energetické koncepce, implementace akceleračních zón pro obnovitelné zdroje, řešení problematiky zdrojové přiměřenosti a také stanovení cíle pro snižování emisí v dopravě. Takové jsou hlavní letošní priority ministerstva průmyslu a obchodu v oblasti energetiky. „Myslím, že se v letošním roce nebudeme nudit,“ komentoval velké množství úkolů vrchní ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Největší pozornost se jistě zaměří na státní energetickou koncepci, která už je v tuto chvíli téměř hotová. „Předpoklad je, že bychom měli nejpozději začátkem února zahájit mezirezortní připomínkové řízení,“ uvedl René Neděla během svého vystoupení na sympoziu Ekonomického deníku a České justice na téma Právo v energetice. Následovat bude schválení vládou.

René Neděla před vystoupením na sympozia Ekonomického deníku a České justice. Foto: Radek Čepelák

S novou energetickou koncepcí úzce souvisí další problematika – zdrojová přiměřenost. „Jedná se o schéma pro nové plynové zdroje,“ upřesnil Neděla. Investoři by tak měli být motivováni ke stavbě nových plynových elektráren, které by nahradily část výkonu odstavovaných uhelných zdrojů a současně by doplňovaly nestabilní výkon fotovoltaických a větrných elektráren.

Povinnost zrychlit výstavbu obnovitelných zdrojů je dána evropskou legislativou. Ta požaduje, aby schvalovací proces trval maximálně 24 měsíců a v případě vymezených „akceleračních zón“ méně než 12 měsíců. Na návrhu spolupracuje ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem životního prostředí a ministerstvem pro místní rozvoj. Úřady zvolily cestu změn v zásadách územního rozvoje, územních plánech a v politice územního rozvoje ČR, což se zdá být rychlejší než jiné postupy.

René Neděla vystudoval ČVUT, Fakulta strojní, a také Masarykův ústav vyšších studií. Od roku 2011 působil na Energetickém regulačním úřadě, mimo jiné ve funkci ředitele sekce regulace. Od září 2018 byl náměstkem ministra průmyslu s odpovědností za energetiku. Po novele služebního zákona byl v lednu 2023 pověřen řízením sekce energetiky a jaderné energetiky na MPO. Foto: Radek Čepelák.

Co se týká dekarbonizace dopravy, tak Evropská unie dává na výběr ze dvou cílů do roku 2030. První hovoří o podílu obnovitelných zdrojů v dopravě ve výši 28 procent, druhý o snížení emisí o 14,5 procenta. „Česká republika si vybrala cíl snížení emisí, který vychází lépe a lze jej splnit s využitím biometanu,“ zmínil René Neděla a dodal, že bude ideální zaměřit se na redukci emisí z nákladní dopravy a městské hromadné dopravy.

Zásadní legislativní změnou loňského roku byl pod podle Neděly balíček změn energetického zákona a souvisejících zákonů, označovaný jako Lex OZE 2. Ten se podařilo schválit doslova na poslední chvíli, ve sbírce zákonů vyšel v neděli 31. prosince. „Jsem velmi rád, že se to povedlo stihnout. Nejen proto, že to byl jeden z milníků Národního plánu obnovy, ale aby bylo dost času na přípravu navazujících vyhlášek a přípravu vzniku Elektroenergetického datového centra,“ upozornil René Neděla.

První blok sympozia, kdy se za řečnickým stolem potkali předsedkyně senátu Krajského soudu v Praze Lenka Bursíková, předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka, vydavatel Ekonomického deníku a České justice Ivo Hartmann a vrchní ředitel sekce energetiky a jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla. Foto: Radek Čepelák

Zmíněná novela energetického zákona otevírá cestu k zakládání energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje, která budou fungovat na neziskovém principu. Definuje také pozici aktivního zákazníka a pravidla pro sdílení vyrobené elektřiny. Další změny se týkají vzniku a fungování Elektroenergetického datového centra (EDC), pozice zranitelného zákazníka a posílení ochrany spotřebitelů energií.

Od letošního roku tak mohou zákazníci začít sdílet elektřinu, a to hned čtyřmi různými způsoby. „Zákazník si může sdílet elektřinu sám se sebou mezi více odběrnými místy. Skupina aktivních zákazníků může sdílet v rámci až deseti registračních čísel. Třetí model se týká sdílení v rámci bytového domu. Čtvrtý způsob se týká energetických společenství. Vypadá to komplikovaně, ale snažili jsme se vyjít evropské legislativě maximálně vstříc,“ řekl René Neděla.

Panelová diskuse v závěrečném bloku sympozia. Zleva: místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO), moderátor bloku David Tramba, předseda hospodářského výboru poslanecké sněmovny Ivan Adamec (ODS), vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla a vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub. Foto: Radek Čepelák

Navazující balíček změn energetické legislativy Lex OZE 3 prošel na konci loňského roku mezirezortním připomínkovým řízením a teď jej posuzují pracovní komise Legislativní rady vlády. Jedná se hlavně o transpoziční novelu, která uvede energetický zákon a další zákony do souladu se směrnicí EU 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou.

Hlavním tématem novely je oblast akumulace, agregace a flexibility na trhu s elektřinou; jejich význam poroste spolu s tím, jak se bude zvyšovat podíl výroby elektřiny z výkonově nestabilních solárních a větrných elektráren. Novela obsahuje také přesnější pravidla fungování činnosti EDC. „Jedná se o další z milníků Národního plánu obnovy. Klíčové je, abychom zákon dokázali schválit ještě v letošním roce. Samozřejmě i zde platí: čím dřív, tím líp,“ doplnil René Neděla.

Neformální diskuse během přestávky. Zleva místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček, vydavatel Ekonomického deníku a České justice Ivo Hartmann a šéf hospodářského výboru sněmovny Ivan Adamec. Zády k fotografovi je ředitel pobočky EDF v Praze Roman Zdebor, Foto: Radek Čepelák

Na Nedělovo vystoupení tematicky navázala členka Rady Energetického regulačního úřadu Markéta Zemanová. Upozornila, že každá schválená novela energetického zákona přináší nové úkoly pro energetického regulátora. Přijaté změny je zapotřebí převést do vyhlášek, hlavně tedy vyhlášek o pravidlech trhu s elektřinou a plynem. Úřad bude muset také schválit Řád EDC a vytvořit registr energetických společenství.

Další vystupující na sympoziu Ekonomického deníku a České justice se zaměřil na strategické dokumenty, které ovlivní další směřování energetiky i celé ekonomiky. Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí, zmínil, že jeho úřad pracuje na úpravách Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP). Zohlední zde připomínky, které měla k původnímu návrhu Evropská komise. „Finální verze NKEP bude Komisi zaslána do konce června,“ potvrdil Petr Holub.

Téměř plný sál hotelu Augustine během sympozia Ekonomického deníku a České justice na téma Právo v energetice. Foto: Radek Čepelák

Předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka se ve své přednášce zaměřil na vztah regulace a jaderné energetiky. Předsedkyně senátu Krajského soudu v Praze Lenka Bursíková připomněla několik soudních rozhodnutí z minulých měsíců a let, která se týkala omezení výstavby větrných elektráren či vyvlastňování pozemků ve veřejném zájmu. Milan Kučera, partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, se zaměřil na nedávnou novelu zákona o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, který byl do loňska známý jako liniový zákon.

Panelová diskuse v závěrečném bloku sympozia se všemi účastníky. Zleva: předsedkyně senátu Krajského soudu v Praze Lenka Bursíková, předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka, místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO), moderátor bloku David Tramba, předseda hospodářského výboru poslanecké sněmovny Ivan Adamec (ODS), vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub a jaderný expert, profesor plzeňské ZČU Radek Škoda. Foto: Radek Čepelák

Poslední blok sympozia měl podobu moderované diskuse, zaměřené na zásadní otázky české energetiky. Mezi diskutovaná témata patřila výstavba nových jaderných bloků včetně jejich financování, útlum a náhrada uhelných elektráren či role státu v energetice. Do debaty se vedle výše zmíněných řečníků zapojili místopředseda poslanecké sněmovny Karel Havlíček, předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec a jaderný expert Radek Škoda. Další zprávy ze sympozia přinese Ekonomický deník v následujících dnech.

David Tramba

Poděkování za podporu sympozia Právo v energetice patří partnerům, společnostem Pražská energetika a EDF.