INZERCE

Elektroměry ve starém činžovním domě. Foto: Tomáš Rovný

Nechtěný dárek k Vánocům. Další tisíce domácností přecházejí k dodavateli poslední instance

Rekordní ceny elektrické energie a plynu zlomily vaz dalším dodavatelům. Těsně před vánočními svátky ukončily dodávky zákazníkům hned tři společnosti – Český Energetický Dodavatel v případě obou energií a Františkovy Energie a Energie pro Tebe v případě zemního plynu. Další tisíce domácností tak skončily v režimu dodavatele poslední instance.

Dodavatel poslední instance (DPI) je nástrojem, který chrání spotřebitele v případě úpadku dodavatele energií. Nastupuje okamžitě a energie od něj lidé mohou odebírat energii nejdéle půl roku, avšak za vyšší cenu, než je na trhu běžné. Kdykoliv během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele a přejít k němu bez jakýchkoliv omezení. Režim DPI se nevztahuje na velké a střední odběratele zemního plynu, kteří musejí do tří dnů najít náhradního dodavatele. Jinak jim hrozí, že se z nich stanou černí odběratelé.

Tři výše jmenovaní dodavatelé se zaměřovali na dodávky energií domácnostem a jiným maloodběratelům. Jiným případem je firma Microenergy, která vzdala své působení na energetickém trhu v polovině prosince. Ta se zaměřovala na veřejné zadavatele. Podle informací ve Věstníku veřejných zakázek měla smlouvu na dodávku elektřiny v příštím roce s městy Písek a Kadaň, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. V režimu DPI ironií osudu skončil Energetický regulační úřad, který měl s Microenergy platnou smlouvu.

Přehled padlých dodavatelů energií s počty odběrných míst

Přehled padlých dodavatelů energií v roce 2021. Zdroj dat: OTE

Počet dodavatelů, kteří neustáli tlak rostoucích cen elektrické energie a zemního plynu, tak narostl na třináct. S výjimkou Bohemia Energy a jejích dceřiných firem, které ukončily činnost v polovině října, se však jedná o menší společnosti. V režimu DPI od počátku října skončilo celkem již 647,5 tisíce odběrných míst v elektrické síti a 309 tisíc odběrných míst na zemní plyn.

Většina padlých dodavatelů se zaměřovala na dodávky domácnostem, případně podnikatelům a malým firmám. Vzhledem k tomu, že ne každý odebírá zemní plyn a někteří zákazníci mají více odběrných míst na elektřinu (typicky dům či byt a chatu), lze odhadnout, že krach dodavatele a převod do režimu DPI zatím postihl 400 až 500 tisíc domácností.

Navzdory přibývajícím krachům zůstává konkurence na energetickém trhu poměrně vysoká. Jak uvádí OTE na svém webu, dodavatelů zemního plynu s nejméně stovkou odběratelů bylo na konci listopadu celkem 87. Dodavatelů elektrické energie bylo více (celkem 129), počítají se zde totiž i dodávky v rámci lokálních distribučních sítí v průmyslových areálech, obchodních centrech apod.

(dtr)