INZERCE

Bojové vozidlo pěchoty Ascod 2. Foto: archiv redakce

Nečekaná změna v podniku, který má hrát hlavní roli v největším armádním tendru. Metnar odvolal ředitele VOP CZ

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odvolal k dnešnímu dni ředitele státního podniku VOP CZ (bývalý Vojenský opravárenský podnik) Marka Špoka. Zdůvodnil to nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku. Ministerstvo to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Špok řekl ČTK, že rozhodnutí ministra respektuje a více se k odvolání nechce vyjadřovat.

Změnu v čele státního podniku VOP CZ, jehož jediným akcionářem je ministerstvo obrany, oznámilo tiskové oddělení tohoto resortu. Ministr Lubomír Metnar (ANO) odvolal ředitele VOP CZ Marka Špoka. Vedením podniku bude od 1. května pověřen finanční ředitel firmy Martin Volný. Firma VOP CZ z Šenova u Nového Jičína se zabývá například opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Loni VOP CZ skončil ve ztrátě, ale firma její výši neupřesnila. Podle odhadů insiderů oboru to je 150 milionů korun, rok předtím (2017 to bylo milionů 60).

Právě špatné hospodaření bylo trnem v oku řadě lidí pohybujících se okolo zbrojních zakázek, když se začalo mluvit o tom, že ministerstvo chce, aby VOP CZ byl strategickým partnerem pro největší armádní zakázku v historii – tendr na dodávku bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun. Podle vyjádření ministerstva obrany  VOP CZ bude integrátorem zapojení českého obranného průmyslu do výroby vozidel a zároveň gestorem jejich logistické podpory po celou dobu používání armádou bude státní podnik VOP CZ. „Česká republika a armáda tak získají potřebnou soběstačnost při logistické podpoře vozidel a tím i záruku jejich vysoké bojeschopnosti,“ uvedlo ministerstvo na začátku měsíce v tiskové zprávě u příležitosti zahájení komunikace s potenciálními dodavateli. Přitom právě tento postup kritizovala meziresortní skupina právních expertů. Podrobně jsme o tom psali v textu Podpora českého zbrojního průmyslu ze strany státu? Zatím jen proklamace.

„Nejsem spokojen s fungováním managementu podniku a jeho interní a externí komunikací,“ uvedl ministr Metnar k odvolání ředitele Špoka. Toho do funkce jmenoval tehdejší ministr Alexandr Vondra (ODS). Sám Špok je aktivním členem ODS, který zastával různé funkce na úrovni Moravskoslezského kraje. Ze stejného kraje pochází také ministr obrany.  „Věřím, že změna ve vedení jeho pozici v rámci českého obranného průmyslu dále posílí, a podnik zvládne náročné úkoly, které před ním stojí,“ doplnil Metnar. Na pozici ředitele bude podle něj vyhlášeno výběrové řízení.

Špatné hospodaření – ztráta až 150 milionů

VOP CZ již v roce 2017 hospodařil se ztrátou asi 60 milionů korun. Letos v březnu Špok oznámil, že ztráta za rok 2018 bude ještě horší. Metnar ale tehdy uvedl, že prognózy na příští rok jsou již lepší. Ministerstvo i VOP CZ si podle jejich tehdejšího vyjádření slibovaly zlepšení situace v souvislosti s velkou zakázkou na výrobu pásových obrněných vozidel za více než 50 miliard korun. Takový postup se však nelíbí řadě odborníků.

Armádní plánovači původně chtěli, aby domácího strojírenského průmyslu bylo alespoň 20%. Státní strojírenský podnik je přitom ve ztrátě (rok 2017 – 60 milionů korun, odhad roku  2018 -150 milionů.). Podnik navíc plní minimum zbrojních zakázek a většinu jeho tržeb tvoří ztrátový civilní program. Podle odborníků z branže je firma nekonkurenceschopná, protože za hodinovou práci dělníka požaduje absurdní sazby. Přesto ministerstvo obrany uvedlo, že nyní požaduje podíl 40 %.

V souvislosti s tím se ozvala domácí Asociace zbrojního průmyslu (AOBP), která chce ohlídat zapojení českého průmyslu do rekordní zakázky na nová bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR a dalších vyzbrojovacích projektů, které Ministerstvo obrany chystá. Prezidium AOBP zřídilo Sekci lokalizace průmyslové spolupráce. Jiří Hynek, prezident AOBP, ke vzniku sekce uvádí: „Tato sekce pomůže, aby se slova zahraničních zbrojařů o zapojení českého průmyslu proměnila v činy. Zahraniční společnosti o zapojení českého průmyslu do zakázky na nová BVP i do jiných projektů intenzivně hovoří. Ale z pohledu českého obranného průmyslu musí existovat reálné závazky dříve, než bude Ministerstvem obrany vítěz vybrán a kontrakt s ním uzavřen. Poté se totiž oslabí motivace vítězného dodavatele české firmy do výroby zapojit.“

Odborné odhady říkají, že hodnota zakázek pro české firmy by se mohla pohybovat okolo 20 miliard korun. V této souvislosti AOBP upozorňuje, že některé zahraniční firmy nepřesně komunikují o průmyslové spolupráci jako o procentech výroby, které do českého průmyslu přenesou. Realitou je, že stoprocentní přenos výroby BVP není možný, protože český průmysl nevyrobí speciální ocel pro korbu, podvozek vozidla, motor s převodovkou či kanón pro zbraňovou stanici.

Ministerstvo obrany seznámilo čtyři potenciální dodavatele s podmínkami účasti v tendru na pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun letos na konci března. Koupit od nich chce 210 pásových bojových vozidel a 29 servisních a dílenských strojů na kolovém podvozku. Stroje mohou armádě dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS), PSM a Rheinmetall Landsysteme.

O vítězi rozhodne podle Metnara především cena, splnění technických požadavků a míra zapojení českého obranného průmyslu. Vítěze úřad vybere ve vícekolovém jednání. Smlouvu na zakázku, která je podle dostupných údajů největší v historii České republiky, by chtěl úřad podepsat do září.

VOP CZ má za povinnost jako strategický státní podnik, udržovat kapacity pro vojenskou výrobu. V poslední době ale podle dřívějšího vyjádření Špoka nezískal vojenské zakázky, které by jeho možnosti naplnily. Špok v březnu novinářům řekl, že provoz je spuštěn pouze na jednu směnu, a podnik tak musí hradit vysoké ztráty. Civilní výrobě se sice ve VOP CZ daří, ale ztráty vojenské části nepokryje.

-chl, -čtk-