INZERCE

Někteří řidiči nebyli na měření zraku ani jednou, ukázal průzkum BESIP. Foto: Pixabay

Nebezpečí na silnicích: každý pátý řidič nepoužívá při řízení brýle, i když by měl

Čeští řidiči podceňují kontrolu zraku, což potvrdil průzkum, který si zadal BESIP. Podle něj si každý pátý řidič auta na řízení nebere brýle, přestože by měl. Při jízdě na kole je to dokonce polovina. Rizikem je také podceňování pravidelného měření. Až 14 procent řidičů nebylo na měření zraku nikdy.

Podzim a zima je na silnicích z hlediska nehodovosti náročným obdobím, kdy se viditelnost zhoršuje vlivem vnějších podmínek. „Špatný zrak ovlivňuje zejména jízdu za snížené viditelnosti. Při ní zemřelo vloni 67 lidí, s podzimem a zhoršujícím se počasím tento počet výrazně roste,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí BESIP Ministerstva dopravy.

Důležité je měření zraku

Podle reálných loňských výsledků měření zraku přitom zhruba každé čtvrté měření skončilo doporučením změny korekce o nejméně 0,75 dioptrie.
„Ostré vidění zcela zásadně ovlivňuje rychlost reakcí za volantem, proto chceme co nejvíce řidičů motivovat k tomu, aby si zrak nechali zkontrolovat,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Průzkum zjistil řadu zajímavých dat.
Celkem 61 % řidičů deklarovalo, že mají nějakou oční vadu, nejčastěji krátkozrakost, zhoršené vidění za šera a dalekozrakost. Potíže přitom výrazně rostou s věkem: krátkozrakost je u lidí nad 50 více než dvakrát častější než u těch mladších.
Z lidí, kteří by měli nosit stabilně brýle nebo čočky, tak při řízení auta nečiní 19 % a při jízdě na kole je to dokonce polovina. Nejméně zodpovědní jsou lidé do 29 let.

V říjnu měření zdarma

Ministerstvo dopravy nyní opakuje úspěšnou preventivní akci. Během října si lze ve všech prodejnách GrandOptical nechat změřit zrak zdarma. Vloni akce využilo více než tisíc lidí a u čtvrtiny z nich se korekce měnila o nejméně 0,75 dioptrie.
„Velké riziko představují lidé, kteří nikdy nebyli na měření zraku. Je dost velká pravděpodobnost, že nějakou vadu mají, ale neví o ní. Jde hlavně o lidi nad 40 let, protože právě kolem tohoto věku se zhoršuje zrak i lidem, kteří s ním nikdy neměli problém.
Problematické je i chození na měření méně často než jednou za dva roky. Zrak se v čase mění, a to někdy dost významně,“ říká ředitel Grand Optical Pavel Krejčí.

Podle průzkumu chodí 23 % lidí na měření zraku každý rok, dalších 29 % ob rok. Jednou za 3 roky chodí 9 % lidí, stejně tolik jednou za 4-5 let. Plných 16 % lidí chodí ještě méně často a 14 % lidí nebylo na měření nikdy.

Jana Bartošová