INZERCE

Webhostingové firmy se připravují na možný blackout. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Nebezpečí blackoutu nebylo nikdy blíž. Jsme na výpadek elektřiny připraveni? IT firmy se chystají pečlivě

Růst cen energií i geopolitický vývoj rychle zvyšuje riziko výpadku elektrické energie. Mnohé státy i jednotlivé firmy s obavami vyhlížejí další turbulentní vývoj v segmentu energetiky. Blackout v Česku a ve vysoké míře v Německu totiž podle expertů hrozil i před aktuální situací na Ukrajině. Například firmy, poskytující webhosting se připravují pečlivě. Pokud by firmy tohoto typu nebyly na výpadek elektřiny připraveny, jakmile by k němu došlo, okamžitě by přestala fungovat více než polovina české e-commerce.

„Co se týká blackoutu, není v současné Evropě otázkou zda, ale kdy bude blackout. Zdrojová připravenost se začíná vytrácet.“ Tak komentovala 14. před časem 2021 předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová postupný přechod kontinentu na čisté zdroje energie.

Navzdory jejím benefitům, jde stále o méně stabilní alternativu, což ukázala situace loni ve střední a západní Evropě. 8 ledna 2021 došlo k výraznému poklesu frekvence v rakouské energetické síti. Jako záložní zdroj měla posloužit elektrárna v Rumunsku. Ta ale zaznamenala sérii poruch.

Podle německého týdeníku Focus ke kolísání stavu elektrické sítě přispívá i Německo, které více spoléhá na větrné a solární elektrárny a už méně na uhelné, jaderné či plynové. Tehdy byl blackout v Evropě vysoce pravděpodobný a obavy z něj panují i nadále.

Domácnosti v klidu, horší to mají firmy

V případě omezení dodávek energií jsou domácnosti chráněné, „regulace by dopadla na podniky”, tvrdil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jsou firmy připraveny na možný blackout, nebo se spoléhají na stát?

Jednou z firem, která se na možný blackout připravuje, je poskytovatel hostingových služeb vshosting~. Bez dodávek elektrické energie vydrží až dva týdny. To je více než by vydržela většina nemocnic, které na rozdíl od spousty firem disponují záložními zdroji.

Fungující poskytovatelé hostingu jsou v případě blackoutu nezbytnou podmínkou pro udržení internetu v běhu. Hostingové služby vshosting~ využívá například přes 60 procent českých e-shopů a celá řada dalších důležitých webů a IT projektů.

Pokud by firmy tohoto typu nebyly na výpadek elektřiny připraveny, jakmile by k němu došlo, okamžitě by přestala fungovat více než polovina české e-commerce (neboli elektronický obchod – pozn. red.)

Proto například vshosting~ nespoléhá jen na zásoby elektřiny ze sítě, ale v případě potřeby si ji dokáže vyrobit sám prostřednictvím dieselových agregátů. Mechanismus přepnutí provozu na diesel v případě výpadku elektřiny je pečlivě nastaven a má i řadu pojistných mechanismů. Umožňuje dokonce i tankování generátorů za běhu. I během blackoutu tak na e-shopech u vshosting~ můžou zákazníci v klidu nakupovat.

Záložní zdroje záložních zdrojů a simulace blackoutu

Na riziko náhlého výpadku dodávek elektřiny se tedy IT firmy připravují více než zodpovědně. Datacentrum již zmiňovaného vshostingu je tak například rozděleno do tří částí, tzv. etap.

Každá etapa má vlastní trafostanici a vlastní dieselový generátor. Dále ve svém vlastním datacentru disponují záložní trafostanicí a záložním generátorem záložních generátorů.

Každého čtvrt roku ve vshostingu testují výpadek elektrické energie.

„Nikdo nás do toho nenutí, ale my chceme mít jistotu, že kdyby k němu opravdu došlo, budeme na to připraveni,” říká CEO & Co-founder vshosting~ Damir Špoljarič.

Ve vshostingu dále testují i funkčnost záložních bateriových zdrojů, které při výpadku slouží jako překlenovací a vyrovnávací zdroj napájení do doby, než se plně nastartují dieselové agregáty.

V případě, že elektrická energie proudí díky dieselovým generátorům a dodávka standardní elektřiny se obnoví, systém to detekuje, ale z bezpečnostních důvodů ještě čeká s přepnutím z dieselu na standardní dodávku elektrické energie pro případ, že by došlo k dalšímu výpadku. Po uplynutí této bezpečnostní pauzy dojde k přepnutí zpět na elektřinu ze sítě a následně k odstavení dieselového generátoru.

(nik)