INZERCE

Letecký pohled na starší bloky jaderné elektrárny Darlington v Kanadě. Zdroj: OPG

Ne jeden, ale čtyři. Kanaďané navyšují plány na stavbu nových jaderných reaktorů

Proč stavět jeden střední modulární reaktor, když můžeme postavit rovnou čtyři? K takovému rozhodnutí dospěla vláda nejlidnatější kanadské provincie Ontario. V areálu jaderné elektrárny Darlington poblíž Toronta tak vyrostou hned čtyři 300megawattové reaktory. V pátek uzavření dohody oznámily vláda Ontaria a dodavatel technologie GE Hitachi.

Nové bloky o celkovém výkonu 1200 MW mají pokrýt očekávaný růst poptávky pro elektřině v Ontariu. „Probyznysový přístup naší vlády vedl k bezprecedentním investicím v celé provincii – od elektrických vozidel a výroby baterií po zelenou ocel,“ řekl regionální ministr energetiky Todd Smith. Poprvé od roku 2005 v provincii roste poptávka po elektřině a podle odhadů expertů vzroste potřebný výkon pro pokrytí spotřeby elektřiny z dnešních 42 000 MW na 88 000 MW v roce 2050.

Zatímco první blok s varným reaktorem od GE Hitachi se začne stavět už v příštím roce a hotový má být na konci roku 2028. další bloky budou následovat až později. Ontarijská vláda počítá se spuštěním mezi lety 2034 a 2036. Takové načasování by umožnilo aplikovat poznatky z výstavby první jednotky, aby ty další vyrostly spolehlivě, rychle a s nižšími náklady.

Vizualizace prvního chystaného jaderného bloku GE Hitachi BWRX-300 v Estonsku. Foto: Fermi Energia

Investorem bude hlavní výrobce elektřiny v Ontariu – podnik Ontario Power Generation (OPG). Ten již na konci roku 2021 oznámil rozšíření starší jaderné elektrárny Darlington o modulární reaktor o výkonu 300 megawattů. Pozoruhodné na tom je, že se jedná o první nový reaktor v Kanadě po téměř třicetileté přestávce. Výstavbu urychlil fakt, že OPG mělo pro lokalitu Darlington licenci na umístnění nového reaktoru od kanadského jaderného regulátora.

Další jaderné projekty se už chystají

Jenže to není vše. Jen o dva dny dříve přišla z Kanady zpráva o záměru rozšířit jadernou elektrárnu Bruce, která se nachází u břehu Huronského jezera. Tato elektrárna má už dnes osm bloků o celkovém výkonu 6550 MW, což znamená druhé místo v žebříčku největších jaderných elektráren na světě po jihokorejské Kori. Jak oznámil ministr energetiky Todd Smith, přibýt by zde mohly nové bloky o výkonu až 4800 MW.

Projekt v elektrárně Bruce je zatím v raném stadiu úvah. Není tak jisté, zda Kanaďané „opráší“ svou domácí technologii těžkovodních reaktorů CANDU, nebo zda zvolí některý ze známých lehkovodních reaktorů třetí generace, které nabízejí Westinghouse, EDF či korejské KHNP.

Záměr postavit na svém území menší modulární reaktory oznámily také vlády provincií New Brunswick, Alberta a Saskatchewan. Zatím nejdále je projekt v Novém Brunswicku, kde by u stávající elektrárny Point Lepreau měl přibýt 100megawattový rychlý reaktor chlazený sodíkem. Dodavatelem technologie má být kanadský podnik ARC Clean Technology, podle nedávného oznámení začalo posuzování dopadu stavby na životní prostředí.

(dtr)