INZERCE

Pouta, policie, zadržení. Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

NCOZ navrhla obžalovat čtyři osoby kvůli fiktivním obchodům s ocelí. Stopy vedou do Británie

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli podat obžalobu na čtyři osoby kvůli úvěrovým a pojistným podvodům přesahujícím jednu miliardu korun. Případ se točí kolem fiktivních obchodů s ocelí. Organizátoři působili ve Velké Británii, kde se jim „věnuje“ Úřad pro vyšetřování závažných podvodů

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v lednu 2021 navrhli podat obžalobu na čtyři fyzické osoby pro úvěrové a pojistné podvody ve výši cca 1,4 miliardy korun v souvislosti s fiktivními obchody s ocelí. Policejní centrála to oznámila dnes ráno.

Trestná činnost měla podle detektivů spočívat ve vytvoření fiktivního řetězce odběratelsko-dodavatelských vztahů, které kopírovaly skutečné obchody zahraničních společností. „Obviněné osoby měly předstírat mezinárodní obchody s ocelí (v řádech milionů tun), které byly hrazeny směnkami, ale ke kterým však fakticky nemělo docházet. Obviněné osoby (3 občané České republiky a 1 cizinec) měly podle našich závěrů velmi dobrou znalost mezinárodních transakcí, směnečných obchodů a znalost dokumentů, které jsou vyžadovány v rámci námořní přepravy,“ uvedl Jaroslav Ibehej z NCOZ.

Na základě předložení fiktivních dokumentů o obchodních transakcích pak docházelo ze strany českých finančních institucí k poskytování finančních prostředků v řádech stovek milionů korun. Celkem mělo tímto způsobem podle kriminalistů dojít k financování 21 fiktivních obchodů.

Poskytnuté finanční prostředky na nákup fiktivního zboží měly následně skončit v zahraničí. Z těchto důvodů byl vytvořen společný vyšetřovací tým s Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů z Velké Británie, neboť ve Velké Británii probíhá stíhání hlavních pachatelů, kteří tuto trestnou činnost řídili.

Kriminalisté NCOZ se touto věcí zabývali už od roku 2013. K zahájení trestního stíhání došlo v červenci roku 2017. Škoda ve výši cca 1,4 miliardy korun měla být způsobena dvěma českým bankám a jedné pojišťovně.

Obvinění jsou stíháni za tyto trestné činy:

· pojistný podvod podle § 210 odst. 1, písm. a), odst. 5, písm. a), odst. 6, písm. a) trestního zákoníku,
· úvěrový podvod podle § 211 odst. 1, odst. 5, písm. a), odst. 6, písm. a) trestního zákoníku.

Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody na 5 až 10 let.

Vyšetřovací spis v rozsahu 100 svazků již byl předán dozorujícímu státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Tomáš Rovný