INZERCE

Bytový projekt U Červeňáku v Pardubicích, který chystá firma BlackBird Real Estate. Zdroj: prezentace spol. BlackBird Real Estate

Názor experta: Zdražení hypoték realitní trh příliš neovlivní, lidé mají polštář díky snížení daní

Roky rekordně nízkých úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů jsou pryč. Definitivní tečku za nimi učinila ČNB, když na začátku listopadu zvedla v rámci boje proti inflaci základní úrokovou sazbu o 1,25 procenta na 2,75 procenta. „Hypotéky samozřejmě zdraží, ale na nemovitostní trh to zatím zásadní vliv mít nebude,“ odhaduje generální ředitel developerské společnosti BlackBird Real Estate Jan Kotaška.

Řada lidí si v minulých letech pořizovala nemovitosti na hypotéku při úrocích pod dvě procenta. V současnosti se mnohým z nich přibližuje jejich refixace. Ta bohužel pro ně přichází do doby, kdy úroky hypotečních úvěrů v reakci na kroky centrální banky raketově rostou. A to experti očekávají další zvyšování sazeb ještě do konce roku.

„Brzy se na hypotékách dostaneme na čtyři až pět procent, což ceny hypoték razantně zvýší. Podle celkové výše úvěrů může jít o zdražení splátek až o nižší tisíce korun, což je samozřejmě nepříjemné. Na druhé straně budou hypotéky pořád levnější než inflace, která lidem citelně ubírá hodnotu jejich úspor,“ tvrdí Jan Kotaška.

Česká národní banka musí v současné době konat, přesto je v těžké situaci. Inflace totiž nevzniká jen v České republice, je z určité části dovezená. Podílejí se na ní mimo jiné rostoucí ceny, které způsobily narušené dodavatelské řetězce zapříčiněné koronavirovou pandemií, a výrazně ji posilují rostoucí ceny energií, které se následně přelévají do ceny všech produktů.

„Je zajímavé, jak se otevírají nůžky například mezi ČNB a americkou centrální bankou FED. Přestože je v USA inflace ještě vyšší než u nás, FED stále drží sazbu 0,25 procenta, zatímco ČNB má již 2,75 a zřejmě ještě poroste,“ dodává realitní expert překvapivé srovnání.

Generální ředitel developerské společnosti BlackBird Real Estate Jan Kotaška. Zdroj: BBRE

Jak se tedy růst inflace a zdražování peněz promítnou do realitního trhu? Podle Jana Kotašky zatím nijak výrazně. Hlavním důvodem je dlouhodobý nedostatek nových bytů, především v Praze, ale i v regionech. Třeba v Praze by se jich v současné době prodalo klidně dvacet tisíc, ale na trhu jich není ani desetina. Od toho se odvíjí i cena bytů, která se řídí nabídkou a poptávkou. Platí tedy jednoduchá rovnice – když je bytů málo, tak jsou dražší.

Navíc podle Jana Kotašky není současné zdražování hypoték zásadní, a to díky letošnímu zrušení superhrubé mzdy. „Lidé mají díky tomu více peněz. U průměrných čtyřicetitisícových platů přineslo zrušení superhrubé mzdy lidem řádově tři tisíce měsíčně navíc. Hypotéky si nejčastěji berou manželé, kde mají příjmy oba, což představuje dostatečný polštář. A lidé to ustojí i v případě výpadku jednoho příjmu například kvůli mateřské dovolené,“ říká generální ředitel BlackBird Real Estate.

I z toho důvodu neočekává, že by v nejbližší době dramaticky rostl počet lidí, kteří své hypotéky neutáhnou. „A kdyby se přece jen nějaké procento lidí v potížích objevilo, bytů je na trhu tak málo, že to stejně žádný významný vliv na situaci na trhu s bydlením mít nebude,“ doplňuje Jan Kotaška s tím, že nadále zůstává hlavní překážkou při řešení otázky bydlení nedostatek nových bytů.

(ede)