INZERCE

Policie. Zásah. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Navýšili cenu projektu o stamiliony, viní policie manažery Dopravního podniku

Člen představenstva pražského Dopravního podniku a technický ředitel – Metro DPP Marek Kopřiva byl v rámci pondělní razie obviněn z toho, že se podílel na navýšení ceny veřejné zakázky na Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy. Kopřiva za to měl podle detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu získat úplatek půl milionu korun, jak vyplývá z informací Ekonomického deníku. Místopředseda dozorčí rady pražského Dopravního podniku Jan Marek měl dostat dva miliony za ovlivňování generálního ředitele.

Detektivové tvrdí, že podnikatelé Jindřich Špringl a Jindřich Špringl mladší ze společnosti ANALOGIA a technický ředitel společnosti AŽD Roman Juřík se poté, co se v půlce května 2022 Špringl senior telefonicky domluvil s Juříkem, dohodli na tom, že Juřík předá technickému řediteli – Metro DPP Marku Kopřivovi v daný okamžik blíže nespecifikovanou neoprávněnou výhodu za to, že Kopřiva bude bez jakýchkoliv výhrad akceptovat návrhy změnových příkazů k pokynům k realizaci v zakázce na Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy (KBS).

Kopřiva pak měl z pozice technického ředitele Metro předložit na 13. zasedání představenstva pražského Dopravního podniku plánované na 14. června 2022 podklady, které mu poskytnou jemu podřízení zaměstnanci, a to vedoucí odboru Investice Metro Martin Kadlec a projektový manažer zakázky KBS Michal Studnička, jež navýší cenu projektu o částku 180 198 095 korun. Podle policie se manažeři měli dohodnout, Kopřiva že nebude tyto změnové příkazy k pokynům k realizaci podrobněji kontrolovat, a zároveň že do budoucna podpoří zajištění pozáručních servisních činností na rádiovém systému TETRA v DPP, a.s., a vstupního systému EKV. Kadlec a Studnička jsou policií taktéž stíháni.

„Tuto domluvu si 24. května potvrdili v telefonickém hovoru, ve kterém Roman Juřík Jindřicha Špringla informoval, že s Markem Kopřivou bude mít schůzku ve čtvrtek dne 2. června, na což mu Špringl sdělil, že se u Juříka zastaví dne 1. 6. 2021 ve 12,00 hod., a to za účelem předání neoprávněné výhody pro Marka Kopřivu,“ tvrdí policie.

Den na to měl Špringl senior poslat textovku Špringlovi juniorovi, ať vybere z banky částku půl milionu korun. Ten tak ve dvou bankách učinil.

Následně měl odjet do sídla společnosti AŽD, kde měl tuto částku, dle NCOZ pro Marka Kopřivu, předat technickému řediteli AŽD Romanu Juříkovi.

V šifrované evidenci si pak Špringl junior poznamenal: „Kopř“ s doprovodnou poznámkou „přes RJ“.

Tentýž den si měl Marek Kopřiva tento úplatek dle detektivů převzít a Špringlovi měl jeho převzetí potvrdit jako předání powerpointové prezentace.

V návaznosti na to pak měl Kopřiva 14. června 2022 na 13. zasedání představenstva DPP z pozice technického ředitele Metro DPP předložit jím schválené změnové příkazy k pokynům k realizaci v zakázce KBS v celkové hodnotě 180 198 095 korun.

Měl působit na ředitele

Jindřich Špringl senior a podnikatel Petr Adam poskytli dle policie po vzájemné domluvě v období dubna až května 2022 místopředsedovi dozorčí rady pražského Dopravního podniku Janu Markovi nejméně ve čtyřech případech úplatky ve výši 2 miliony korun.

Opět to souvisí s plněním zakázky KBS. Marek měl působit na předsedu představenstva a generálního ředitele Dopravního podniku Petra Witowského, aby na představenstvu hlasoval pro přijetí změnových příkazů navyšujících hodnotu zakázky KBS.

„Nejméně pak pro přijetí změnového příkazu a k pokynu k realizaci, které měly být zařazeny na 8. zasedání představenstva DPP, a.s., konané dne 5. 4. 2024, a jimiž se hodnota zakázky KBS měla navýšit o částku 110 436 888 korun,“ tvrdí policie s tím, že měl Marek rezignovat na své povinnosti vyplývající mu z členství v dozorčí radě.

Úplatky ve výši 900 tisíc korun v pěti případech pak měli Špringl s Adamem dle NCOZ poskytnout členu dozorčí rady společnosti Markovi Doležalovi. Ten měl vystupovat na jejich podporu a poskytovat jim související neveřejné informace, které se v souvislosti s výkonem své funkce dozví.

Úplatky měl opět vybírat z banky a evidovat v kryptovaném systému Jindřich Špringl mladší.

Bezpečnostní ředitel Dopravního podniku Bohdan Frajt měl od podnikatele Pavla Dovohomilji 16. prosince 2020 v Karlíně 200 tisíc korun, zabalených v dárkové tašce společně s láhví vína. Šlo o ovlivnění přijetí změnového příkazu k realizaci zakázky KBS v hodnotě přesahující 3 miliony korun, jejímž předmětem bylo projektování rozšíření rádiového systému TETRA o druhou zónu radiové ústředny MSO systému MRS TETRA, upgrade zastaraléverze systému, rozšíření pokrytí signálem TETRA a pořízení licence SCCH pro navýšení kapacity datových relací v předpokládané hodnotě 87 milionů korun, na níž se měla jako subdodavatel smluvního partnera Dopravního podniku v zakázce KBS společnosti AŽD Praha podílet Špringlova ANALOGIA a jako další subdodavatel Dovhomiljova společnost ISFG.

Jindřich Špringl měl dle policie pak vedoucímu odboru Investice metro DPP Martinu Kadlecovi v období od února 2022 do května 2022, mezi jehož povinnosti patřilo schvalovaní požadavků pro zařazení staveb, technologických celků, strojů a zařízení úseku technického, spolupráce s provozními útvary úseku technického při rozhodování o typech a počtech nakupovaného technologického vybavení a proces řízení a koordinace procesu realizace investic v oblasti traťové mechanizace, ve třech případech úplatky ve výši jednoho a půl milionu korun.

Policie dále viní Jindřicha Špringla seniora, poskytoval nejméně v období od 18. listopadu 2019 do 9. června 2022 neoprávněnou výhodu spočívající v pravidelných platbách vyplácených zpravidla každý
měsíc ve výši 50 000 korun finanční hotovost zaměstnanci Dopravního podniku Michalu Studničkovi.

„A to z toho důvodu, že Studnička pro něj byl z hlediska poddodavatelských vztahů společnosti ANALOGIA vůči Dopravnímu podniku při plnění zakázky KBS klíčovou osobou, protože v podniku působil na pozici projektového manažera zakázky KBS, v rámci které byl odpovědný za řádnou kontrolu oceňování jednotlivých plnění poskytovaných v rámci pokynů k realizaci a změnových příkazů,“ konstatuje policie.

Úplatky měly být dle policie opět pečlivě zaevidovány pod šifrou Jindřichem Špringlem juniorem.

Jan Hrbáček