Sobota, 13. srpna, 2022

Návštěvnické trháky: vedou Petřín, Vítkovice, akvaparky a zoologické

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zoologické zahrady, lanová dráha na Petřín, Dolní oblast Vítkovic v Ostravě, AquaPalace v Čestlicích u Prahy a samozřejmě také Pražský hrad. Tak vypadá podle statistiky vládní agentury CzechTourism první desítka turistických cílů, které lidé v loňském roce nejvíc navštěvovali.

Vůbec největší návštěvnost loni měla lanová dráha na Petřín, využil ji víc než jeden milion lidí. Následovala Zoologická zahrada v pražské Troji s 963 tisící návštěvníky. A první trojici, co se týče zájmu turistů, uzavírá ZOO Zlín; zavítalo do ní 624 tisíc cestovatelů. Návštěvnost přitom vždy ovlivňuje celá řada faktorů, uvést lze například omezený příjezd zahraničních turistů během covidových roků 2020 a 2021.

Například umístění Pražského hradu v žebříčku návštěvnosti bylo loni horší než dřív. „Vysvětlení je prosté: zahraničních turistů bylo v roce 2021 kvůli covidu-19 výrazně méně, logicky se propadl i zájem o Hrad, podobně jako to bylo v pandemickém roce 2020. V dané době se naopak radikálně zvýšil a stále si drží vysokou pozici zájem cestovatelů o přírodu, zejména české hory,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget.

TOP 20 nejvíc navštívených míst

Nejvíce navštěvované památky v České republice v roce 2021. Zdroj: CzechTourism

Loni se návštěvnost památek oproti roku 2020 zlepšila, hlavně díky menším omezením v souvislosti s epidemií koronaviru. Výrazný skok v návštěvnosti loni meziročně vykázaly například DinoParky v Plzni, Praze-Libni, Vyškově a Ostravě (o 58 až 83 procent), zoologická zahrada v Jihlavě (plus 54 procent) nebo botanické zahrady v Praze a Olomouci (první o 62, druhá dokonce o 128 procent).

„Změna míst, která turisté v České republice loni nejvíc navštěvovali, ukazuje na dvě věci: roste význam domácího cestovního ruchu a je třeba investovat do restartu zahraničního turismu. S tím prvním významně pomáhá náš portál Kudy z nudy, který je evropskou raritou a patří k vůbec nejnavštěvovanějším webům s tipy na výlet,“ připomněl Jan Herget.

Letos je první rok téměř bez koronavirových opatření. Lidé mají doslova „hlad“ po cestování, ale je otázka, jak se zájem Čechů rozdělí mezi cesty po zahraničí a v tuzemsku. Letošní statistiky zájmu o domácí atrakce budou k dispozici až za rok.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter