INZERCE

Poslanecká sněmovna, ilustrační snímek. Foto: PSP ČR

Návrh na změnu rozpočtového určení daní krajů stále čeká na projednání ve Sněmovně. Změnilo by se i financování silniční infrastruktury

Návrhy zákonů šestice krajů na změnu rozpočtového určení daní zůstaly i na konci roku 2023 v Poslanecké sněmovně neprojednané, stále tak čekají na první čtení. Současný systém přerozdělování peněz vybraných na daních krajům je podle jejich zástupců nastavený nerovnoměrně a neodpovídá skutečnosti. Vláda se k návrhu krajů postavila neutrálně, podle mluvčího vlády Václava Smolky si plně uvědomuje potřebu zrevidovat právní úpravu rozpočtového určení daní. „Je ale klíčové, aby mezi kraji došlo ke shodě na jednom návrhu, který potom vláda projedná,“ sdělil Ekonomickému deníku Smolka.

Zástupci šesti krajů, mezi kterými je Jihomoravský, Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a Zlínský kraj, navrhují podíl krajů na daňových výnosech zvýšit ze stávajících 9,78 procenta na 10,8 procenta a rozdělit podle nových kritérií.

Podle náměstka pro oblast financí a dotací Středočeského kraje Michaela Kašpara je právě Středočeský kraj v rámci současných kritérií znevýhodněný nejvíce. „Navrhujeme rozdělování financí dle jasného mustru. Ten by měl zohledňovat počet obyvatel, délku silnic v krajské správě, tedy silnice II. a III. třídy, rozlohu a strukturu kraje,“ uvedl Michael Kašpar.

Doplnil, že návrh počítá se zahrnutím prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a rekonstrukce silnic II. a III. třetí třídy ve výši čtyři miliardy korun do rozpočtového uřčení daní krajů navýšením jeho podílu na sdílených daních.

„Na základě dohody státu s kraji o zrušení dotačního titulu Státního fondu rozvoje dopravní infrastruktury na opravu silnic II. a III. třídy, by tyto prostředky byly transponovány do rozpočtového určení daní za účelem narovnání podmínek rozdělování daní mezi kraje. Nově stanovené procento navýšení tyto prostředky zohledňuje. Zároveň se navyšuje podíl RUD krajů, a to o 0,6192 procenta,“ uvádí se v důvodové zprávě návrhu zákona, který předkládá Středočeský kraj.

Kraje kvůli změně rozpočtového určení daní vytvořily iniciativu „Férové financování krajů. „Předkládáme zákon o férovém financování krajů, protože po dvaceti letech už se to musí změnit. Já bych taky například chtěl pro Jihomoravský kraj opravené silnice jako v jiných krajích, ale když dostáváme dlouhodobě menší hromádku peněz, tak to prostě nepůjde,“ uvedl už dříve hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Nový návrh řeší podle náměstka pro oblast financí a dotací Středočeského kraje Michaela Kašpara také organizaci zdravotnické záchranné služby, jde o počet výjezdových základen v kraji, počet žáků středních škol zřizovaných krajem, počty urgentních příjmů I. typu v krajem zřizovaných nemocnicích a pro všechny kraje shodný vyrovnávací koeficient. „Ve Středočeském kraji došlo od roku 2000, kdy současný systém vznikl, k nárůstu počtu obyvatel o téměř 300 tisíc, což však nebylo nijak reflektováno. Podle námi požadovaného přepočtu bychom například do rozpočtu 2022 získali navíc 1,14 miliardy korun,“ poznamenal Kašpar.

Opakovaný pokus

Liberecký a Pardubický kraj návrh zákona předkládají už podruhé. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) současné nastavení systému rozdělování daní neodpovídá dnešnímu rozsahu poskytovaných veřejných služeb v regionu. „Úprava je opravdu nutná. Voláme po rozdělení, které bude nastaveno na základě objektivních kritérií a k jehož změně se zavázala vláda ve svém programovém prohlášení,“ uvedl v říjnu Martin Půta.

Středočeský kraj dostává na hlavu nejnižší částku z rozpočtového určení daní oproti jiným krajům. Foto: Integrovaná doprava Středočeského kraje

Podle Smolky si je vláda vědomá toho, že je současný systém rozdělování daní zastaralý a návrh kritérií ze strany Asociace krajů na rozdělování finančních prostředků mezi jednotlivými kraji je určitě lepší než současný stav. „Je to krok správným směrem. Je potřeba najít takové řešení, které neohrozí snahu vlády o konsolidaci veřejných financí ani významné investice v oblasti dopravní infrastruktury a zároveň bude vyhovovat samotným krajům,“ poznamenal mluvčí vlády Václav Smolka.

Náměstek pro oblast financí a dotací Středočeského kraje Michael Kašpar doufá, že se poslanci k projednání návrhu v brzké době dostanou. Další postup podle něj kraj zváží, až bude jasné jejich stanovisko. „Kdy Sněmovna návrh projedná, samozřejmě neovlivníme, nicméně věříme, že poslanci budou reagovat na jasně prokázanou nespravedlnost v systému, kterou jsme popsali,“ uvedl Kašpar.

Jak už dříve upozornil vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) návrhy jednotlivých krajů není možné přijmout, protože je potřeba, aby se na ní shodly všechny kraje, a shoda zatím není.

Zákon o rozpočtovém určení daní řeší rozdělení peněz vybraných na takzvaných sdílených daních mezi stát, kraje a obce. Mezi sdílené daně patří například daň z přidané hodnoty, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob.

Tereza Čapková