Kvůli odklonu od elektromobilů vykázal loni Stellantis rekordní ztrátu 22,3 miliardy eur (540 miliard Kč). Evropsko-americká automobilová skupina to uvedla ve svém sdělení. Je to druhá největší ztráta, jakou kdy zaznamenal jakýkoli podnik ve Francii, uvedla agentura AFP. Do skupiny Stellantis patří francouzské značky Peugeot a Citroën nebo italský Fiat.

Stellantis také oznámil, že znovu uvede na trhy ve Spojených státech a v Evropě modely se spalovacími motory, včetně vznětových. Podle firmy toto rozhodnutí není v rozporu s inovacemi a nemá vliv na její závazek k elektrifikaci.

Firma zopakovala výhled na letošní rok, v němž počítá s růstem čistých tržeb kolem pěti procent. Volné peněžní toky z obchodu s auty se podle ní ale vrátí do kladných hodnot až v roce 2027. Podnik letos nevyplatí dividendu.

Přeceněné elektromobily

Stellantis se rozhodl přehodnotit strategii pro elektromobily vzhledem k tomu, že poptávka po nich v Evropě nesplnila očekávání. Spojené státy navíc zrušily pobídky pro nákup elektromobilů. Ztráty s tím spojené loni prudce vzrostly a dosáhly 25,4 miliardy eur, výrazně se koncentrovaly ve druhé polovině roku.

Větší ztrátu než loni Stellantis vykázala z francouzských společností jen mediální skupina Vivendi, která v roce 2002 odepsala 23,3 miliardy eur. Z francouzských automobilek zaznamenal dosud největší ztrátu Renault, a to v roce 2020. Tehdejší ztráta ale byla jen asi třetinová proti loňské ztrátě Stellantisu.

Mohlo by vás zajímat

Stellantis vznikl začátkem roku 2021 spojením italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Zahrnuje značky jako Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Fiat, Peugeot, Lancia, Jeep nebo Maserati.

Miliardy škrtá i GM a Ford

K rozsáhlým odpisům v souvislosti se zhoršením vyhlídek pro trh s elektromobily už přikročily také další významné automobilky, například americké společnosti General Motors a Ford Motor, upozornila na to dříve agentura Reuters.

Ford uvedl, že ukončí výrobu několika modelů svých elektromobilů. Zároveň s tím odepíše 19,5 miliardy dolarů (tedy 404,1 miliardy korun). Firma to oznámila koncem loňského roku. Zastaví třeba výrobu elektromobilu F-150 Lightning.

Elektromobil F-150 Lightning. Ilustrační snímek. Foto: Ford