INZERCE

S investicemi do nehospodárných budov může veřejné správě pomoci Národní rozvojová banka. Foto: Pixabay

Násobné zdražení energií dopadá na obce. S investicemi do nehospodárných budov může pomoci rozvojová banka

Po domácnostech jsou kvůli rostoucím cenám energií pod tlakem už i obce a firmy. Ceny elektřiny mohou začátkem roku vyskočit i na čtyřnásobek. To se promítne do obecních rozpočtů, provozních nákladů i ceny tepla pro občany. A současně by měly obce vynakládat peníze na revitalizaci nehospodárných budov. Jak snížit nápor na rozpočet, řeší Národní rozvojová banka (NRB) programem ELENA pro města a podnikatele. Banka zaplatí 90 procent nákladů na přípravu projektu a investici města je možné uhradit až z energetických úspor. 

„Už letos jsme nakupovali elektřinu za dvojnásobek loňské ceny a příští rok bude ještě čtyřikrát dražší. To významně dopadne nejen na rozpočet města, ale také na občany ve vyšší ceně tepla a teplé vody. Krátkodobě úsporu najít nelze, a proto je nutné zvýšit cenu. Ve městě máme řadu energeticky náročných budov jako jsou školy nebo bazén. Nyní se snažíme o snížení energetické náročnosti v provozu města. Chceme měnit budovy na energeticky úspornější a osadit střechy solárními panely,“ komentuje dění kolem rychle rostoucích cen energií starosta středočeských Čelákovic Josef Pátek.

Na velké projekty dosáhnou i menší města

Program ELENA zaštítěný Národní rozvojovou bankou umožní městům možnost investovat do šetrných budov bez toho, aby musely utrácet statisíce. 

„Snížení energetické náročnosti dokáže ušetřit až polovinu nákladů. Předtím ale  musí město projít poměrně náročným a nákladným procesem přípravy a pak ještě zaplatit samotnou stavbu. My městům nabízíme pomoc v obou fázích. Zajistíme kompletní podporu v procesu přípravy EPC projektů, tedy projektů se zaručeným výsledkem, a ještě uhradíme 90 procent nákladů. Výstavbu město splácí z ušetřených peněz za spotřebu energie, a to s návratností investice maximálně do dvanácti let,“ popisuje specialista EPC (Energy Performance Contracting) projektů pro Národní rozvojovou banku Vladimír Sochor.

Program ELENA zahrnuje všechny nehospodárné budovy v majetku města. Nejčastěji jsou to školy, bazény, nemocnice, kulturní zařízení a další veřejné budovy. 

„Tlak na úspory nesouvisí jen s raketovým růstem cen energií. Požadavky klade také New Green Deal. Čím dříve se začne s přípravou projektu, tím rychleji se uspoří,“ myslí si Vladimír Sochor.

Investicím bránila složitost a nákladnost

Aby město energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC zahájilo, musí projít poměrně složitým a nákladným procesem. A to odrazuje zejména menší města. 

„Jen náklady spojené s přípravou EPC projektu se mohou vyšplhat na částky kolem milionu korun. S programem ELENA stačí desetina. Navíc pomůžeme s celým procesem, aby byla příprava projektu co nejjistější a město nemuselo složitě hledat odborníky. Získat prostředky na školy nebo dům s pečovatelskou službou a další objekty tak může vyjít zhruba na sto tisíc korun,“ popisuje výhody Vladimír Sochor. 

Pomoc i podnikatelům

Energeticky úsporné projekty lze uplatnit také na poli podnikatelském. Do programu ELENA se mohou zapojit všichni od živnostníků až po korporace. 

„I podnikatelům poskytneme profesionální pomoc s přípravou projektu a uhradíme 90 procent nákladů. Pomůžeme také s financováním investice, kdy lze dosáhnout na bezúročné financování z našich stávajících programů Úspory energie nebo Energ,“ uzavírá za Národní rozvojovou banku koordinátor programu ELENA Čestmír Hrdinka.

Program pro podnikatele, města, kraje a subjekty veřejné správy

Program ELENA (European Local ENergy Assistance) je financován z programu HORIZONT 2020 spravovaném Evropskou investiční bankou. Nabízí poradenství při zpracování energeticky úsporného projektu a získání energetického posudku. Cílem programu je usnadnit realizaci
energeticky úsporných opatření. Je zaměřen na renovace stávajících nemovitostí a cílené
investice do stavebních a technologických opatření.

Program ELENA nabízí úhradu až 90 procent způsobilých výdajů na vybrané činnosti spojené s realizací projektu. Je vhodný nejen pro podnikatele, ale i pro, města, kraje a další subjekty veřejné správy. Národní rozvojová banka skrz program ELENA pomůže s přípravou EPC projektu, přípravou zadávacího řízení na realizační firmu (ESCO) nebo s přípravou povinných dokumentů pro žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), resp. žádostí o bezúročné financování od Národní rozvojové banky.

Národní rozvojová banka působí na trhu od roku 1992, toho času jako Českomoravská
záruční a rozvojová banka. Jejím cílem je přispět a podílet se na podpoře dlouhodobě
udržitelného hospodářského a sociálního rozvoje prostřednictvím poskytování finančních
produktů, zejména v oblasti malého a středního podnikání, rozvoje infrastruktury a dalších
sektorech ekonomiky. Jejím jediným akcionářem je Česká republika zastoupená ministerstvem
průmyslu a obchodu, ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj.

S využitím prostředků státního rozpočtu, rozpočtů krajů a evropských fondů banka poskytuje podporu formou záruk a zvýhodněných úvěrů a doplňuje tak nabídku bankovních a investičních
produktů na trhu. V roce 2020 Národní rozvojová banka svými produkty podpořila 10 636 projektů, v objemu přes 51 miliard korun napřímo poskytnutých či zaručených úvěrů. Dceřinými společnostmi Národní rozvojové banky jsou Národní rozvojový fond, který se zaměřuje na rozvoj infrastruktury se zapojením soukromých zdrojů, a Národní rozvojová investiční, jež poskytuje podporu ve formě kapitálových finančních nástrojů soukromému i veřejnému sektoru.

(nik)