V kancelářích managementu Českých drah proběhla před sedmi lety kontrola proti odposlechům. „Čisté,“ hlásila šéfovi bezpečnosti ČD policie. Následná prověrka ale naopak našla čerstvě nainstalované štěnice. O kontrolu proti odposlechům v roce 2014 policii požádal ředitel bezpečnostního odboru železnic, partner vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, a aktuálně nový generální inspektor slovenské finanční správy, Petr Vincenz. Po odhalení štěnic Vincenz na drahách skončil.
V březnu roku 2014 proběhla v kancelářích vedení Českých drah v tichosti policejní akce. Nešlo o razii, ale o kontrolu před odposlechy. Požádal o ni tehdejší ředitel bezpečnosti Petr Vincenz. Bývalý detektiv protikorupční policie, který stál na začátku vyšetřování kauzy středočeského hejtmana Davida Ratha. A mimo jiné partner vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové. Jak se dnes ukazuje, nebyla to zřejmě kontrola proti odposlechům, ale naopak jejich instalace.
Petr Vincenz dnes pracuje jako generální inspektor finanční správy na Slovensku, u které vyhrál výběrové řízení, jak informoval Ekonomický deník. Vincenz po odchodu od české policie a z drah pracoval mimo jiné pro česko-slovenskou investiční skupiny Penta, o kterou se velmi intenzivně zajímají slovenské bezpečnostní složky. Respektive, Petr Vincenz pracoval jako bezpečnostní expert pro slovenskou zdravotní pojišťovnu Dôvera, kterou společnost Penta vlastní.
Pracoval také pro společnost AZ Sanace ústeckého podnikatele Jakuba Zavorala. V AZ Sanace Vincenz také asistoval při převodu Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem, jejíž majoritní podíl Zavoral držel. Novým vlastníkem se stala investiční skupina Penta.
Petr Vincenz pak na přelomu roku posílil tým někdejšího šéfa české finanční správy, dnes slovenské finanční, správy Jiřího Žežulky. Ten mimo jiné v minulosti pracoval pro Vincenzovu partnerku Lenku Bradáčovou. Po odchodu z finanční zprávy pracoval na VSZ v Praze rok a půl s úvazkem 50 hodin měsíčně a zároveň působil v soukromé firmě Apogeo.
Když Ekonomický deník začal ověřovat informaci, že Petr Vincenz získal zaměstnání jako generální inspektor slovenské finanční správy, začaly se objevovat poznatky z Vincenzovy minulosti. Jako například výše zmíněná kontrola proti odposlechům na Českých drahách z roku 2014.
Profi štěnice
Zvláštní technická kontrola policejního Útvaru zvláštních činností proběhla na základě požadavku Petra Vincenze 7. března 2014. Kontrola proběhla v pěti místnostech managementu. „Během zvláštní technické kontroly nebyly zjištěny žádné poznatky, které by nasvědčovaly umístění odposlechových prostředků. Průběhu zvláštní technické kontroly byl přítomen a s výsledkem seznámen pan (jméno Ekonomický deník kvůli příslušnosti k ozbrojené složce nezveřejňuje). Podrobná zpráva o provedení zvláštní technické kontroly je uložena na útvaru zvláštních činnosti SKPV PČR,“ napsal 14 března 2014 šéf Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor Petru Vincenzovi.
Ekonomický deník při této příležitosti narazil na neoficiální a neveřejnou analýzu, která události z jara roku 2014 popisuje. „Následná bezpečnostní prohlídka, kterou ředitel Daniel Kurucz nařídil provést specializovanou firmou, odhalila v těchto kancelářích odposlech,“ stojí v analýze.
Bezpečnostní incident na ředitelství železnic popsal o měsíc na to deník Právo. Nebyly ovšem známy podrobnosti. „Nejvyšší vedení Českých drah řeší podle zjištění Práva citlivý problém spojený s nálezem odposlouchávacího zařízení v kanceláři generálního ředitele společnosti Daniela Kurucze. Zatím se neví, kdy byla štěnice nainstalována, ani kdo odposlechy mohl využívat. Podle dobře informovaného zdroje Práva to v současné době orgány Českých drah vyšetřují.
„Zjišťuje se, kdo tam to zařízení instaloval a jak dlouho tam bylo,“ řekl Právu zdroj. Kurucz se k tomu odmítl vyjádřit. Není ani jasné, zda dráhy v této souvislosti podaly trestní oznámení. Souvisí s nálezem odposlouchávací techniky v kanceláři generálního ředitele, který nastoupil do funkce letos v únoru, nedávné bleskové odvolání bezpečnostního ředitele Českých drah a bývalého elitního detektiva protikorupční policie Petra Vincenze, o kterém Právo informovalo na začátku měsíce?,“ kladl si deník Právo otázku. „Byl zodpovědný za pravidelnou kontrolu těch prostor,“ řekl k tomu Právu tehdy zdroj.
Důvody nuceného odchodu Petra Vincenze tehdy nechtěl mluvčí společnosti Radek Joklík komentovat s tím, že jde o interní záležitost. Sám Vincenz se ke svému odvolání nechtěl Právu vyjádřit, odmítl nicméně, že by na kontroly rezignoval. „Za mého působení se prováděly pravidelné kontroly oficiální cestou přes policii, a to vždy s negativním výsledkem,“ poznamenal Vincenz.
V této souvislosti se v zákulisí Českých drah podle deníku Právo spekulovalo i o tom, zda v celé věci nešlo o akci protikorupční policie, která se o státního železničního dopravce a některé jeho zakázky delší dobu zajímá. Zdroje z této složky ale něco takového vyloučily. Podle tehdejších informací Práv, ale neveřejné analýzy, kterou mohl Ekonomický deník shlédnout, byla štěnice v Kuruczově kanceláři nainstalována vysoce profesionálně.
Skončili i jiní
Ekonomický deník proto poslal v této souvislosti několik otázek Českým drahám. Například, zda se instituce bránila například trestním oznámením. Bohužel jsme na ně ale nedostali odpověď. „Omlouváme se, ale informace týkající se otázek bezpečnosti považujeme za důvěrné. K této věci Vám bohužel nemohu poskytnout bližší komentář. Děkuji za pochopení,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku tisková mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.
Kolem odposlechů je ostatně živo neustále. V červnu 2019 náhle skončil ve funkci šéf Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor, jehož útvar prováděl výše popisovanou kontrolu či zřejmě spíše instalaci na Českých drahách. Důvodem pro odchod měly být údajně jeho zdravotní potíže.
V téže době měl ovšem podle neoficiálních informací Ekonomického deníku v tichosti skončit i další vysoký důstojník Martin Sedlář, který měl na starosti odposlechy. Jeho zaměstnavatelem byla Bezpečnostní informační služba.
V bezpečnostních kruzích už delší dobu rezonují spekulace, že skutečným důvodem odchodu obou důstojníků do civilu důvody typu zdravotní stav či touha po životě v civilu opravdu nebyly.
Vincenz se nevyjádřil
Ekonomický deník požádal Petra Vincenze nejen o vyjádření k nové práci na Slovensku, ale i incidentu na Českých drahách. Vincenz ale na konkrétní podněty zareagovat odmítl. Když Ekonomický deník požádal pod druhé o reakci, opět dostal zamítavé stanovisko.
„Na vaše otázky jste už dostal odpovědi. Pan Vincenz prošel řádným výběrovým řízením a splňuje všechny předpoklady, které tato pozice vyžaduje. Prosím, respektujte jeho soukromí, nekontaktujte ho na jeho soukromé číslo, pan Vincenz se vám k dané věci již s konečnou platností vyjádřil a pokud budete zveřejňovat informace k jeho osobě, prosím, použijte je v celém znění tak jak jsme vám je zaslali. Děkujeme za pochopení,“ mluvčí slovenské finanční správy Martina Rybanská.
Ekonomický deník se proto zeptal šéfa slovenské finanční správy, jestli nevnímá jako problém Vincenzovo historické působení u skupiny Penta a odposlechovou aféru na drahách. „V případě kauzy na Českých drahách mi není známo, že by došlo k pochybení Mgr. Vincenze, ani to ve vámi zaslaném článku není zmíněno. Jak ostatně článek dále naznačuje, mohlo se jednat o zcela legální akci Policie ČR. Mgr. Petra Vincenze jsem neznal a nikdy jsem s ním v minulosti nespolupracoval. Podle životopisu, který byl předložen v rámci výběrového řízení, má generální ředitel Vincenz vystudovanou Policejní akademii v Praze a 16 let praxe u Policie ČR. Zkušenosti získané službou o Policie ČR, ve spojení s praxí compliance manažera a koordinátora odhalování interních podvodů, jsou z mého pohledu tou nejlepší praxí pro výkon činnosti generálního ředitele sekce inspekce a vnitřní kontroly,“ zareagoval pak Vincenzův nový šéf, Prezident Finančního ředitelství Slovenské republiky Jiří Žežulka.
Jan Hrbáček