INZERCE

S puškami CZ BREN 2 mají už ukrajinské ozbrojené složky zkušenosti. Foto: Colt CZ

Nasazení v první linii. Útočné pušky CZ BREN 2 se budou montovat na Ukrajině z dovezených dílů

Česká zbrojovka, dceřiná společnost Colt CZ Group SE, podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom dohodu o společném záměru pro montáž útočných pušek CZ BREN 2 na Ukrajině. Cílem projektu je vybavit ukrajinské ozbrojené síly kvalitní palnou zbraní standardu NATO a zvýšit tak jejich operační schopnosti. Výši transakce strany po vzájemné dohodě nesdělily. Pušky CZ BREN 2 používá česká armáda.

Česká zbrojovka Ukrajině dodá všechny díly, ze kterých se pušky následně složí.

S puškami CZ BREN 2 už mají ukrajinské ozbrojené složky zkušenosti. Kromě nich a české armády je používají také protiteroristická jednotka francouzského četnictva, portugalská armáda, polská pohraniční stráž nebo rumunské četnictvo.

Pušky CZ BREN 2 jsou podle České zbrojovky univerzální zbraně, které jsou vysoce kompatibilní s další výzbrojí NATO.

„Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ uvedl generální ředitel České zbrojovky Jan Zajíc.

„Transfer technologie z členských zemí NATO představuje pro naši společnost zásadní moment, který je dán úspěšnou mezinárodní spoluprací a probíhajícími reformami v oblasti obrany. Tato iniciativa je zásadním krokem k vytvoření Arzenálu svobodného světa na Ukrajině,“ zhodnotil význam dohody generální ředitel společnosti Ukroboronprom Herman Smetanin.

CZ BREN 2 je modulární puška standardu NATO, která poskytuje vysokou kompatibilitu s výzbrojí dalších členských zemí NATO, stejně jako odolnost, přesnost a modularitu ráží, což z této pušky činí univerzální zbraň pro ozbrojené složky.

Projekt transferu technologií pušek CZ BREN 2 na Ukrajinu byl představen jako klíčová iniciativa na Prvním mezinárodním fóru obranného průmyslu (DFNC1) v Kyjevě. Fórum, které se konalo na konci září 2023, bylo společnou událostí ministerstva strategického průmyslu Ukrajiny, ministerstva obrany Ukrajiny a ukrajinského ministerstva zahraničních věcí a zúčastnilo se ho 252 společností z více než 30 zemí.

Česká republika dosud poslala Ukrajině, napadené Ruskem, ze svých skladů 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, šest vrtulníků či 16 systémů protivzdušné obrany. Jak uvedl premiér Petr Fiala (ODS), za pomoc Ukrajině získalo Česko kompenzace od spojenců v hodnotě zhruba devatenácti miliard korun.

V loňském čeští zbrojaři vyvezli na Ukrajinu zboží v hodnotě kolem třiceti miliard korun. Kvůli válce na Ukrajině se z více než poloviny vývozu předloni podílela munice, přibližně 45 procent zbrojního materiálu směřovalo právě na Ukrajinu.

Skupina Colt CZ je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems.

Skupina Colt CZ sídlí v České republice a zaměstnává více než 2 000 lidí ve svých výrobních závodech v České republice, Spojených státech, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Skupina je ze 75,4 procent vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 24,6 procent tvoří veřejně obchodované akcie.

(hrb)