INZERCE

Americký úřad pro civilní letectví (NASA). Foto: PIxabay

NASA i Pentagon zřídily speciální komise pro UFO. Budou zkoumat i záznamy civilistů

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zřídil tým odborníků, kteří prozkoumají data o neidentifikovaných létajících objektech, známých jako UFO. Komise má analyzovat záznamy pořízené lidmi a subjekty z civilního a soukromého sektoru. Před časem už vznikla skupina expertů i při americkém ministerstvu obrany. Komise Pentagonu se ale zaměří na analýzu dat z vojenských zdrojů.

V komisi NASA zasedají přední vědci, bývalí astronauti či někdejší představitelé úřadu. Předsedá ji David Spergel, který v minulosti řídil oddělení astrofyziky na Princetonské univerzitě. Odborná komise se bude zabývat výlučně daty a informacemi, jež nepodléhají utajení. „Pochopit data, která se týkají neidentifikovaných létajících předmětů, je zásadní pomocí proto, abychom učinili vědecké závěry ohledně toho, co se děje na našem nebi,“ uvedl Thomas Zurbuchen z NASA.

Komise bude pracovat devět měsíců, během nichž by měla vytvořit metodologii, jak údaje z civilního sektoru sbírat a analyzovat.

Pentagon

Také na ministerstvu obrany USA vznikla speciální Skupina pro identifikaci a synchronizaci řízení vzdušných objektů, jejímž cílem je sledovat a studovat podezřelé nebeské jevy. Ta ale bude sbírat a zpracovávat údaje od vojenských subjektů.

Už od roku 2019 mají američtí vojenští piloti k dispozici i vlastní příručku, jak postupovat, pokud takový objekt zachytí.

Sídlo ministerstvo obrany USA Pentagon. Foto: Wikimedia commons

Americká vláda nebere záznamy neidentifikovaných vzdušných fenoménech UAP, jak zní v současnosti preferované označení nahrazující předchozí UFO, na lehkou váhu.

Poprvé od roku 1966 se konalo slyšení v Kongresu, kde zástupci ministerstva obrany a zpravodajských služeb prezentovali vše, co dosud o neznámých objektech ve vzdušném prostoru USA nashromáždili.

Slyšení se odehrávalo před podvýborem pro boj proti terorismu, kontrarozvědce a šíření zbraní hromadného ničení.

Dvojice pentagonských zpravodajců ve zprávě uvedla, že za uplynulých padesátl let figuruje v záznamech ministerstva obrany přes 400 případů, kdy některý z příslušníků armády zaregistroval ve své blízkosti neidentifikovaný vzdušný jev.

Jejich report navazuje na zprávu z loňského června, v níž Pentagon poprvé od roku 1966 uveřejnil dosud utajované záznamy o sledování UAP.

Lze se v ní dočíst, že od roku 2004 evidovaly úřady celkem 144 podobných případů, přičemž 18 z nich bylo označeno za neobvyklé například kvůli letovým vzorcům – tajné služby dokázaly přesvědčivě vysvětlit pouze jeden. V 11 případech došlo dokonce málem ke střetu s neznámým objektem, pokaždé se ale podařilo kolizi zabránit.

V roce 2004 se například z paluby letadlové lodi Nimitz podařilo nafilmovat válcovité objekty, které i ve vysoké rychlosti prudce měnily směr a bez problémů se zanořovaly do vody a zase vylétaly ven. Ani vojenští experti nedokázali vysvětlit, jaká země by mohla takovou technologii vyvinout, protože Spojené státy ničím podobným nedisponují.
Britská asociace pro výzkum UFO přišla ve stejné době s tvrzením, že jen za uplynulý rok bylo zaznamenáno 250 incidentů.

Kdysi zlehčované téma tak získává na váze, neboť se kromě očitých svědectví opírá i o velmi přesná data z vojenských zařízení.
Podle závěru v Kongresu ale důvod četnějších hlášení spočívá vedle pokročilejších sledovacích technologií a rozmachu dronů především v medializaci fenoménu UAP, jenž v poslední době spadá do kategorie „bezpečnostní hrozba“. 

Modrá kniha

Systematičtější studium UFO reprezentoval v letech 1952–1970 program amerického letectva nazvaný Blue Book (Modrá kniha). Jeho hlavním cílem bylo zjistit, zda evidovaná hlášení znamenají bezpečnostní hrozbu.

Bylo nashromážděno celkem 12 618 pozorování, které většinou úřady vyhodnotily jako meteorologický jev, přírodní úkaz či letadlo, další označily za falešné. Přesto se jim 701 z nich nijak vysvětlit nepovedlo.
Oficiální závěr zveřejněný po skončení projektu zněl ale jednoznačně: žádný z evidovaných jevů UFO nelze považovat za ohrožení národní bezpečnosti a zároveň neexistují důkazy o jejich mimozemském původu.

Nyní se bude čekat na závěr nově zřízených komisí, jak té vojenské v Pentagonu, tak především při NASA, která sbírá záznamy i od běžných civilistů. Svoji finální zprávu by měla představit v polovině příštího roku.

Jana Bartošová