Vláda v souvislosti s koronavirovou pandemií připravila Národní plán obnovy. Tímto strategickým dokumentem Česká republika požádá Evropskou unii o schválení financí na podporu oživení a odolnosti ve formě grantů. Svaz průmyslu a dopravy upozorňuje, že aktuální verze plánu dostatečně nezohledňuje nutnost podpory digitální transformace českých firem. Vyzývá proto vládu, aby alokaci zvýšila.
Národní plán obnovy vychází z aktuální situace českého hospodářství. Stejně tak má odrážet dlouhodobé trendy a dopady aktuálně probíhající recese. Východiskem jsou také už existující strategické vládní dokumenty, jako třeba Národní investiční plán, Digitální Česko či Národní plán čisté mobility.
Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes zaslal otevřenou výzvu, ve které vládu vyzývá k větším investicím do digitální transformace firem. Termín pro dokončení plánu se totiž rychle blíží. O tom, že poslanci výboru pro evropské záležitosti vyzývají vládu, aby přestala spěchat a poskytla dostatek času na vypořádání připomínek, jsme informovali už v minulém týdnu.
Zvýšení alokace pro digitalizaci
„S obavou sledujeme, že se do plánu dostatečně nepromítají priority, které mají vysoký potenciál zvýšit konkurenceschopnost, odolnost a budoucí růst české ekonomiky. Vláda například zcela opomíjí přínosy, které by měla robustní podpora digitální transformace českých firem,“ uvádí ve výzvě prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.
Vládu vyzývá ke konkrétním krokům:
- Zvýšení alokace pro firmy na digitalizaci (digitální transformaci) z 1 na 10 miliard korun a zapracování tohoto požadavku do návrhu Národního plánu obnovy do příštího jednání tripartity 22. února 2021.
- Umožnění firmám, aby z plánu financovaly také investice do digitalizace výrobních procesů.
- Otevření přístupu k prostředkům na digitalizaci také velkým podnikům bez zásadních omezení.
Podle prezidenta svazu představují investice do digitální transformace zároveň i investice do dalšího rozvoje ekonomiky. Potvrzovat to mají průzkumy svazu, stejně jako nezávislé studie.
Náskok před konkurencí
„Dvě třetiny firem vidí v investicích do digitální transformace šanci, jak získat náskok před konkurencí nebo si zachovat současnou pozici na trhu. Je zjevné, že digitální technologie zvyšují produktivitu práce i přidanou hodnotu, ale přitom nemají negativní dopad v oblasti zaměstnanosti,“ vysvětluje ve výzvě Jaroslav Hanák.
Doplňuje, že firmy využívající digitální technologie také vyplácejí vyšší mzdy. Tato fakta potvrzují, jak významným přínosem je digitalizace firem pro celou ekonomiku. Z průzkumu svazu rovněž vyplývá, že firemní investice do digitální transformace zvyšují také odolnost vůči krizím.
Na nutnost investic do digitalizace firem a navýšení alokace na tyto investice upozorňoval svaz už dříve. Při jednání s Ministerstvem průmyslu a obchodu prý panovala shoda. Tento požadavek podpořila i Rada vlády pro informační společnost. „Do návrh plánu obnovy se ale zatím nijak neprojevilo, přitom jde o klíčové investice také z mezinárodního pohledu,“ říká Jaroslav Hanák.
V zahraničí jde na digitalizaci více
Samotný vládní dokument přitom nutnost digitalizace zdůrazňuje: „Digitální ekonomika je obrovskou příležitostí pro českou ekonomiku. Globální celospolečenské změny a rychlý růst digitálních obchodních modelů mění status quo v řadě odvětví. Pandemie tyto trendy dále akcelerovala a zvýšila urgenci digitalizace jak globálně, tak i v ČR. Rychlá digitalizace je zdrojem globální konkurenční výhody, naopak zaostávání za evropskými a světovými lídry v této oblasti se rychle stane konkurenční nevýhodou. Je proto nutné vytvořit a rozvíjet plně funkční a udržitelný digitální ekosystém pro podporu zavádění nových a vznikajících technologií do ekonomiky.“
Svaz dodává, že pokud jiné evropské státy využijí miliardy z Evropské unie, konkurenceschopnost českých firem může utrpět. Třeba Itálie či Německo údajně plánuje vyčlenit na digitalizaci podniků mnohonásobně vyšší podíl financí.
(ede)