INZERCE

Trading, obchodování na burze, kapitálové trhy. Foto: Pixabay

Napětí na východě sráží burzy dolů. Ruské akcie již ztratily přes 25 procent své hodnoty

Ruský pokus zmocnit se území, která civilizovaný svět považuje za součást Ukrajiny, vyvolal zmatek na kapitálových a finančních trzích. Kurzy akcií padají, avšak největší pokles se zatím týká ruských cenných papírů. Index moskevské burzy za poslední týden ztratil čtvrtinu ze své hodnoty.

Zatímco ve středu 16. února ruský akciový index RTS uzavíral na hodnotě 1524,5 bodu, dnes po otevření trhu spadl až na 1079 bodů. Poté část ztráty smazal, ale i tak se před polednem pohyboval na hodnotách okolo 1140 bodů. Za necelý týden tak akcionáři ruských společností přišli o více než 25 procent hodnoty. Naopak poměrně málo oslabuje ruský rubl.

Pokles zaznamenaly burzy prakticky po celé Evropě. Pražská burza byla na nejvyšší hodnotě ve středu 9. února, kdy index PX uzavřel na hodnotě 1481,7 bodu. Dnes před polednem byl na 1383 bodech, tedy slabší o 6,7 procenta. Pokles lze vysledovat třeba u akcií společností ČEZ, Erste Bank, Komerční banky a poněkud překvapivě také u České zbrojovky.

kurz vybraných akcií (Kč)závěr 16.2.2022poledne 22.2.2022
Česká zbrojovka524505
ČEZ856821
Erste Bank1027935
Komerční banka990918
Moneta93,1091,50
Vývoj kurzu vybraných akcií na pražské burze. Zdroj: BCPP

Akcie v Evropě kvůli vývoji na východě Ukrajiny zahájily dle webu Patria.cz obchodování propadem zhruba o 1,9 procenta a jsou nejníže za sedm měsíců. Ztrácejí automobilky či banky, silně klesají akcie v Německu. To je považováno za zranitelnější než jiné země v Evropě. Německo má na Ruskou federaci silné obchodní vazby – je závislé na dodávkách plynu z Ruska a současně významná část německého exportu směřuje na ruský trh.

„Zatímco většina akciových titulů klesá, některým společnostem by současná napjatá situace kolem Ukrajiny mohla prospět. Například výrobci zbraní či firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost zřejmě budou evidovat zvýšenou poptávku po svých produktech. Situace může hrát do karet i některým ropným a energetickým společnostem či producentům potravin,“ poznamenal hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Vzhledem k napětí na východě Ukrajiny roste také cena ropy. Severomořská ropa typu Brent dnes atakovala hranici 100 dolarů za barel, před polednem se obchodovala za 98,80 dolaru za barel. Její cena roste dlouhodobě, před měsícem to bylo 87 dolarů.

Mírnější růst lze pozorovat u tradičního útočiště opatrných investorů – zlata. Včera večer jeho cena vylétla až na 1912 dolarů za trojskou unci (31,1 gramu), ale dnes dopoledne nastal pád na 1896 dolarů. Zlato se tak vrátilo na hodnotu, na níž se nacházelo před víkendem.

Jak upozornil analytik Fio banky Marek Pokorný, dnes rostou ceny zemědělských komodit – například pšenice a kukuřice. Jedná se o významné položky ukrajinského i ruského exportu, které by v případě válečného konfliktu mohly na světovém trhu chybět.

(red)