Firmy mají problém s požadavkem státu na povinné testování svých zaměstnanců dvakrát týdně. Požadují zvýšení finančního příspěvku a argumentují zásadními ekonomickými dopady. Podle epidemiologů se naopak v podnicích testuje stále málo a nekvalitními testy. Skutečný efekt by podle nich přineslo až užívání průkaznějších PCR testů. Vyplývá to z včerejšího jednání pracovní skupiny k testování ve firmách, kterého se vedle zástupců firem, Hospodářské komory a epidemiologů zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Firmy mají stále problém s požadavkem státu na povinné testování svých zaměstnanců antigenními testy dvakrát týdně. Požadují zvýšení finančního příspěvku a argumentují zásadními ekonomickými dopady. Vyplývá to z včerejšího jednání pracovní skupiny k testování ve firmách, kterého se vedle zástupců firem, Hospodářské komory a epidemiologů zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Jak Ekonomickému deníku sdělil důvěryhodný zdroj, trvají epidemiologové na tom, že povinné testování dvakrát týdně je pouze kompromisem. Testy by se podle nich měly v týdnu provádět minimálně třikrát, nejlépe však každý den. Firmy by si k tomu měly vyškolit vlastní pracovníky. Testovat by se mělo nejlépe ve stanech umístěných před vstupem do podniku. Tam se mají zaměstnanci střídat tak, aby se nepotkávali a nenakazili navzájem.

Pro epidemiology je navíc současné využívání antigenních testů jen jakousi přestupní stanicí. Jsou totiž podle nich nepříliš spolehlivé. Určitou vypovídací hodnotu mají testy prostřednictvím výtěru z nosohltanu, ostatní, které testují ze slin nebo výtěrem z nosu (a užívají se právě ve firmách), mají být nepřesné. Nejvhodnější by podle nich bylo provádět průkaznější a spolehlivější testy PCR. Stát však v současné chvíli nemá kapacity ani prostředky na to, aby je mohl provádět v potřebném rozsahu.

Mohlo by vás zajímat

Podle informací Ekonomického deníku jsou však  takové požadavky pro firmy nepřijatelné. Nejen z hlediska finančního, ale také logistického. Například nemají k dispozici zmiňované stany, které navíc musí být vyhřívané kvůli zachování teplotních podmínek potřebných k testování. Požadavky na zvýšení frekvence testů týdně by firmy podle jejich slov neúměrně zatížilo také časově.

Firmy: Stát by měl hradit polovinu ceny testů

Samostatnou kapitolou je pak finanční příspěvek na testování ze strany státu, resp. zdravotních pojišťoven. Levnější testy kolem 100 korun jsou v současné době nedostatkovým zbožím. Firmy tak musí často nakupovat dražší produkty. Průměrná cena se má pohybovat kolem 130 korun za kus, ale pouze při větším odběru. Firmy a živnostníci si mohou nárokovat příspěvek 60 korun na test, a to maximálně na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. Na jednoho pracovníka při testování dvakrát týdně tak vychází podle firem náklady zhruba tisíc korun. Ochotu k povinnému testování by podle nich zásadně zvýšilo, kdyby cenu testu hradil stát z poloviny, v současnosti tedy kolem 170 – 180 korun.

Zástupce společnosti Škoda Auto na jednání zmíněné pracovní skupiny uvedl, že testování stojí podnik desítky nevyrobených vozidel. Na obratu přichází o stovky milionů, na zisku pak desítky milionů týdně.

Povinné testování začalo v podnicích nad 250 zaměstnanců. Postupně se povinnost testovat každý týden vztáhla i na firmy do 250 a později od desítky zaměstnanců. Od 10. března jsou také povinné pro úřady nad 50 zaměstnanců, zaměstnanci bez testu nemohou vstoupit na pracoviště. Vláda by měla zítra jednat o zapojení úřadů pod 50 zaměstnanců.

Podle posledního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy nedosáhl podíl doposud zachycených pozitivních případů ve firmách ani jednoho procenta. Podniky by také rády rozjely vlastní očkování svých zaměstnanců vakcínami proti covid-19, vláda však o tom zatím odmítá jednat.

Helena Sedláčková