Neděle, 25. července, 2021

S námitkami proti výstavbě se setkalo 88 % developerů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lidé žijící v okolí budoucí stavby mají možnost podávat námitky proti výstavbě. Zajímali jsme se o to, nakolik občané této možnosti využívají a jaké jsou zkušenosti developerů v této oblasti. Devět z deseti dotázaných developerů uvedlo, že se s námitkami pravidelně setkává (88 %). Vyplývá to k Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2020, zpracované analytickou společností CEEC Research.

S podáním námitky proti výstavbě ze strany občanů se setkalo devět z deseti dotázaných developerů (88 %). S touto situací se naopak ještě nesetkala necelá desetina dotázaných a stejná část se s takovou situací setkává pouze výjimečně (obojí shodně 6 %). S čím se developeři v souvislosti s námitkami potýkají blíže vysvětluje David Jirušek, tiskový mluvčí společnosti FINEP CZ, a.s.: „Projít dnes povolovacím procesem při výstavbě nového rezidenčního domu tzv. bez ztráty kytičky není možné a v průběhu povolovacího procesu se z pozice investora / developera výstavby musíme potýkat s celou řadou i škálou námitek, připomínek či odvolání. A to jak od spolků, zájmových sdružení nebo jednotlivců bydlících v blízkosti výstavby nebo i na druhém konci republiky, až po státní instituce, organizace a městské části. Komunikujeme, vysvětluje a jednáme otevřeně a v rámci našich aktuálně realizovaných projektů jsme vždy dokázali na relevantní připomínky reagovat a výsledkem je tak logicky ten fakt, že k projektům jsme dostali všechna povolení a můžeme je pro obyvatele města developovat.“

Dohoda o rozvoji území by představovala možnost, jak zapojit dotčené osoby do debaty s městem nad plány developerů již v jejich přípravné fázi. Avšak největší část dotázaných developerů by se ke vzniku této dohody spíše nepřiklonila (42 %). Necelá třetina by se potom pro vznik dohody vyslovila, ačkoli s úpravami (32 %), a desetina se vznikem souhlasí zcela (10 %). Téměř pětina by potom byla zcela proti vzniku této dohody (16 %).

Objevuje se názor, že by developeři měli kompenzovat výstavbu svého projektu osobám žijícím v okolí, např. výstavbou infrastruktury nebo školek a dalších obdobných zařízení v okolí stavby. S tímto názorem se ztotožňuje pouze minimální část dotázaných developerů (3 %), pouze do určité míry s tímto souhlasí polovina dotázaných (50 %), naopak zcela proti je 47 % developerů.

-red-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter