INZERCE

Martina Tauberová, budoucí náměstkyně MPO pro evropské záležitosti oznamuje své nové angažmá na konferenci "30 let svobody aneb jak zahraniční společnosti pomáhají a mění českou ekonomiku" pořádané Institutem pro Veřejnou diskusi. Foto: Jiří Reichl, ED

Náměstek Bärtl na MPO končí bude velvyslancem v Lucembursku, nahradí jej Tauberová

Stávající náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské záležitosti a zahraniční obchod Vladimír Bärtl končí na ministerstvu. Od listopadu se podle informací Ekonomického deníku stane velvyslancem V Lucembursku. Nahradí jej Martina Tauberová, která je dosud zařazena jako Bärtlova poradkyně. Na ministerstvu působí od září.

Martina Tauberová. To je jméno nové náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro evropské záležitosti a zahraniční obchod. Nahradí Vladimíra Bärtla, který by se měl stát od listopadu novým velvyslancem České republiky v Lucembursku. „Je symbolické, že se s panem náměstkem střídáme v diplomacii. Zatímco já jsem na MPO z ministerstva zahraničí přišla, pan Bärtl se do diplomacie vrací,“ řekla na konferenci „30 let svobody aneb jak zahraniční společnosti pomáhají a mění českou ekonomiku“ pořádané Institutem pro Veřejnou diskusi.

Tauberová dosud působila jako vedoucí obchodně-ekonomického úseku ministerstva zahraničních věcí. Do funkce poradkyně náměstka Bärtla byla jmenována v září tohoto roku. Za svou více než 18letou kariéru pracovala na nejrůznějších pozicích v diplomacii. Pracovala na agendě transatlantické divize a bezpečnostní politiky, západního Balkánu a východní Evropy. V letech 2002-2006 pracovala jako politický rady velvyslanectví v USA. Mluví anglicky, německy, francouzsky a rusky.

Končící náměstek MPO a nastávající velvyslanec ČR v Lucembursku Vladimír Bärtl. Foto: MPO

Nový velvyslanec ČR v Lucembursku Vladimír Bärtl se narodil 14. července 1965 v Liberci. Je ženatý a má tři syny a dceru. V roce 1983 maturoval na SPŠ stavební v Liberci a o 5 let později promoval na ČVUT, obor Geodézie a kartografie.  Po promoci pracoval až do roku 1993 v Geodézii ČS, a.s. a mj. získával odborné zkušenosti ke geografickým informačním systémům v Paříži. Spoluzakládal firmu HOUDEK s.r.o. se zaměřením na metrologii a transfer technologií, která vznikla roku 1994. V roce 1999 nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí ČR a mezi léty 2000—2004 pracoval na ZÚ Ottawa. Posléze působil dva roky na MPO ČR jako poradce náměstka ministra; je spoluautorem projektu „Nový systém řízení obchodně ekonomických služeb státu v zahraničí“ a Exportní strategie 2006—2010. V roce 2005 absolvoval v Maastrichtu stáž „Negociační techniky v EU“. Působil také na ZÚ Paříž, a sice v období let 2006—2010. Během francouzského a českého předsednictví v EU spoluorganizoval program „Česko-francouzský ekonomický rok“. Dále byl součástí týmu pro umístění řídícího střediska programu Galileo V Praze. Od roku 2010 se ve firmě BCM Control s.r.o. věnoval marketingu, zavedení systému jakosti a dalším komerčním projektům. Souběžně s tím v r. 2011 vykonával na MPO ČR funkci zmocněnce ministra pro mezinárodně obchodní konkurenceschopnost a prosazování českých obchodních zájmů v zahraničí. Dne 15. března 2014 byl jmenován do funkce náměstka ministra. Řídí sekci Evropské unie a zahraničního obchodu. Rád propaguje tradiční české výrobky i netradičním způsobem – na zahraniční cesty pilotuje české letouny nebo řídí české motocykly.

Jiří Reichl