Úterý, 17. května, 2022

Nákup 33 vlaků za 3 miliardy. České dráhy se dohodly s polským výrobcem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

České dráhy dnes podepsaly smlouvu o nákupu 33 nových bezbariérových motorových vlakových jednotek. Dodavatelem bude polský výrobce PESA Bydgoszcz, který vyhrál soutěž vypsanou státními drahami. Součástí smlouvy je opce, která umožňuje navýšit kontrakt až na 160 motoráků.

Nově pořizované jednotky jsou typově podobné vlakům stejného dodavatele, které v Česku jezdí pod názvem RegioShark. Už z výroby budou vybaveny evropským zabezpečovačem ETCS, nabídnou 115 míst k sezení, klimatizaci, bezbariérový přístup, Wi-Fi nebo zásuvky na dobíjení drobné elektroniky. „Za prvních 33 jednotek zaplatíme bezmála 3 miliardy korun,“ uvedl k uzavřené smlouvě předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik.

Od nových motoráků si České dráhy slibují nárůst zájmu veřejnosti o cestování na regionálních linkách. „Jejich nasazování bude postupné v krajích Středočeském, Pardubickém, Jihočeském, na Vysočině a v Praze tak, jak začnou přicházet z výroby v období jízdního řádu 2023 a dále,“ říká náměstek generálního ředitele ČD pro obchod Jiří Ješeta.

Polský výrobce PESA se zařadil mezi největší dodavatele nových vlaků na české železnice. Jak při podpisu smlouvy uvedl generální ředitel PESA Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski, podnik v minulých letech dodal 31 jednotek RegioShark. Cestující se s nimi setkávají v běžném provozu od roku 2014 na linkách v šesti krajích.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter