Plzeňská teplárenská jako další z řady zájemců vyhlásila veřejnou soutěž, v níž hledá dodavatele nových plynových zdrojů na výrobu elektřiny a tepla. Vítěz soutěže má zajistit výstavbu hned tří energetických zdrojů, které budou umístěny v hlavní plzeňské teplárně, v bývalé Plzeňské energetice a také horkovodní plynové kotelny. Cílem je náhrada dožívajících kotlů na uhlí.
Jak dále Plzeňská teplárenská oznámila ve Věstníku veřejných zakázek, zájemci o účast v soutěži se mají hlásit do 15. ledna. Financování stavby zajistí jak z vlastních zdrojů, tak z očekávané investiční dotace z programu HEAT+ Modernizačního fondu. Nové energetické zdroje mají být hotové do konce roku 2028, k převzetí díla dojde po zkušebním provozu v závěru roku 2030.
Účast ve veřejné zakázce je omezena pouze na dodavatele, kteří mají sídlo v členském státě Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru nebo v jiném státě, který má s Českou republikou či Evropskou unií uzavřenou příslušnou smlouvu o přístupu k veřejným zakázkám.
Plzeňská teplárenská se loni účastnila první aukce na provozní podporu nových plynových tepláren, kterou vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Uspěla však jen napůl, jak Ekonomický deník upozornil v listopadu. Zatímco menší paroplynová elektrárna v areálu Plzeňské energetiky (v průmyslovém areálu Škoda) o elektrickém výkonu 97,3 MW podporu získala, větší zdroj v hlavní plzeňské teplárně o výkonu 199 MW skončil kvůli vyšší požadované podpoře „těsně pod čarou“. Investor může tento projekt přihlásit v dalším kole aukce, které se má konat letos.
Mohlo by vás zajímat
Dodavatele už hledá ČEZ, stejně tak EPH
Již dříve vypsaly podobné soutěže další významní hráči v české energetice. Konkrétně Skupina ČEZ hledá dodavatele stavby největší chystané paroplynové teplárny na českém území, která má vyrůst v areálu Elektrárny Mělník. Tři nové energetické zdroje mají mít v součtu elektrický výkon okolo 1000 megawattů, doplní je záložní plynová kotelna o výkonu 140 MWt. Dceřiná firma ČEZ Teplárenská loni v lednu vypsala soutěž na stavbu paroplynového zdroje s elektrickým výkonem 150 MW a tepelným výkonem 100 MWt v areálu Teplárny Trmice u Ústí nad Labem.
Elektrárny Opatovice rozdělily soutěž na dodávku paroplynových cyklů s elektrickým výkonem 390 MW do několika různých soutěží. Elektrárny Opatovice patří do skupiny EPH – stejně jako společnost United Energy vlastnící uhelnou teplárnu v Komořanech u Mostu. Také zde už chystají nový zdroj na zemní plyn. Teplárna United Energy již delší dobu připravuje přechod od spalování hnědého uhlí ke kombinaci zemního plynu a biomasy o celkovém elektrickém výkonu 156,7 MW a tepelném výkonu 502 MWt. EPH je též menšinovým akcionářem výše zmíněné Plzeňské teplárenské.
Rozjíždějí se také první projekty na náhradu uhelných zdrojů v průmyslu. Energetika Třinec ze skupiny Třineckých železáren počítá s instalací nového paroplynového cyklu PPC1 s plynovou turbínou s výkonu 62 MW. Hotový má být na konci roku 2027. Zatím je třinecký projekt ve fázi výběru dodavatele.
Ale ne vždy se podaří soutěž úspěšně dokončit a dodavatele najít. Přesvědčil se o tom třeba zpracovatel ropy Orlen Unipetrol, který chce paroplynovým zdrojem nahradit starou uhelnou teplárnu v Litvínově. Ta původně vypsanou soutěž loni v říjnu zrušila, protože nabídky nebyly ekonomicky akceptovatelné.