V pokusu o nepřátelské převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech, o němž Ekonomický deník v poslední době informoval, došlo k náhlé změně. Fair Credit Czech, předběžný insolvenční správce Fair Creditu ALFA insolvenční a insolvenční správce dlužníka CEPO Green3, SE (bývalý Fair Credit International, SE) Ladislav Tetera uzavřeli dohody o smíru a restrukturalizaci. Jedná se o zásadní krok v líté bitvě o nepřátelské převzetí Fair Credit Czech, o které se několik měsíců pokoušel kontroverzní severočeský podnikatel Tomáš Horáček. Ataky na Fair Credit vyvrcholily odebráním interních dokumentů z pobočky úvěrové firmy v Ostravě za asistence svalovců a předáním agendy Fair Creditu přímému konkurentovi – ECFS.

Společnost Fair Credit Czech na sebe podala loni na konci října insolvenční návrh. Navrhovala v něm, aby soud vyhlásil její úpadek, jak vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Firma, respektive její vlastník, zastoupený právní kanceláří Linkers, ale ve svém vyjádření insolvenčnímu soudu tvrdila, že insolvenční návrh byl podán neoprávněnou osobou a nebyl ani řádně podepsán a řešilo jeho zpětvzetí.

Proti pokusu o nepřátelské převzetí Fair Credit Czech (FCC) se ozvali zaměstnanci, obrátili se na prezidenta, premiéra, ministra vnitra i policii. A mimo jiné zmínili role v pozadí: „Společnost je momentálně ovládána insolvenčním správcem společností Tetera a spol. Kolem dění ve společnosti se pohybují mediálně nechvalně známe osobnosti jako např. Tomáš Horáček, Igor Ivanko, Tomáš Pitr a nově i podnikatel Antonín Charouz.

Insolvenční správce pověřil správou závodu společnost, která má přímou konkurenční povahu vůči naší společnosti. Jedná se o společnost ECFS. Společnost ECFS deklaruje, že chce naši společnost dlouhodobě spravovat a provozovat. Nicméně všechny kroky, které dělá vypadají, že jí chce spíše ´zadarmo´ ovládnout. Ihned po převzetí správy závodu bylo všem našim spolupracovníkům nařízeno, že mají posílat peníze na účty společnosti ECFS. Komunikace nerespektovala organigram naší společnosti a byla v mnoha případech zasílána bez vědomí nadřízených pracovníků. Dále ihned po převzetí správy závodu společnost ECFS nabídla všem našim VOZ možnost spolupráce za výrazně zvýhodněných podmínek, což vede k přímé devastaci naší společnosti. Zaměstnancům nebyla vyplacena mzda za měsíc únor a toto bylo podmiňováno požadavky typu předání pracovní smlouvy!“ stálo mimo jiné v e-mailu zaměstnanců Fair Creditu.

Mohlo by vás zajímat

Aktivitám za hospodářský delikt odsouzeného Tomáše Horáčka, který je mimochodem spolupracujícím obviněným státního zastupitelství v několika kauzách, se Ekonomický deník věnoval podrobně v několika textech ZDE.

Podnikatel Tomáš Horáček při násilném vniknutí do sídla Fair Credit Czech v Ostravě. Foto: Jan Hrbáček

Soudy již ve dvou případech rozhodly, že pokus o vyvolání úpadku Fair Credit Czech nastrčeným
statutárním orgánem byl neplatný, na rozhodnutí soudu o třetím insolvenčním návrhu, podaném
týmiž osobami, se zatím čeká.

Vše silně zavánělo i možnou trestnou činností ze strany některých aktérů. Orgány činné v trestním řízení ale nepřátelským nájezdům, opřeným o zmanipulované obchodní úkony, dlouhou dobu jen přihlížely.

Zachrání to Fair Credit?

Na začátku června pak došlo k další překvapivé změně v této kauze. Fair Credit Czech, předběžný insolvenční správce Fair Creditu ALFA inslovenční a insolvenční správce dlužníka CEPO Green3, SE (bývalý Fair Credit International, SE) Ladislav Tetera uzavřeli dohody o smíru a restrukturalizaci.

„Toto podání obsahuje společnou žádost Fair Credit Czech, předběžného insolvenčního správce Fair Creditu ALFA a insolvenčního správce dlužníka CEPO Green3 (dále jen Žadatelé) směřovanou insolvenčnímu soudu FCC o vyslovení souhlasu s právními jednáními FCC, která budou dále specifikována… …Tato společná žádost navazuje na to, že žadatelé a klíčoví věřitelé obchodního závodu FCC, sepsaného do majetkové podstaty CG3 na základě soupisu majetkové podstaty, tj. CFH investiční fond SICAV, Rosebary Capital & Investments, Grimastar a EasyCredit CZ (a všichni tito věřitelé dále jako ´klíčoví věřitelé“), jakož i FCC tvrzený pachtýř Závodu GULF OIL, uzavřeli dne 4. 06. 2024 dohodu o smíru,“ stojí v dokumentu odeslaném insolvenčnímu soudu.

Co konkrétně se tedy má podle návrhu žadatelů a věřitelů, pokud jej soud schválí, odehrát?

Z majetkové podstaty CEPO Green3 se vyloučí závod Fair Credit Czech a ochranné známky.

Fair Credit Czech se zaváže zaplatit insolvenčnímu správci CEPO Green3 do majetkové podstaty CEPO Green3 částku ve výši 59 238 448 korun jako protiplnění z advokátní úschovy vedené advokátní
kanceláří Glatzová & Co., na jejíž úschovní účet bude tato částka před vydáním tohoto usnesení převedena Insolvenčním správcem CEPO Green3 z účtů závodu.

„Vyplacením této částky z advokátní úschovy bude dluh Fair Credit Czech vůči insolvenčnímu správci CEPO Green3 splněn. FCC a předběžný insolvenční správce Fair Creditu ALFA insolvenční souhlasí s tím, aby insolvenční správce CEPO Green3 udělil instrukci advokátní kanceláři k tomu, aby částku převedla na účet majetkové podstaty CEPO Green3 určený insolvenčním správcem,“ lze se dočíst v dohodě o smíru a návrhu soudu. Fair Credit Czech a insolvenčnímu správci CEPO Green3 tak vůči nebudou mít žádné další pohledávky.

Právní mocí smíru pak nabydou účinností restrukturalizační dohody, kterou dojde k odkladu splatnosti
neprovozních dluhů, a zároveň s ohledem na vyloučení závodu bude umožněno FCC uhradit vedle
protiplnění též provozní dluhy, které jsou po splatnosti.

Uzavření dohody o smíru a na to navazující schválení smíru je tak součástí kroků, které mají vést
k odvrácení rizika úpadku Fair Credit Czech.

Z návrhu k soudu vyplývá, že smír jakožto řešení sporů týkající se závodu FCC a ochranných známek odsouhlasil jednomyslně věřitelský výbor CEPO Green3.

Čistě teoreticky by to mohlo znamenat konec nájezdů na Fair Credit Czech, jejichž cílem bylo nepřátelské převzetí úvěrové firmy.

V insolvenčním rejstříku se ještě v reakci na navrhovaný smír objevila námitka podjatosti účetní jedné ze společností, které se kolem Fair Credit Czech točily, Dagmar Mikulové. Ta namítla podjatost soudkyně Luďky Horajsové.

Společnost Fair Credit Czech pak v reakci nepřímo naznačila spojitost Mikulové s podnikatelem Horáčkem v případě pokusu o nepřátelské převzetí a zareagovala následovně: „Uvádí, že pracovala na vysoké manažerské pozici a byla podřízena výhradně jednateli společnosti. Dne 23. 10. 2024 oznámila věřitelka zaměstnavateli, že dne 24. 10. 2023 odjíždí na dovolenou do Rakouska a nebude ani v dosahu mobilního signálu, ani nebude mít přístup k internetu a do zaměstnání nastoupí znovu 30. 10. 2023. Lze si jen těžko představit, že vysokoškolsky vzdělané osobě zavolá ´na dovolenou do Rakouska, kde není mobilní signál ani připojení k internetu´ v ranních hodinách člověk, kterého v životě neviděla, oznámí jí, že je nový jednatel FCC Jaroslav Ptáček, což si může ověřit v obchodním rejstříku a že jí dává pokyn k převodu všech dostupných finančních prostředků z účtů FCC na účet společnost eMedic, věřitelka se bez přístupu k internetu podívá do obchodního rejstříku a následně se rovněž bez přístupu k internetu připojí online postupně na všechny bankovní účty dlužníka a z těchto převede všechny dostupné finanční prostředky. Již z uvedeného je tedy zřejmé, že věřitelka o připravovaném nepřátelském převzetí dlužníka předem věděla, tohoto se přímo účastnila a rozhodně tedy neplnila příkazy zaměstnavatele, jak tvrdí. Nepravdivé je rovněž její tvrzení o tom, že převod finančních prostředků provedla na pokyn jednatele společnosti.“

Předpokládá se, že soud se s touto námitkou, nesoucí opět rukopis Tomáše Horáčka, v reálném čase vypořádá.

Případ ale přeci jen může mít ještě trestně-právní dohru. Jak zjistil Ekonomický deník, pražská hospodářská kriminálka dostala od státního zastupitelství podnět se některými aspekty kauzy zabývat.

Jan Hrbáček