Majitelé malých vodních elektráren získali zastání z nečekaného směru. Zatímco sporná vládní novela zákona o podporovaných zdrojích energie jim přisoudila povolenou ziskovost do 7 procent za rok, poslanci zemědělského výboru sněmovny jim chtějí dopřát maximální možnou sazbu: 10,6 procenta. Jejich pozměňující návrh nyní posoudí celá sněmovna, která bude mít rozhodující slovo.
Vládní novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) prošla zemědělským výborem výrazně snadněji než výborem hospodářským. Jeho členové prakticky celý materiál odkývali, a to včetně kontroverzního zásahu do plateb majitelům solárních elektráren. Výbor navrhl jen dvě změny – upřesnění pravidel pro výrobny s více zdroji elektřiny a výše zmíněné navýšení povoleného vnitřního výnosového procenta (IRR) pro malé hydroelektrárny, které byly postaveny nebo rekonstruovány po roce 2005.
Pro lepší podmínky pro malé vodní elektrárny hlasovali všichni přítomní členové zemědělského výboru. A to včetně předsedy výboru – a současně vlivného šéfa poslaneckého klubu ANO – Jaroslava Faltýnka. Další člen klubu ANO Karel Tureček změnu zákona předložil. Návrh prošel navzdory nesouhlasnému stanovisku ministerstva průmyslu a obchodu, které na jednání výboru zastupoval náměstek René Neděla.
O dramatickém schvalování novely zákona POZE v hospodářském výboru informoval Ekonomický deník v minulém týdnu. Většina členů výboru včetně zástupců vládního hnutí ANO bylo původně proti vládnímu návrhu, hlavně ve věci omezení IRR pro fotovoltaické elektrárny na 6,3 procenta. Poté, co na ně doslova zaklekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, však poslanci ANO přestali rebelovat a ve čtvrtek 31. března většina členů výboru odsouhlasila vládní verzi novely.
Mohlo by vás zajímat
Poslanci se dostávají pod tlak z obou stran. Z druhé strany na ně tlačily asociace sdružující investory do obnovitelných zdrojů, ale třeba také Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora či Svaz měst a obcí. Například Svaz průmyslu chce sjednotit hodnotu IRR, tedy de facto povolené míry ziskovosti, pro všechny druhy obnovitelných zdrojů na nejvyšší hodnotě 10,6 procenta. Na tu mají podle vládní verze zákona POZE nárok pouze majitelé bioplynových stanic.
Rozhodnutí hospodářského i zemědělského výboru je špatnou zprávou pro vlastníky fotovoltaických elektráren. Většina z nich stále ještě nesplatila bankovní úvěr; jeho úročení přitom často převyšuje zmíněných 6,3 procenta. Někteří podnikatelé v oboru fotovoltaiky považují vládní návrh za vysloveně likvidační. Upozorňují na fakt, že výpočet IRR pro solární elektrárny z let 2009 a 2010 vychází okolo osmi procent. Pokud projde limit 6,3 procenta, umožní to vládě snížit výkupní cenu elektřiny ze sluneční energie od roku 2022 až o 50 procent.
Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) schválila vláda již loni v květnu. Během zasedání vlády se odehrálo cosi podivného. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo v návrhu novely zákona limit pro solární elektrárny 8,4 procenta, jenže Babišova vláda schválila pozměněný návrh s cifrou 6,3 procenta. Zdroje z prostředí zelené energetiky se shodují, že tajemné snížení IRR vzniklo na přání prezidenta Miloše Zemana, který „solární barony“ často slovně napadá.
David Tramba