Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO) interpeloval premiéra Petra Fialu (ODS) kvůli jmenování plukovníka Otakara Foltýna na post koordinátorem strategické komunikace Úřadu vlády. Tím byl jmenován v květnu. Pavel Růžička znovu otevřel téma konspirativního budování utajované buňky ve vojenské policii, které otevřel Ekonomický deník ZDE a ZDE loni v únoru. Přestože se leckterá mainstreamová média snažila kauzu zlehčovat, informace Ekonomického deníku se do puntíku potvrdily na utajovaném jednání sněmovní Stálé komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství loni v březnu. Výstup tehdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna zůstává ale v režimu utajení, tudíž z něj nelze uvádět jakékoli informace.
Loni v únoru zvedly z křesel členy výboru informace Ekonomického deníku, že pod vedením Otakara Foltýna měla v kriminálce vojenské policie pod silnou konspirací vznikat spiklenecká buňka, která měla formovala tajný tým na shromažďování informací „o všech a všem“ a chystat přípravu masivního nasazování odposlechů.
Otakar Foltýn označil text Ekonomického deníku za „diagnózu“ a snažil se dění uvnitř vojenské policie, kde se svolávalo například jednání mimo budovu velitelství a odevzdávaly telefony, bagatelizovat. Stejně tak bagatelizoval i to, že bývalá důstojnice Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Vendula Kwaśniaková měla údajně vést utajovanou přípravu vojenských kriminalistů do zmiňovaného týmu.
„Budu rád, když to bude v budoucnosti vyšetřeno, protože je to absurdní,“ prohlásil Foltýn. Připustil ale, že Kwaśniaková byla jako „zkušená kriminalistka“ pověřena školením vojenských kriminalistů, protože nebyl spokojen s tím, jak pracují a že objasňují málo případů.
Mohlo by vás zajímat
Ekonomický deník nastínil, klíčovou osobou pro budování týmu spiklenců měla být zmíněná Vendula Kwaśniaková, která si zvala na pohovory vytipované kriminalisty vojenské policie. Zmínil i utajované jednání.
Protože se budování tajného týmu takzvaně poněkud „rozkecalo“, snažili se hlavní aktéři jeho tvorbu podle zdrojů Ekonomického deníku ještě více utajit. A to tak, že tyto záležitosti probírali na konspirativním místě mimo velitelství vojenské policie.
„Vybraní kriminalisté dostali v lednu SMS zprávu, že mají přijít na adresu v Eliášově ulici v Praze 6 v tolik a tolik hodin, kde sídlí právnická nezisková organizace. Potají se k nim po odchodu z velitelství přidal náčelník Otakar Foltýn. Sebrali jim telefony a Vendula Kwaśniaková těch asi 10 lidí budoucího tajného týmu instruovala, jaké mají získávat informace a jak s nimi mají nakládat. Dozvěděli se mimo jiné, že o všem ví Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová,“ uvedl jeden ze zdrojů Ekonomického deníku, který si přál z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě.
Zjištění Ekonomického deníku následně potvrdil poslancům dnes už bývalý šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun na počátku března na Stálé komisi pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Armádní kontrarozvědka totiž vznik utajované buňky od počátku sledovala. Berounovo sdělení poslancům zůstává bohužel v utajovaném režimu.
Ještě před tím Otakar Foltýn, který dle zjištění Ekonomického deníku nikomu nikdy před tím nevelel, na funkci velitele Vojenské policie rezignoval a zamířil do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Na konci května se Foltýn stal vládním koordinátorem strategické komunikace. Tato skutečnost, po aféře ve vojenské policii, zarazila místopředsedu sněmovního výboru pro obranu, bývalého vojáka, Pavla Růžičku. Ten kvůli tomu interpeloval premiéra Petra Fialu.
„Vážený pane premiére, dne 2. března roku 2023 od 8.30 proběhla 7. schůze Stálé komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Jeden bod schváleného programu byl aktuální informace – kauza Vojenské policie. Tento bod byl zařazen na základě článku v Ekonomickém deníku ze dne 27. 2. 2023 od redaktora Jana Hrbáčka s názvem Na vojenské policii vznikla protizákonně spiklenecká buňka pod taktovkou Šlachtovců, která chtěla shromažďovat informace o všem a všech. Vojenská policie se otřásá v základech. Její ve funkci ani ne tři čtvrtě roku působící náčelník Otakar Foltýn končí kvůli tomu, že nerespektoval pokyny paní ministryně Jany Černochové. Po projednání tohoto bodu na komisi Vojenského zpravodajství se jasně ukázalo, že tato informace uvedená v Ekonomickém deníku je pravdivá, zakládá se na pravdě. Samozřejmě víc já tady uvádět nemohu. Proto se vás ptám, pane premiére, seznámil jste se s výsledkem šetření Vojenského zpravodajství u Vojenské policie ohledně pana plukovníka Foltýna, když jste ho jmenoval vládním koordinátorem? Pokud ne, učiníte tak, aby se vyloučilo, že plukovník Foltýn je bezpečnostní riziko? Byl o této skutečnosti informován Národní bezpečnostní úřad? Nebo to šlo do ztracena, protože se jedná o pana plukovníka Foltýna?“ interpeloval Růžička Fialu.
Premiér se ale Růžičkovou interpelací hlouběji nezabýval a v podstatě nad ní mávl rukou. Není vyloučeno, že podrobné informace Vojenského zpravodajství o vzniku utajované buňky ve vojenské policii nemá k dispozici.
„Náčelník Vojenské policie plukovník generálního štábu. Mgr. Otakar Foltýn neodešel z funkce na základě šetření Vojenského zpravodajství. Plk. Foltýn podal 16. února 2023 žádost o uvolnění z funkce k 28. únoru 2023 a přeložení do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Tedy není pravda, že odešel na základě šetření Vojenského zpravodajství. Ministryně obrany Jana Černochová veřejně připomněla a ocenila jeho
práci, mj. zvládnutí předsednictví ČR: v Radě EU, spolupráci s Armádou České republiky a v neposlední řadě misi v Kosovu nebo vyslání expertů do týmu vyšetřujícího válečné zločiny na Ukrajině. Plk. Foltýn je držitelem platné nejvyšší bezpečnostní prověrky Národního bezpečnostního úřadu, nebyl z ničeho obviněn a už vůbec ne obžalován. Ve funkci vládního koordinátora strategické komunikace tudíž nepředstavuje | sebemenší bezpečnostní riziko. Bezpečnostním aspektům je při obsazování takto důležitých pozic
věnována nejvyšší pozornost,“ napsal premiér poslanci.
„Požádal jsem pana premiéra, aby se seznámil se zprávou Vojenského zpravodajství o opakovaných selháních pana Foltýna. Pan premiér buď neumí číst nebo prostě odmítá číst to, co nepapouškuje jeho názory. Nebo to četl, ale nemá odvahu se podle toho zařídit,“ zareagoval na premiérovu reakci místopředseda sněmovního výboru pro obranu.
Otakar Foltýn s Ekonomickým deníkem nekomunikuje. Ke vzniku utajované buňky odkazuje na písemné vyjádření, které vojenské policii předal, když jí odmítl podat k věci vysvětlení. Ekonomický deník o tento dokument opakovaně vojenskou policii opakovaně žádá, ale již podruhé byl odmítnut.
„Povinný subjekt neposkytne informaci o činnosti orgánů činných v trestním řízení, nebo bezpečnostních sborů, která se týká předcházení, vyhledávání, odhalování nebo stíhání trestné činnosti nebo ochrany bezpečnosti osob, majetku a veřejného pořádku, pokud by její poskytnutí ohrozilo práva třetích osob anebo schopnost orgánů veřejné moci předcházet trestné činnosti, vyhledávat nebo odhalovat trestnou činnost, stíhat trestné činy nebo zajišťovat veřejný pořádek a bezpečnost České republiky,“ argumentovala vojenská policie.
Jan Hrbáček