Nová vláda může podkopat rozhodnutí té předchozí kam umístit první jadernou elektrárnu v Polsku. Navrhla to Pomořanská vojvodkyně Beata Rutkiewicz, jmenovaná předsedou vlády. Má v tom i podporu šéfů zemského sněmu. Napsal to polský web Business Insider.
Na konci roku 2022 vláda strany Právo a spravedlnost oznámila, že vybrala americký Westinghouse jako dodavatele technologií pro první jadernou elektrárnu v Polsku, která měla být postavena v Pomořansku.
Jednalo se o lokalitu Lubiatowo-Kopalino v obci Choczewo. Bylo pro ni vydáno zásadní rozhodnutí, které je výrazem přijetí investice a potvrzením, že je součástí širších rozvojových plánů státu.
Pomořanský vojvoda, předchůdce Beata Rutkiewicz jmenovaný Mateuszem Morawieckim, navíc už vydal rozhodnutí o umístění této elektrárny.
Kritika lokality
Nyní se ale ukazuje, že proces výběru lokality může začít nanovo.
„Toto ekologické rozhodnutí pro lokalitu v Lubiatowo bylo vydáno, ale stále zvažujeme, zda je správné. Existují také různé názory na zvolenou technologii. Nadcházející měsíce budou rozhodující,“ řekla pomořanská vojvodkyně Beata Rutkiewiczová, kterou citoval deník Dziennik Bałtycki.
Leszek Bonna, zástupce maršálka Pomořanského vojvodství, je k vybranému místu také kritický.
„Jsme si vědomi toho, že jaderná energetika je budoucnost a musíme do ní investovat, ale nestojí za to uvažovat o původní lokalitě z 80. let u Żarnowiece? Již existuje přenosové vedení, které je schopno přijímat tolik energie. Výstavba nové přenosové trati – přiznejme si to – je dalším faktorem, který zhoršuje přírodní prostředí,“ řekl Leszek Bonna.
Na žádost pomořanského maršálka byl navíc vytvořen dokument analyzující pochybnosti o poloze. Má ležet na stole premiéra.
První jaderná elektrárna v Polsku
Elektrárna, která by měla být podle předchozích rozhodnutí postavena v Pomořansku, má mít elektrický výkon až 3750 MWe. Pokud se jeho výstavba rozběhne podle plánu, elektřina by měla proudit již v roce 2033.
Polské ministerstvo pro klima a životní prostředí vydalo zásadní rozhodnutí pro společnost Polskie Elektrownie Jądrowe o výstavbě jaderné elektrárny v Pomořansku loni v létě. Šlo o formální potvrzení toho, že investiční projekt společnosti je v souladu s veřejným zájmem a politikou státu, včetně energetické politiky, informoval polský resort.
Polskie Elektrownie Jądrowe – PEJ – účelová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je polská státní pokladna – požádala ministerstvo 13. dubna loňského roku o vydání předběžného rozhodnutí. Žádost obsahovala popis charakteristik projektu s uvedením maximálního celkového instalovaného výkonu, plánované doby provozu a podrobností o technologii Westinghouse AP1000, která má být při výstavbě elektrárny použita.
Ministerstvo pro klima a životní prostředí v létě vydalo rozhodnutí o předběžné otázce, které investorovi, společnosti PEJ, umožňuje požádat o řadu dalších správních rozhodnutí, včetně rozhodnutí o umístění stavby a následně o stavební povolení.
V odůvodnění vydání předběžného rozhodnutí ministr pro klima a životní prostředí zdůraznil význam tohoto investičního projektu pro zajištění potřeb elektrické energie v Polsku, jakož i jeho soulad s polskou energetickou politikou do roku 2040 a klimatickou politikou Evropské unie.
„Skutečnost, že ministerstvo klimatu a životního prostředí vydalo rozhodnutí in principum pro první jadernou elektrárnu, znamená, že vládní projekt dosáhl dalšího důležitého milníku,“ uvedla před půl rokem ministryně Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, státní tajemnice v Kanceláři předsedy vlády, vládní zmocněnkyně pro strategickou energetickou infrastrukturu.
„Rozhodnutí nás přibližuje k okamžiku, kdy první polská jaderná elektrárna zahájí provoz a výrobu elektřiny, čímž zajistí odpovídající objem energie pracující v základně elektrizační soustavy v roce 2030,“ doplnila.
„Zásadní rozhodnutí je prvním klíčovým správním rozhodnutím získaným pro jaderný projekt společnosti Polskie Elektrownie Jądrowe,“ poznamenal tehdy Łukasz Młynarkiewicz, úřadující předseda správní rady PEJ.
„Svědčí to o tom, že společnost krok za krokem dosahuje cílů stanovených pro letošní rok, které nás přibližují k zahájení výstavby první jaderné elektrárny v Polsku,“ podotkl.
Polsko má rozsáhlé plány na rozvoj kapacit jaderné energetiky.
V září 2021 bylo oznámeno, že do roku 2040 by mohlo být postaveno šest velkých tlakovodních reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 6-9 GWe jako součást plánu země na snížení závislosti na uhlí. Podle přijatého harmonogramu bude výstavba první jaderné elektrárny zahájena v roce 2026, přičemž první reaktor – o výkonu 1,0-1,6 GWe – bude uveden do provozu v roce 2033. Další bloky budou realizovány každé 2 až 3 roky. Jako preferovaná lokalita pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi byla určena pobřežní města Lubiatowo a Kopalino v polské obci Choczewo v Pomořanském vojvodství.
V listopadu 2022 polská vláda oznámila, že první elektrárna o výkonu 3 750 MWe bude postavena v Pomořansku s využitím technologie AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Dohodu, která stanoví plán dodávky elektrárny, podepsaly společnosti Westinghouse, Bechtel a PEJ v květnu.
Společnosti ZE PAK, Polska Grupa Energetyczna a Korea Hydro & Nuclear Power podepsaly dopis o záměru spolupracovat na projektu jaderné elektrárny v Patnówě ve středním Polsku a posoudit životaschopnost výstavby jihokorejských reaktorů APR1400 v této lokalitě.
Byly rovněž podány žádosti o výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) v Polsku. V dubnu podal výrobce mědi a stříbra KGHM Polska Miedź SA žádost o vydání předběžného rozhodnutí o výstavbě elektrárny NuScale VOYGR SMR v Polsku. Později téhož měsíce společnost Orlen Synthos Green Energy požádala o vydání rozhodnutí o záměru výstavby elektráren založených na reaktoru BWRX-300 společnosti GE Hitachi Nuclear Energy v šesti lokalitách.
(nik)