Výstavba pátého jaderného bloku v elektrárně Dukovany bude financována návratnou finanční výpomocí, kterou poskytne stát. Ten rovněž bude garantovat stabilitu příjmů elektrárny prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny a pokryje možná politická rizika. Použití těchto forem státní podpory umožní povolení od Evropské komise, které Česká republika pro tento jaderný projekt nyní získala, oznámilo dnes ministerstvo průmyslu a obchodu.

Rozhodnutí Evropské komise bude sloužit pro výstavbu pátého bloku v Dukovanech (označovaný též jako první blok Elektrárny Dukovany II). V případě, že padne rozhodnutí o stavbě dalších bloků v Dukovanech nebo Temelíně, bude zapotřebí zajistit povolení pro veřejnou podporu výstavby i těchto bloků. Současné rozhodnutí bude možné podle ministerstva průmyslu využít jako základ pro stanovení podmínek podpory dalších bloků.

Vydání rozhodnutí o schválení veřejné podpory potvrdila na svém webu Evropská komise. „Úlohou Komise je zajistit, aby navrhovaná státní podpora byla cílená, přiměřená a neovlivnila nepřiměřeně trh EU s energií. Během našeho šetření Česká republika upravila původní opatření a předložila značné závazky. To nám umožnilo schválit pomoc,“ uvedla k rozhodnutí Margrethe Vestager, viceprezidentka Komise s odpovědností za oblast hospodářské soutěže.

Státní půjčka a výkup elektřiny

Mohlo by vás zajímat

Model veřejné podpory, pro který nyní Česká republika získala rozhodnutí Evropské komise, počítá s poskytnutím státní půjčky v odhadované výši 7,74 miliardy eur (195 miliard korun) formou návratné finanční výpomoci. Ta bude splatná do 30 let po získání povolení k provozu podle atomového zákona. Po dobu výstavby nebude půjčka úročena, po spuštění bude úroková sazba o jeden procentní bod vyšší než úročení státního dluhu a současně minimálně dvouprocentní.

Druhým nástrojem podpory je garantovaný výkup vyrobené elektřiny po dobu 40 let. Garantované tržby za elektřinu investorovi zajistí přiměřenou míru návratnosti investice a státu jistotu navrácení poskytnuté půjčky. Česká republika původně požadovala výkup po dobu 60 let, po jednání s Evropskou komisí došlo ke zkrácení na 40 let. Výkup elektřiny bude mít na starosti nově založená firma vlastněná státem. Na dojednávání podmínek schválené podpory se podílel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů Tomáš Ehler k tomu dodal, že výše výkupní ceny elektřiny odpovídá novým evropským pravidlům a má stanovenou dolní i horní hranici. Pokud tržní cena elektřiny klesne pod tuto schválenou výkupní cenu, stát doplatí rozdíl investorovi. Pokud tržní cena elektřiny naopak přesáhne horní strop, investor je povinen doplatit rozdíl zpět státu, který tento výnos převede do státního rozpočtu nebo jej využije na snížení regulované složky ceny elektřiny.

Mezi podmínkami, které Evropská komise požadovala či prosadila, není omezení délky provozu starších jaderných bloků v Dukovanech. Spekulace tohoto typu, které se v minulých měsících objevily na sociálních sítích, tak jsou pouhé fámy.

První podpora pro jádro v novém designu trhu

Jako pro jakoukoliv jinou státní podporu na jednotném trhu EU je i pro tuto nutné zajistit povolení Evropské komise, takzvanou notifikaci. „To se nám nyní podařilo. Umožní nám to nejen realizovat tento projekt, ale také přispěje k rozvoji jaderné energetiky v celé Evropské unii. Jde totiž o první rozhodnutí, které zohledňuje aktualizaci designu evropského trhu s elektřinou, a dá se tedy očekávat, že další jaderné projekty budou při nastavování veřejné podpory vycházet i z našeho modelu,“ popisuje ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Jádro nyní zajišťuje více než třetinu spotřeby v naší zemi a v budoucnosti by to měla být dokonce polovina. Rozvoj jádra posiluje naši energetickou bezpečnost, soběstačnost a také konkurenceschopnost našich firem. Jen s dobrým využitím jádra a obnovitelných zdrojů budeme moci zajistit rozumné ceny energií pro občany i podnikatele. To je základní předpoklad pro Restart Česka. I díky našemu předsednictví a dvouleté práci v rámci EU je jádro konečně uznáno jako spolehlivý a bezemisní zdroj energie. A to nám umožnilo získat notifikaci pro klíčový projekt dostavby Dukovan,“ řekl k výsledku notifikace předseda vlády ČR Petr Fiala.

Dnešní den tak přinesl fanouškům jaderné energetiky v Česku hned dvě dobré zprávy. Vedle notifikace u Evropské komise, která trvala skoro dva roky, převzala Skupina ČEZ nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků, které předložila francouzská společnost EDF a korejská KHNP. ČEZ je vyhodnotí během května. V červnu nebo červenci se k výsledku tendru vyjádří vláda a potvrdí vítězství jednoho z uchazečů.

(dtr)