Letošní listopad je významným milníkem pro bezpečnost dodávek v Evropě, protože evropské zásobníky plynu jsou téměř všude plné. Letošní rychlost plnění plynových zásobníků překonalo podle evropského plynárenského sdružení Gas Storage Europe loňský rok. Na topnou sezónu jsou všechny země dobře připraveny, zní ze sdružení.

Kapacity zásobníků plynu v Evropské unii jsou téměř stoprocentně naplněny a výrazně překračují stanovené cíle. Země Evropské unie letos nashromáždily rekordní množství zemního plynu ve svých skladovacích kapacitách a unie tak předstihla svůj vlastní strategický plán.

Už v polovině srpna byly skladovací kapacity naplněny na 90 procent, což byl podle komisařky pro energetiku Kadri Simsonové, která sleduje naplňování skladovacích kapacit jako klíčový parametr odolnosti energetického systému, listopadový cíl stanovený v evropském nařízení o plynu.

K 1. říjnu byly kapacity zásobníků plynu naplněny už na 96 procent, čímž byl překonán rekord ze zimy 2022.

Mohlo by vás zajímat

K 1. listopadu pak byly zásobníky plynu v EU naplněny téměř na 100 procent, čímž bylo dosaženo historického maxima.

„Podtrhuje to naše neochvějné odhodlání zajistit dodávky energie do Evropy. Plné podzemní zásobníky plynu pomáhají evropskému trhu s plynem být odolnější než v loňském roce a vstupovat do zimní sezóny ve stavu větší připravenosti,“ řekla k tomu prezidentka společnosti Gas Storage Europe (GSE) Charlotte Rouleová.

Na stále globalizovanějším evropském trhu s plynem získává úloha strategického skladování plynu další rozměr v oblasti bezpečnosti dodávek, protože umožňuje stabilizovat evropský trh rozkývaný především válkou na Ukrajině, ale i inflací. Strategické skladování plynu má ale pozitivní dopad i regionální trhy mimo Evropu.

„Přesto by Evropa neměla podceňovat některá rizika, protože trh bude pravděpodobně ještě několik let napjatý, než bude Evropa moci posílit svou pozici prostřednictvím investic do obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti,“ míní zástupci Gas Storage Europe.

Zatímco nařízení EU o skladování plynu stanoví, že zásobníky mají být naplněny alespoň z 90 procent před koncem zimy v roce 2025, některé členské státy EU již prodloužily platnost pravidel týkajících se bezpečnosti dodávek plynu už i za rok 2025, aby čelily budoucím výzvám a připravily se na bezpečnost dodávek v nadcházejících letech.

Gas Infrastructure Europe (GIE) je sdružení zastupující zájmy evropských provozovatelů plynárenské infrastruktury působících v oblasti přepravy plynu, skladování plynu a znovuzplyňování zkapalněného zemního plynu (LNG). GIE je partnerem evropských institucí, regulačních orgánů a zúčastněných stran v odvětví.

GIE v současné době zastupuje 70 členských společností z 26 zemí.

Vizí GIE je, že do roku 2050 bude plynárenská infrastruktura páteří nového inovativního energetického systému, který umožní evropským občanům využívat bezpečné, efektivní a udržitelné dodávky energie.

(nik)