Česká republika poskytne finanční dary na péči o hroby českých válečných veteránů v zahraničí. Bez dvou set tisíc dva miliony korun by měly putovat na hroby na Slovensku, v Polsku a Srbsku. Vyplývá to z předkládací zprávy ministerstva obrany.
Na základě doporučení Mezirezortní komise pro válečné hroby při ministerstvu obrany, složené ze zástupců ministerstva obrany, financí, vnitra, zahraničních věcí, kultury, pro místní rozvoj, Československé obce legionářské a Svazu měst a obcí byla navrženo poskytnout peněžní dary na péči o české válečné hroby na Slovensku, v Polsku a Srbsku v roce 2022, a to v celkové výši 1,8 milionu korun.
Mezirezortní komise doporučila rovněž poskytnout finanční dar ve výši 2 milionů korun na výstavbu pomníku padlým československým bojovníkům za svobodu na území Velké Británie. Ten ale neprošel.
„Příprava projektu nebyla ještě zahájena a není ani možno identifikovat příjemce daru. Z tohoto důvodu se nedoporučuje tuto částku do Velké Británie odesílat. Nedoporučuje se odesílat ani finanční dar na Ukrajinu ve výši 1,2 milionu korun z důvodu nemožnosti pokračovat v připravovaných projektech v důsledku ruské agrese,“ stojí v předkládací zprávě.
Materiál nemá dodatečný dopad na státní rozpočet. Uvedená finanční částka bude hrazena ze schváleného rozpočtu kapitoly ministerstva obrany.
Mohlo by vás zajímat
„Materiál neovlivní podnikatelské prostředí ČR a netýká se ani zákazu diskriminace a rovnosti mužů a žen,“ lze se dále dočíst ve zprávě.
Materiál je předkládán vládě na základě ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, podle něhož dary do zahraničí ze státního rozpočtu mohou být uskutečněny pouze s předchozím souhlasem vlády.
Žádost o souhlas vlády předkládá ministerstvo obrany, do jehož působnosti péče o válečné hroby náleží, a které rovněž zajišťuje převod peněžních prostředků do zahraničí.
„Na základě výjimky udělené předsedou vlády dopisem ze dne 3. června bude materiál zaslán k posouzení pouze ministerstvu financí a ministerstvu zahraničních věcí, a to ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů pro uplatnění připomínek,“ stojí v závěru materiálu.
Celkový pohled na rozmístění válečných hrobů na území České republiky a rozmístění českých válečných hrobů na území ostatních států lze získat prostřednictvím mapového náhledu „Mapa lokalit válečných hrobů“.
Na mapovém podkladu se zobrazují lokality, na kterých se nachází jeden nebo několik válečných hrobů a ostatky nebo pietních míst. Po přiblížení zvoleného místa se zobrazí lokality s válečnými hroby.
Podrobné informace o válečném hrobu se zobrazí po kliknutí na symbol válečného hrobu.
Zákon definuje válečný hrob jako:
- místo, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války.
- válečným hrobem je pro účely zákona i pietní místo, kterým se rozumí pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol připomínající válečné události a oběti, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo oběti osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války.
(hrb)