INZERCE

Tajné služby, bezpečnost. Foto: Pixabay

Na útoku na Vrbětice se podílelo šest příslušníků GRU, včetně generála, tvrdí investigativní server Bellingcat

Britský investigativní webový portál Bellingcat zveřejnil podrobnosti k útokům na muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014. Podle serveru se na utajované operaci ruské vojenské rozvědky GRU podílelo celkem šest příslušníků elitní diverzní jednotky. Z informací serveru Bellingcat vyplývá, že svoje poznatky čerpal v tajných službách. Velmi pravděpodobně britských, kterých se aktivity komanda GRU dotkly v případě pokusu o otravu někdejšího příslušníka ruských tajných služeb Sergeje Skripala.

Bellingcat je webový portál založený britským žurnalistou Eliotem Higginsem. Server tvrdí, že využívá veřejně dostupné zdroje a publikuje investigativní příspěvky mapující např. válečné zóny nebo kriminální podsvětí.

Z informací, které Bellingcat zveřejňuje, je ovšem zřejmé, že tento server čerpá svoje detailní informace zejména z tajných služeb. A to zejména britských. Ekonomický deník považuje za důležité podotknout, že některé zahraniční tajné služby v poslední době používají při své práci řízené úniky do médií.

Takto řízeně uniklé informace mohou například pomoci k zamezení dalších podobných aktivit a ofenzivních zpravodajských útoků. Ale mohou také napomoci k získání informací například prostřednictvím novinářů. Praktikují to tak prokazatelně některé instituce v USA i ve Velké Británii.

Mimořádně závažnými informacemi oplývající server Bellingcat dnes oznámil, že operace GRU, kterou české úřady spojily s explozí muničního skladu ve Vrběticích dne 16. října 2014, zahrnovala nejméně šest agentů z oddělení GRU 29155. Osobně na ni dohlížel její velitel, generálmajor Andrej Averjanov, zástupce velitele GRU, který v době operace odcestoval v utajení do střední Evropy a jen několik hodin po explozi odjel zpět do Moskvy.

„Byla to jedna ze dvou známých tajných operací, pro které generál Averjanov osobně cestoval do zahraničí, což naznačuje význam této podvratné mise pro ruskou vládu. Generál Andrej Averjanov je vysoce postavený vojenský činitel, který má na základě záznamů telefonních hovorů recenzovaných Bellingcatem přímou komunikační linku jak s náčelníkem GRU, tak s Kremlem,“ napsal web.

Do operace byli podle Bellingcatu zaangažováni nejméně dva další důstojníci GRU, kteří krátce před výbuchy odcestovali pod diplomatickým krytím do Budapešti, zhruba pět hodin jízdy od muničního skladu. Pozoruhodné je, že nejméně jeden ze stejných „diplomatů“ cestoval do bulharského hlavního města Sofie o několik měsíců později, během dnů, kdy byl místní zbrojař Emilian Gebrev otráven jedem členy stejné jednotky GRU.

Cestovní data objevená společností Bellingcat také ukazují na skutečnost, že operace byla původně plánována na dřívější datum, ale byla odložena asi o týden kvůli neznámým okolnostem. Operace se zřejmě týkala několika koordinovaných cest členů jednotky 29155 do Česka přes sousední země a také přípravné mise ve Švýcarsku.

Server Bellingcat zrekonstruoval události kolem výbuchů ve Vrběticích následovně.

Příprava

Pětadvacátého září 2014 generálmajor Denis Sergejev a podplukovník Egor Gordienko odletěli z Moskvy do Ženevy a ubytovali se v hotelu Nash Airport. Cestovali pod krycí identitou Sergeje Fedotova a Georgije Gorškova vydané GRU. Bellingcat později identifikoval Sergeeva jako třetího muže při otravě Sergeje Skripala v roce 2018 a on i Gorškov cestovali o šest měsíců později do Bulharska, aby otrávili Emiliana Gebreva, bulharského výrobce zbraní.

Ráno po příjezdu do Ženevy si Sergejev a Gordienko pronajali BMW 116i od společnosti Sixt. V době, kdy vrátili auto do půjčovny o pět dní později, mělo na tachometru najeto 545 kilometrů, jak prokazují dokumenty získané Bellingcatem. Předchozí vyšetřování společnosti Bellingcat zjistilo, že během cest do Ženevy byl Sergejevův telefon zachycen v oblasti Chamonix, francouzské alpské oblasti 60 km od Ženevy.

Francouzská média později informovala, že západní zpravodajské služby zjistily, že jednotka 29155 zde zřídila skrytou logistickou základnu.

Není jisté, jaký byl účel této cesty, ale v těchto dnech Sergejev aktivně komunikoval se svým šéfem – generálplukovníkem Andrejem Averjanovem. Telefonní údaje, které Bellingcat dříve získal, ukazují, že Sergejev byl vždy v úzkém kontaktu s Averjanovem (oba muži používali předplacené telefony) během všech jeho zámořských operací – včetně otravy Skripala.

Generál Andrej Averjanov

Druhého října 2014 si velitel obou špionů – generál Andrej Averjanov – rezervoval letenky z Moskvy do Lisabonu na let o dva dny později v sobotu 4. října. Averjanov cestoval jako turista pod svou krycí identitou Andreje Overjanova – od svého skutečného jména se lišil pouze jedním písmenem.

Není jasné, zda se generál GRU potřeboval setkat s někým v portugalském hlavním městě, nebo prostě potřeboval vstoupit do schengenského prostoru přes zemi, která mu vydala vízum. Sedmého října si koupil letenku z Lisabonu do Vídně, ale nevyužil ji. Místo toho, později téhož dne – 4. října 2014 – Averjanov odletěl do Ženevy, kde čekali Sergejev a Fedotov. Do Moskvy se vrátil o dva dny později – 6. října – navazujícím letem přes Varšavu.

Následující den generál Averjanov a čtyři další členové jednotky 21955 oznámili, že jsou v ústředí GRU v Moskvě. Všichni si zakoupili letenky na různé lety, cílové destinace pak byly vždy jen několik hodin jízdy od českého muničního skladu ve Vrběticích.

Fotografie velitele GRU Andreje Averjanova pořízená z účtu odnoklassniki člena rodiny. Fotografie podplukovníka Egora Gordienka. Foto: Bellingcat

Létání ve formaci

Sedmého října 2014 si generál Averjanov – opět pomocí pasu se jménem Overyanov, rezervoval let Aeroflotu do Vídně, s příletem 13. října. Zpáteční let si zabookoval o dva dny později, na 15. října.

Podplukovník Nikolaj Ježov, také člen jednotky 29155, si zároveň koupil letenku do Vídně na 11. října 2014, naplánoval si tedy přílet dva dny před svým šéfem. Stejně jako Averjanov si na 15. října koupil zpáteční letenku. Cestoval pod svým jménem Nikolaj Kononikhin.

Ve stejném okamžiku si dva další členové jednotky 29155 – Dr. Alexander Miškin a plukovník Anatolij Chepiga, zakoupili vlastní letenky do střední Evropy. Stejně jako Ježov letěli 11. října – ale letěli do Prahy, ne do Vídně. Víza si vyřídili pod falešnou identitou prodejců sportovní výživy: Alexander Petrov a Ruslan Boshirov. Nezakoupili si zpáteční letenky, datum návratu bylo otevřené.

Další dva členové jednotky 29155 si také to ráno koupili letenky. Na rozdíl od ostatních však přiletěli pod svými vlastními jmény: Alexej Kapinos a Jevgenij Kalinin. Oba cestovali pod zástěrkami diplomatů s diplomatickou poštou – legenda zněla: oficiální cesta na ruské velvyslanectví v Budapešti. Letenky obou důstojníků do Budapešti byly na 10. října 2014 a návrat, stejně jako u Averjanova a Ježova, byl naplánován na 15. října 2014.

Grafika popisující pohyb agentů GRU ve dnech před explozí v muniční továrně ve Vrběticích v České republice. Foto: Bellingcat

Cesta do Vrbětic

Během několika dnů se tedy podle serveru Bellingcat pět příslušníků GRU sešlo ve střední Evropě. Alexander Miškin a Anatolij Chepiga, vulgo Petrov a Boshirov, přistáli 11. října v Praze, ubytovali se v hotelu a dokonce zveřejnili fotografii na sociálních sítích z centra Starého Města. Tento příspěvek nakonec umožnil tajným službám sledování páru po otravách Sergeje Skripala.

Přibližně ve stejnou dobu Nikolaj Ježov přistál ve Vídni. 13. října pak přijel do Vídně Ježovův šéf Andrej Averjanov.

Ve stejný den se „Boshirov a Petrov“ přesunuli z Prahy do Ostravy, asi hodinu jízdy od muničních skladů, kde se ubytovali v hotelu Corrado.

Telefonní záznamy pak doložily, že Averjanovův telefon byl připojen k rakouským sítím jen několik hodin po jeho příjezdu 13. října a znovu se připojil až odpoledne 16. října.

Pracovní hypotéza podle Bellingcatu zní, že Ježov a Averjanov jeli autem z Vídně do Ostravy – něco přes tři hodiny autem –, kde se sešli s Miškinem a Chepigou. Ale také pravděpodobně se dvěma diplomatickými důstojníky Kapinosem a Kalininem – aby pomohli při přípravách na uložení dálkově řízených výbušnin ve vrbětickém skladu.

Zatím není jasné, kdy a jak se tým GRU dostal na místo muničního skladu, aby nastražil výbušniny. „Jak uvedla česká policie a média, Chepiga a Miškin, kteří se vydávali za  nákupčí zbraní z Tádžické gardy, požádali o přístup do střeženého místa v období od 13. do 17. října 2014 společnost Imex. Ta skladovala v některých objektech munici a zbraně. Není jasné, zda se Rusové do střeženého dostali prostřednictvím Imexu (zástupci společnosti tvrdí, že se nikdy neukázali), nebo jinou cestou – a to prostřednictvím jiného provozovatele. 16. října 2014 v 9,25 pak vybuchl muniční sklad číslo 16., explodovalo 58 tun munice, bylo zničeno okolí. Exploze zabila dva zaměstnance Imexu,“ napsal web Bellingcat.

Pasové fotografie použité Miškinem a Chepigou k registraci jejich zájmu o návštěvu skladu zbraní ve Vrbětice. Foto: Bellingcat

Návrat

Několik minut poté, co muniční sklad ve Vrběticích explodoval, Anatolij Chepiga a Alexander Miškin nastoupili na let Aeroflotu z Vídně do Moskvy. Letadlo se vzneslo v 10,05.

Další dva důstojníci GRU, generál Averjanov a podplukovník Nikolaj Ježov, jeli později týž den zpět na letiště do Vídně. Averjanov – který předchozí den zmeškal zpáteční let – si v 18,17 koupil novou letenku na vídeňském letišti a večer ve 22,46 odletěl zpět do Moskvy.

Nikolaj Ježov, který také o den zmeškal zpáteční let zůstal v Rakousku a mezi 27. říjnem a 2. listopadem provedl několik předběžných rezervací zpátečního letu. Do Moskvy nakonec odletěl 3. listopadu. „V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, zda v tomto období pobýval v Rakousku nebo se vrátil do Česka,“ přiznali investigativci z webu Bellingcat.

Sofistikovaná operace

„Zjištění společnosti Bellingcat v tomto počátečním vyšetřování výbuchu českého muničního skladu v roce 2014 potvrzují tvrzení českých úřadů, která spojují jednotku GRU 29155 s výbuchy v roce 2014. Také vykreslují obraz mnohem sofistikovanější operace, než se dříve myslelo, zahrnující nejen nejméně šest tajných důstojníků GRU. Zdá se, že se na operaci podílel přímo velitel jednotky 29155, generál Averjanov. Vyšší velitelé zpravodajských služeb této hodnosti běžně necestují v utajení kvůli operačním rizikům a naše analýza cestovních údajů ukazuje, že Averjanov cestoval pouze na jednu další misi, v roce 2015, pod krycí identitou,“ konstatoval Bellingcat.

Přímé zapojení generála Andreje Averjanova podle Bellingcatu úzce do kontextu s diverzní operací ve Vrběticích zasazuje ruské politické vedení. „Averjanov není jen vysokým velitelem ruské vojenské rozvědky, který se na základě námi analyzovaných telefonních dat hlásí přímo řediteli GRU. Komunikuje také přímo s Kremlem, včetně – jak je identifikováno z Averjanovových telefonních záznamů – s úřadem ministra zahraničí Lavrova, s nímž opakovaně komunikoval před a po otravě Skripala,“ konstatuje dále investigativní web.

Rozsah a význam operace pro Kreml se zdá být podtržen řadou vojenských ocenění udělených členům jednotky, kteří se přímo zúčastnili bezprostředního ukončení mise. „Již dříve jsme informovali, že Alexander Miškin a Anatolij Chepiga získali nejvyšší ruské vojenské ocenění v prosinci 2014, další členové týmu včetně Gordienko a Ježov získali další vojenská ocenění přibližně ve stejnou dobu, jak dokazují uniklé dokumenty, které jsme získali. Tyto okolnosti společně nasvědčují významu této operace pro ruské vojenské a politické vedení, jakož i jejímu vnímání mise jako úspěchu,“ dodává aktuální zpráva Bellingcatu.

„V další zprávě bude web analyzovat pravděpodobné motivy této operace a její vazby na následnou otravu tří bulharských občanů v roce 2015. Hlavními výzkumníky Bellingcatu pro tuto ruskou operaci byli Christo Grozev a Yordan Tsalov. Vyšetřování vedli ve spolupráci s The Insider, Der Spiegel a českým týdeníkem Respekt,“ dodal server.

Jan Hrbáček