Pozornost na sebe strhává téma, z čeho budeme vyrábět elektřinu a teplo. Stejně důležitá je i otázka úspor ve spotřebě energie, o které si už tolik nehovoří. Tady platí, že nejekologičtější je ta energie, kterou nespotřebujeme vůbec, řekl na konferenci Právo a energetika generální ředitel firmy Elrpocon 21 Michal Židek.
Jak dále Michal Židek řekl na akci organizované Ekonomickým deníkem a Českou justicí, více pokroku v oblasti úspor energií lze nalézt v oboru průmyslu. „Je to i díky ministerstvu průmyslu, pod kterým roky běží programy jako je Eko-energie, kde bylo proinvestovaných mnoho peněz z fondů Evropské unie,“ připomněl Židek.

Současně však Židek upozornil, že v současném Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) se poskytování dotací na energetické úspory v průmyslu oproti minulému období ztížilo. Některé pokyny si navzájem protiřečí a výsledná podpora pro podniky bývá nižší než v minulém období.
Prostor pro miliardové úspory
Velký prostor ke snížení spotřeby energie má také veřejný sektor, i když tady už nejde o tak vysoká čísla jako v průmyslových podnicích. „Příkladem mohou být fakultní nemocnice, kde je spotřeba energie za skoro tři miliardy korun v 11 zařízeních ročně, což si myslím, že je docela hodně. Když si vezmete, že střední úspora by mohla být 25 až 30 procent, tak se bavíme o vcelku slušných úsporách,“ upozornil Židek. Dodal, že některé investice do zateplení budov a úspor energie se už uskutečnily, ale stále je prostor ke zlepšení.
Realizaci úsporných opatření ve státních či veřejných budovách bránil nesoulad mezi jednotlivými resorty. Například nemocnice organizačně spadají pod ministerstvo zdravotnictví, ale projekty energetických úspor se zárukou (EPC) nebylo možné zahájit bez souhlasu ministerstva financí. „Až teď nedávno vznikla meziresortní pracovní skupina, která sedí nad projekty a snaží se dobře vypsat zakázky,“ doplnil Židek.

Dále zmínil, že téměř všechny projekty energetických úspor v sobě zahrnují využití obnovitelných zdrojů energie. Nejčastěji se jedná o fotovoltaické panely na střechách budov, případně tepelná čerpadla. „Koncipuje se to tak, že veškerá vyrobená energie se spotřebovává uvnitř areálu, což si myslím, že je logické,“ doplnil Židek.
Vlček: Změnit se musí nejen zákony
K rozvoji moderní energetiky a úsporám energií se vyjádřili také další účastníci konference Právo a energetika. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček řekl, že uvažování lidí se mění a dnes se živě zajímají o novinky typu sdílení elektřiny. „Já osobně mám radost, že toto je cesta kupředu. To, že změníme legislativu nebo nainvestujeme miliardy do přenosové a distribuční soustavy a tak dále je sice hezké, ale pokud sami nezměníme naše myšlení, tak jsme pořád jenom na půli cesty,“ řekl Vlček.

Podobně se vyjádřila také členka Rady Energetického regulačního úřadu Markéta Zemanová. Vedle sdílení elektřiny lidé více hlídají, jakého mají dodavatele energií a kolik mu platí. „Společnost se edukovala a v posledních letech nastal obrovský posun vpřed,“ řekla členka nejvyššího vedení ERÚ.
Pomalé projekty v rychle se měnícím světě
Michal Žídek v debatě zmínil potíže spojené s investováním do moderních, úsporných technologií v energetice. V praxi se zde střetává pomalá příprava projektů a zdlouhavé schvalování dotací s rychlými změnami v evropské legislativě nebo v tržním prostředí – stačí připomenout růst cen vstupů. Výsledkem pak bývá, že rozpočet dříve připravené investice nakonec vzroste o desítky procent, které musí investor doplatit ze svého.

Také partner advokátní kanceláře Portos Milan Kučera a výkonný ředitel Sdružení pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek upozornili, že v současnosti nám chybí hlavně reálné projekty v energetice a jejich úspěšná realizace. Příliš časté změny legislativy na české a hlavně evropské úrovni jsou v kontrastu se zdlouhavou realizací investic do nových elektráren. „Ve chvíli, kdy ty projekty jsou dokončované, jsou už vlastně zastaralé,“ dodal Kučera.
Poděkování za podporu konference Právo a energetika patří společnostem SSI Energy, D-energy, Tiscali Media a Brněnské komunikace.
Mohlo by vás zajímat

Více o tom, co zaznělo na konferenci Právo a energetika, se dočtete ve zprávách:
Odložená státní energetická koncepce se vrací. Chci ji schválit do voleb, říká ministr Vlček
Poučení z kolapsu Bohemia Energy. ERÚ začne přísněji kontrolovat dodavatele energií
Energetika ode zdi ke zdi. Co přijde po boomu fotovoltaiky a bateriových úložišť