První zařízení na energetické využití komunálního odpadu v Jihočeském kraji postaví společnost C-energy v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Podle dnes podepsané smlouvy s vítězem výběrového řízení, společností Invelt Servis, dosáhnou náklady na stavbu spalovny bezmála 2,5 miliardy korun. Část nákladů uhradí již dříve přiznaná dotace z Modernizačního fondu, uvedla firma C-energy.

Zařízení na energetické využití komunálního odpadu (ZEVO) v Plané má dle smlouvy zahájit provoz na konci roku 2027. C-energy tím získává náskok před jinými projekty na spalování odpadů v Jihočeském kraji. Teplárna České Budějovice s projektem ZEVO Vráto zatím čeká na vydání stavebního povolení. ZEVO Písek teprve před šesti měsíci prošlo procesem posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).

„Směřujeme vše k tomu, abychom jako první zařízení v Jihočeském kraji nabídli obcím v okolí našeho energetického zdroje ekologicky šetrnou a přitom ekonomickou cestu, jak naložit se směsným komunálním odpadem. To vše s významnou časovou rezervou před platností zákazu skládkování v roce 2030,“ uvedl jednatel a spoluvlastník společnosti C-energy Ivo Nejdl.

Díky unikátnímu technickému řešení bude nový kotel schopný fungovat v širokém rozmezí od 16 do 50 tisíc tun spáleného komunálního odpadu za rok. Zároveň nabídne možnost spalovat biomasu a odpadní dřevo. Firma C-energy tak bude připravena i na situaci, kdy by v důsledku zlepšení třídění odpadů produkovaly obce v okolí méně směsného komunálního odpadu než dnes.

Mohlo by vás zajímat

Moderní a zisková

Elektrárna C-energy z Plané nad Lužnicí patří mezi nejmodernější energetické zdroje v Česku. Ale také mezi ty nejziskovější. V roce 2023 vykázala čistý zisk 796 milionů korun, což představovalo více než dvojnásobek oproti výsledku 360 milionů korun za rok 2022. Tržby společnosti, která do loňského roku nesla název C-Energy Planá, meziročně narostly o 48 procent na 2,95 miliardy korun.

Vlastníkem firmy C-energy je od roku 2011 investiční skupina Carpaterra Capital Partners, za níž stojí Michal Šušák a Ivo Nejdl. Krátce po akvizici spustili noví majitelé vlnu investic za více než dvě miliardy korun. V první fázi nahradili staré práškové uhelné kotle za moderní fluidní kotle a plynové motory. Později následovalo pořízení fotovoltaické elektrárny a dvou bateriových úložišť energie.