INZERCE

Solární střešní panely. Foto: apple.com

Na střechách rodinných domů loni přibylo skoro pět tisíc fotovoltaických elektráren. S financováním pomůže prodej přebytečné energie

Boom domácích elektráren v Česku pokračuje, a to i přes současnou pandemii koronaviru. Vzniklý instalovaný výkon 22,6 MWp představuje téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019. S financováním fotovoltaických elektráren majitelům pomáhají zelené úvěry. Na zájem reagují i dodavatelé energií, kteří domácnostem nabízí odkup nevyužité energie.

Za loňský rok spočítala Solární asociace 6 293 nových domácích fotovoltaických elektráren. Drtivou většinu z toho – 4 846 elektráren – představovala fotovoltaika na rodinných domech. Domácnosti si je pořizují jak kvůli životnímu prostředí, tak úsporám za energie.

Snížení nákladů a zhodnocení nemovitosti

Za rostoucí popularitou stojí ekonomická motivace majitelů rodinných domů a díky dotacím i vidina rychlé finanční návratnosti investice. Velkou roli hraje rovněž možnost snížit si pravidelné náklady domácnosti a zhodnocení nemovitosti.

Přesto jsou však finance zároveň i častým důvodem, proč Češi s pořízením technologie otálejí. Počáteční investice se v závislosti na velikosti a výkonu panelů pohybuje v řádu desetitisíců až nižších stovek tisíc korun.

Na zájem domácností o jejich financování reagují banky i samotní dodavatelé energií. Domácnostem nabízí například odkup nevyužité energie, který zároveň pomáhá s rychlejší návratností investice.

Čím větší investice, tím vyšší státní příspěvek

Pro financování lze využít některého z dotačních programů, kterými stát úspornost bydlení podporuje. Mezi ně patří například Nová zelená úsporám. Do financování zelených technologií se ale nově pouštějí i banky a nabízí specializované produkty.

Nové solární instalace. Foto: Solární asociace

„Dotační programy bývají nastavené tak, že čím více do úsporných řešení investujete, tím více vám přispěje i stát. Dotace ale nepokryje náklady celé. Už nyní však na trhu najdete finanční produkty, které vám zelené technologie pomohou financovat,“ říká Andrea Vokálová ze skupiny ČSOB pro financování bydlení. Dodává, že fotovoltaika navíc díky úsporám energie sama pomáhá úvěr splácet a díky dlouhé životnosti šetří majiteli peníze i dlouho poté.

Domácnosti často nezvládnou veškerou energii spotřebovat či akumulovat ve speciálních bateriích. Přebytky je možné nabídnout k odkupu, což také pomáhá s financováním elektrárny.

Za Evropou stále zaostáváme

Podle Solární asociace se nově objevují inovativní projekty spojené s akumulací energie či solárními panely na fasádě nebo použité jako střešní krytina. I přes tento pozitivní trend Česká republika stále zaostává za většinou Evropy.

Přestože loni počet domácích elektráren rostl, tahounem české fotovoltaiky byly komerční instalace na střechách podniků a továren. Vzniklo jich celkem 1 373. Většina z nich využila podpory Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a v rámci první výzvy bylo v roce 2020 vyplaceno více než 116 milionů korun, což je o 76 milionů více než v roce předchozím. V rámci druhé výzvy šlo o téměř 200 milionů korun.

Tomáš Rovný