INZERCE

Nejen tankovací karty dnes nabízí česká společnost Eurowag. Zdroj: tisková zpráva Eurowagu

Na pražské burze se objeví akcie EuroWAG. Úspěšné české firmy, kterou na londýnském trhu přehlížejí

Na volném trhu pražské burzy se od pondělí 23. října objeví nový titul. Jedná se o akcie společnosti W.A.G Payment Solutions, která před dvěma lety vstoupila na londýnskou burzu a moc úspěšná tam zatím není. Emise je na trh uváděna na základě žádosti člena burzy, společnosti Wood & Company, jak informovala Burza cenných papírů Praha.

Právě takový postup je na volném trhu možný. Iniciátorem vstupu na Free Market nebývá samotná společnost, s jejíž akciemi se obchoduje, ale burzovní brokeři. Společnost W.A.G Payment Solutions, známá též jako EuroWAG, patří mezi nejúspěšnější technologické společnosti založené v Česku. Dnes působí skoro po celé Evropě, nabízí tankovací karty, zprostředkování plateb za mýto a další služby pro nákladní dopravce.

Dlouhodobě rostoucí a zisková společnost jako EuroWAG by logicky měla být na burze hvězdou. Jenže vstup na kapitálový trh se firmě moc nepovedl. EuroWAG nevyužil možnosti uvést akcie na pražskou burzu a vstoupil pouze na londýnskou. Tady se však mezi stovkami kótovaných firem ztrácí a její akcie ztrácejí na hodnotě. Při vstupu na burzu v říjnu 2021 začínaly na 150 pencích, v pátek se obchodovaly okolo 94 britských pencí za kus.

Tržní hodnota celé společnosti v pátek vycházela na 652 milionů liber (18,5 miliardy korun). Hlavním akcionářem zůstává zakladatel firmy EuroWAG Martin Vohánka, který drží 47,78 procenta akcií. Dalších 26,06 procenta drží americká investiční skupina TA Associates. Zbývajících více než 26 procent tvoří free float, tedy akcie obchodovatelné na burze.

Převod akcií z Londýna do Prahy zkomplikuje britská daň na finanční transakce. „EuroWAG je firma s českými kořeny, která bude pro investory vítaným zpestřením. Pevně věřím, že i přes velké náklady vyvedení akcií z britského depozitáře, aby se později mohly na pražské burze obchodovat bez daně, se nám podaří u této emise získat signifikantní podíl objemu obchodů stejně, jako se to povedlo dříve u emise Avast,“ uvedl v tiskové zprávě Jiří Opletal, zástupce generálního ředitele Burzy cenných papírů a ředitel odboru obchodování a listingu.

Martin Vohánka se pravidelně objevuje v žebříčcích nejbohatších Čechů, například týdeník Euro jej zařadil na 56. místo s majetkem odhadovaným na 10,3 miliardy korun. Můžeme jej označit za aktivistického byznysmena, který loni věnoval 1,5 milionu korun na prezidentskou kampaň Petra Pavla. V minulosti finančně podpořil start Deníku N, pravidelně přispívá také na charitativní projekty.

Vohánka patří mezi hlavní iniciátory výzvy „Druhá ekonomická transformace“, která si dává za cíl přispívat k tomu, aby Česká republika byla otevřenou, respektovanou a úspěšnou zemí, která bude postavena na ekonomice s vysokou přidanou hodnotou.

(dtr)