INZERCE

České republice hrozí, že kvůli průtahům nezvládne vyčerpat evropské dotace v plné výši. Foto: Pixabay

Na podzim, pak v lednu, dosud nic. Firmy stále čekají na vyhlášení klíčových dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo na podzim vyhlásit několik důležitých dotací pro firmy a živnostníky. I přes opakované sliby a posouvání termínů se tak dosud nestalo. České republice nyní hrozí, že se částka z evropských fondů nestačí řádně vyčerpat.Stejný osud postihl i oblast výzkumu, kde vědci napjatě vyhlížejí program TREND.

Fotovoltaické systémy, Elektromobilita pro podnikatele, Úspora vody v podnicích, Cirkulární řešení v podnicích, to jsou hlavní výzvy z Národního programu obnovy, na které firmy netrpělivě čekají.

Dotační výzvy z dotačního programu (2021-2027) měly být vyhlášeny na podzim. Ministerstvo průmyslu a obchodu jejich vyhlášení stále posouvalo s tím, že budou nejpozději vyhlášeny do konce ledna. Měsíc uplynul a oblast dotačních výzev zůstalo beze změny.

„Firmy potřebují zajistit především stabilitu a předvídatelnost, především tím, že avizované harmonogramy výzev budou platit a nebudou se vymýšlet nadbytečné limitující podmínky pro čerpání. Firmy by měly vědět, že pokud mají kvalitní projekty, které je posunou anebo budou plnit národní a evropské cíle, na jejichž realizaci samy nebudou stačit, tak existují programy, kde je stát a EU chce za přijatelných podmínek podpořit“, říká k situaci Bohuslav Čížek, ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na svých webových stránkách termíny dotačních výzev neustále odsouvá. Foto: MPO

„Vyhlášení výzev brzdí dokončení zastřešujících metodik Národního plánu obnovy. Důležité je, abychom si nestanovovali další omezující podmínky nad úroveň požadavků Evropské komise a nezabránili tak podpoře kvalitních projektů. Předpokládali jsme, že to bude vyřešeno dříve a rozjedou se všechny výzvy dle původního harmonogramu“, doplňuje Čížek.

Co se týká celého Národního plánu obnovy, řada výzev se po obsahové stránce blíží do cíle, jako například podpora digitalizace podnikání. Jiné výzvy jsou téměř  hotové, jde například o podporu fotovoltaiky či oběhového hospodářství.

„Nejdůležitější programy nového období pro firmy již formálně posuzuje Evropská komise, doufáme, že k dalším zpožděním již nedojde a první výzvy se vyhlásí do poloviny roku. S konkrétními očekáváními jsme již ale po zkušenostech raději opatrní“, uzavírá ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek

Aplikovaný výzkum 

Podobná situace je v oblasti aplikovaného výzkumu, kde všichni čekají na program TREND (podpora průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje), který byl nahlášen na 22.prosince.

„Pokud chce Česká republika skutečně podporovat výzkum a vývoj a posouvat se tak mezi vyspělé země, musí stát na podporu těchto klíčových oblastí prostředky najít. Jednáme proto s MPO a novou ministryní pro vědu, výzkum a inovace, aby se situace rychle stabilizovala a programy byly co nejdříve vypsány. Vláda se k tomu musí postavit čelem co nejdříve, stanovit priority a rychle vyřešit stabilizaci financí a harmonogramu“, říká Bohuslav Čížek.

Jeho slova potvrzuje i prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus: „Hlavní chybou je, že dosud není připravena implementace ani Národního plánu obnovy, ani strukturálních fondů, a to hlavně ve formální oblasti, jako je příprava dokumentace, implementační prostředí či schválení celkových indikátorů.“, říká Libor Kraus s tím, že vyspělé státy vynakládají na oblast výzkumu, vývoje a inovací 3–4 % HDP, v České republice to nejsou ani 2 procenta

„Jsme v období, kdy potřebujeme co nejrychleji nastartovat ekonomiku. Čím dříve podpoříme aplikaci nových výrobků a služeb u našich podniků, tím významněji posílíme jejich konkurenceschopnost.“, uzavírá Libor Kraus.

Všichni odborníci se shodují, že pro nápravu je nutné urychleně dokončit schvalovací procesy s Evropskou komisí, dohodnout kontrolní indikátory a vyhlásit projektové výzvy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na zaslané otázky týkající se zpoždění dotačních výzev do dnešního dne nereagovalo.

Jana Bartošová