INZERCE

Ilustrační foto: Pixabay

Na loňský objem obchodních transakcí v České republice neměla pandemie vliv. Jejich celková hodnota však klesla

Přestože loni česká ekonomika zaznamenala historický propad, objem fúzí a akvizic se výrazně nesnížil. Došlo však k poklesu jejich hodnoty. Největší vzestup zaznamenala oblast e-commerce, farmacie a zdravotnictví. Řada firem dokázala rychle reagovat na novou situaci a zapracovala na digitalizaci a využívání nových technologií. Vyplývá to z průzkumu advokátní kanceláře DLA Piper.

V roce 2020 poklesl český hrubý domácí produkt o 5,6 procenta. Ani přes tento propad nedošlo k celkovému objemu obchodních transakcí. Jejich hodnota ale poklesla. Zatímco transakce v oblasti turismu, pohostinství a dopravy loni výrazně poklesly, největšího vzestupu se dočkala e-commerce, farmacie a zdravotnictví. Na realitním trhu došlo celosvětově k propadu, nicméně v České republice zůstal stabilní pandemii navzdory.

Z M&A reportu společnosti DLA Piper vyplývá, že celková aktivita na trhu fúzí a akvizic v loňském roce neoslabila. Řada firem se rychle přizpůsobila situaci a začala s digitalizací i s větším využíváním nových technologií.

Realita předčila očekávání

Zkraje loňského roku nebylo jasné, nakolik pandemie trh fúzí a akvizic zasáhne. Zřejmé nebylo ani to, jak se změní podmínky a jak zareagují investoři i financující banky. Přes počáteční nejistotu se však trhu nakonec podařilo nové situaci úspěšně přizpůsobit.

„Na počátku se očekávalo, že se kvůli pandemii většina transakcí buď úplně pozastaví, nebo výrazně zpomalí. Dobrou zprávou za rok 2020 je, že se tak nestalo a situace i na českém trhu zůstává relativně stabilní. V roce 2021 lze dokonce očekávat mírný nárůst zejména vzhledem k investicím společností do moderních technologií a s tím souvisejícím nárůstem jejich hodnoty,” uvádí Country Managing Partner v DLA Piper Prague Miroslav Dubovský.

Nárůst e-commerce a start-upů

Doposud nejvíce byl pandemií zasažen segment turismu, letecké dopravy nebo pohostinství. Naopak největší nárůst bylo možné zaznamenat u e-commerce obecně, ale i u start-upových projektů, ve farmacii nebo zdravotnictví. A zde se růst předpokládá i letos.

Česká republika se celosvětovému trendu vymykala v oblasti realit. Zatímco jinde došlo k nebývalému poklesu, u nás se transakce pohybovaly na podobné úrovni jako v předešlých letech.

Více sporů

Lze očekávat, že s přicházející ekonomickou recesí poroste i počet sporů vyplývajících z jednotlivých fúzí a akvizic. „Potvrzují to i nejnovější data za předchozí rok, kdy ve více než 60 procentech zkoumaných jurisdikcí již došlo k nárůstu sporů vyplývajících z transakcí. K dalšímu nárůstu pak může dojít po ukončení nejrůznějších vládních programů podpory,“ uzavírá Miroslav Dubovský.

(pdm)