INZERCE

Likvidovaná litevská jaderná elektrárna Ignalina. Foto: Amentum

Na likvidaci litevské jaderné elektrárny se bude podílet americká firma Amentum

Americká společnost Amentum byla vybrána jako konzultant pro první demontáž bubnových separátorů páry v blocích 1 a 2 jaderné elektrárny Ignalina (INPP) v Litvě. Tento krok je velmi důležitý při vyřazování z provozu kdysi největšího výrobce elektřiny v zemi. Očekává se, že reaktory budou plně vyřazeny z provozu do roku 2038, přičemž většinu nákladů na jejich vyřazení z provozu bude financovat Evropská unie prostřednictvím EBRD a dalších fondů.

Sedmiletý kontrakt, jehož hodnota se odhaduje na 5,5 milionu eur a který má být realizován v souladu s podmínkami Žluté knihy Mezinárodní federace konzultačních inženýrů (FIDIC), bude spravován Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj a financován z grantů Evropské komise.

Společnost Amentum bude poskytovat poradenské služby na podporu jednotky projektového řízení (PMU) INPP a plnit povinnosti inženýra FIDIC pro zakázku na demontáž.

„V tomto průlomovém projektu využijeme naše rozsáhlé zkušenosti s vyřazováním jaderných elektráren z provozu a nakládáním s odpady z Velké Británie, Francie, Česka a Slovenska,“ řekl Andy White, který vede společnost Amentum Energy & Environment International.

Amentum pomůže společnosti INPP řídit demontáž separátorů parních bubnů – velkých bubnů instalovaných nad grafitovým jádrem, které odvádějí páru k turbínám. PMU bude dohlížet na návrh a bezpečnostní zdůvodnění demontáže a fragmentace bubnů a souvisejícího vybavení, které jsou umístěny v radiologicky kontaminovaném primárním okruhu elektrárny. Tým společnosti Amentum bude také k dispozici pro podporu dalších fází vyřazování z provozu v INPP.

„Poskytovatel služeb FIDIC, společnost Amentum, se významně podílí na demontáži bubnových separátorů páry. Jejich rozsáhlé mezinárodní zkušenosti jak jako inženýr FIDIC, tak při práci na různých podobných projektech jaderné energetiky budou přispívajícím faktorem k úspěchu společné realizace projektu,“ řekl generální ředitel INPP Linas Baužys.

Litva převzala vlastnictví dvou bloků RBMK-1500 – lehkovodních reaktorů moderovaných grafitem, podobných těm v Černobylu – v roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu. Souhlasila s uzavřením jaderné elektrárny Ignalina jako podmínkou svého vstupu do Evropské unie, přičemž první blok byl odstaven v prosinci roku 2004 a druhý blok v prosinci roku 2009. Očekává se, že reaktory budou plně vyřazeny z provozu do roku 2038, přičemž většinu nákladů na jejich vyřazení z provozu bude financovat Evropská unie prostřednictvím EBRD a dalších fondů.

Dva reaktory RBMK-1500 společnosti INPP vyráběly až 70 procent litevské elektřiny před tím, než byla elektrárna v roce 2009 odstavena. Tradiční firmy společnosti Amentum zde začaly pracovat před více než 20 lety, kdy pomohly dodat nové dočasné úložiště vyhořelého paliva a další zařízení potřebná pro vyřazení z provozu.

„Amentum je světovým lídrem v oblasti pokročilého inženýrství a inovativních technologických řešení, kterému důvěřují Spojené státy a jejich spojenci při řešení jejich nejvýznamnějších a nejsložitějších výzev v oblasti vědy, bezpečnosti a udržitelnosti. Naši lidé uplatňují nezlomnou zvědavost, neúnavné ambice a bezmeznou představivost, aby zpochybnili konvence a podpořili pokrok. Naše závazky se opírají o přesvědčení, že bezpečnost, inkluze a pohoda jsou nedílnou součástí úspěchu. Sídlíme v Chantilly ve Virginii a máme více než 53 000 zaměstnanců v přibližně 80 zemích na všech 7 kontinentech,“ píše o sobě firma Amentum na svém webu.

(nik)