Krajský úřad Olomouckého kraje schválil záměr výstavby dvou větrných elektráren u obce Kobylá nad Vidnavkou na Jesenicku. Zatímco jiné projekty v oboru větrné energetiky narážejí na odpor úřadů a úředníků, tentokrát záměr prošel již ve zkráceném řízení o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Vyplývá to z oznámení v Informačním systému EIA, který provozuje ministerstvo životního prostředí.

Krajský úřad rozhodl, že záměr „Větrné elektrárny, Kobylá nad Vidnavkou“ nemá významný vliv na životní prostředí a nebude tedy posuzován podle příslušného zákona. Podrobnější posouzení původně požadavala obec Velká Kraš kvůli obavám z narušení krajinného rázu, ale později připomínky stáhla. Krajští úředníci dále zmiňují hlukovou studii, podle níž by hluková zátěž v okolních obcích neměla překročit platné hygienické limity.

V katastru obce Kobylá nad Vidnavkou se již nacházejí dvě starší větrné elektrárny o výkonu 250 kW a 2 MW, ty nové je však výkonem i výškou výrazně překonají. Podle oznámení investora zde mají vyrůst stroje typu Vestas V150 s instalovaným výkonem 4,5 MW, s výškou tubusu 155 metrů a průměrem rotoru 150 metrů. Celková výška nových větrníků dosáhne 230 metrů. Pro srovnání: Žižkovský vysílač v Praze se tyčí do výšky 216 metrů.

Investorem záměru je firma VE Kobylá nad Vidnavkou, která má podle informací v obchodním rejstříku dva majitele s 50procentními podíly. Těmi jsou Micronix Group podnikatele Miloslava Mareše a Sefin Capital vlastněný Ladislavem Seidlerem. Podle oznámení pro řízení EIA investoři počítají se zahájením stavby v červnu roku 2024 a s dokončením o rok později.

Mohlo by vás zajímat

Micronix Group patří v posledních letech mezi nejaktivnější investory do větrné energetiky v Česku, stál třeba za vznikem letos dokončeného větrného parku Moravice – Melč II na Opavsku. Dva větrníky u Melče fungují již od konce roku 2018, během loňského roku a prvních měsíců toho letošního zde přibyly čtyři další, každý s výkonem 2,2 MW. Jedná se o první nové větrné elektrárny v Česku po tříleté pauze, kdy se kvůli zastavení podpory nestavělo vůbec.

Zájem o stavbu větrných elektráren opět ožívá. Přispěl k tomu novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, který odblokoval výstavbu nových elektráren. Větrné elektrárny či farmy do výkonu 6 megawattů (resp. do počtu šesti turbín) mají nárok na pevnou výkupní cenu elektřiny stanovenou Energetickým regulačním úřadem. Větší instalace musejí soutěžit o výši podpory v aukcích, které vyhlašuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

David Tramba