Na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace se Česká republika představí s leitmotivem Talent a kreativita pro život. Umělecký koncept, inspirovaný životní filozofií Alfonse Muchy, vznikl pod vedením sochaře a designéra Ronyho Plesla. Kurátorkou je kunsthistorička Lucie Drdová.
Expozice nabídne návštěvníkům kombinaci skleněných plastik, využívající technologii Vitrum Vivum, se současnou malbou Jakuba Matušky, to vše propojené audiovizuální instalací Lunchmeat Studia.
Koncepce českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace propojuje dílo Alfonse Muchy se současným uměním. Multimediální instalace, inspirovaná Muchovým nedokončeným triptychem Tři věky (Věk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti), vytvoří dynamické prostředí, kde se návštěvníci setkají s proměňující se kulturní krajinou.
„Český pavilon na EXPO 2025 představí návštěvníkům jedinečnou syntézu tradičního umění a moderní kreativity. Základním kamenem naší koncepce je dílo Alfonse Muchy, proto jsme symbolicky zvolili den jeho 165. narozenin, 24. července 2025, jako český národní den. Chceme ukázat, že česká kreativita vychází z historických kořenů a tradičních hodnot, zároveň však umí reflektovat současná témata,“ vysvětluje generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Mohlo by vás zajímat
Od každodennosti po archetypy
Český pavilon na EXPO 2025 v Ósace představí multimediální instalaci týmu předních tuzemských vizuálních umělců. Instalace prochází organickou spirálou návštěvnické cesty skleněného pavilonu od studia Apropos Architects.
Ústředním dílem táhnoucím se po celém obvodu architektury bude více než dvě stě metrů dlouhý kresebně-malířský narativ Jakuba Matušky (aka Maskera). Vizuální příběh se metaforicky roztáčí do spirály jako komentář lidského usilování od bazální každodennosti, subjektivního vnímání až po archetypální či dějinné konotace. Multimediálně sjednocující prvek představuje audiovizuální instalace Lunchmeat Studia, která pomocí třicetikanálové zvukové kompozice a komentářů na digitálních displejích vytvoří působivý „imersivní“ zážitek.
„Vedle historického odkazu je neméně důležitým motivem téma samotného EXPO, které akcentuje zaměření se na utváření budoucí společnosti pro naše životy, respektive nutnost uvědomění, že každý jedinec je součástí většího celku. Podoba instalace je tedy dynamickým médiem, ve kterém je divák nepřímo, přesto však znepokojivě konfrontován s naléhavostí zásadních témat,“ doplňuje kurátorka návštěvnické cesty Lucie Drdová.
Společné směřování
Dialog díla současných umělců s filozofickým étosem Alfonse Muchy je pomyslným závěrem celé cesty. V její poslední části návštěvník potkává intimní sochu dívky na pozadí muchovského tvarosloví vytvořeném aktuálním vizuálním jazykem. Takzvaný Akt na skále (1898–1899) zde symbolicky představuje cestu člověka k vyššímu poznání a naplňuje tak hlavní myšlenku světové výstavy o společném směřování lidstva.
Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tradičním českým sklem či vážnou hudbou, nýbrž také tuzemskými inovacemi, nanotechnologiemi či perspektivními startupy.