Neděle, 1. srpna, 2021

Na Děčínsku sčítají škody po bleskové povodni, poškozené jsou silnice i mosty. Zastavena byla dráha do Německa

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na Děčínsku se uklidňuje situace po sobotních deštích. Dnes přestalo pršet, hladiny potoků a řek opadly. Někde ale stále zůstává voda i na silnicích, některé vozovky jsou poškozené. V Děčíně se utrhlo několik svahů, voda natekla i do jedné z budov magistrátu. Velké škody napáchala voda v Dolní Poustevně, poškozené jsou silnice i několik mostů, v domech tu měli i tři čtvrtě metru vody. Některým mostům museli hasiči odřezat zábradlí, protože bránilo průtoku vody. Řekl to starosta Dolní Poustevny Robert Holec (Město mého života).

„Máme poškozené tři mosty, jeden se nám zvedl, budeme je muset uzavřít a opravit,“ řekl starosta. Voda podle něj zaplavila domy kolem potoka, během hodiny se jeho hladina zvedla o tři metry.

„Bylo to hrozně rychlé, začalo pršet v noci v jednu hodinu a v půl druhé už mi volali lidi, že se voda žene z polí, a ve tři už byla z koryta venku. Spláchlo to i auta zaparkovaná u vody, museli jsme je vytahovat z příkopů,“ popsal situaci Holec.

Voda v Poustevně už opadla a lidé začali uklízet. „Už ráno jsme to objeli, přistavujeme kontejnery na odpad, úředníci města a hasiči obcházejí lidi a pomáhají hlavně seniorům. Snažíme se sehnat pro postižené i nějakou finanční pomoc, protože domy v záplavové oblasti nejde pojistit, a lidi měli tři čtvrtě metru vody v domech,“ dodal starosta. Není to poprvé, co Poustevnu velká voda postihla, velké byly záplavy v roce 2010.

Hladiny řek na Děčínsku se po silném dešti vydatně vzedmuly. Foto: Město Děčín

V Děčíně se dnes ráno sešla povodňová komise, i tam už začali uklízet a sčítat škody. „Máme poničené silnice, chodníky, silnice na Žleb je zavalená kameny, tam bude potřeba těžká technika na odstranění. Vytopenou máme budovu magistrátu A3, hasiči to jdou vyčistit, bylo tam asi pět centimetrů bláta. V části Bělá ještě stále teče voda po silnici a zůstaly tam laguny,“ řekl mluvčí magistrátu Luděk Stínil.

Jílovský potok, který v sobotu páchal největší škody, klesl zhruba o dva metry, lidé v okolí začali vyklízet sklepy a garáže, které jim voda zaplavila.

Na železniční trati Děčín hlavní nádraží Děčín-Prostřední byla kvůli zaplavené trati zastavena doprava.

Správa železnic po záplavách dokončila u Dolního Žlebu úklid posledního úseku trati z Děčína k hranici s Německem. Pro osobní vlaky je nyní průjezdná jedna kolej. Samotné obnovení dopravy závisí na zprovoznění trati v Německu, to se podle současných informací předpokládá ještě dnes v podvečerních hodinách.

„K obnovení dvoukolejného provozu mezi Děčínem a Bad Schandau bude muset Správa železnic v následujících dnech provést sanaci podemletého mostního pilíře,“ uvedl k tomu mluvčí správy Dušan Gavenda.

Kdy se osobní vlaky na trať vedoucí po levém břehu Labe vrátí, zatím nikdo přesně neví. „Samotné obnovení dopravy závisí na zprovoznění trati v Německu, to se podle současných informací předpokládá ještě dnes v podvečerních hodinách,“ uvedl Gavenda.

Dolní Žleb, povodní poničený mostní pilíř. Foto: Správa železnic

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu intenzivní deště zasáhly hlavně Šluknovský výběžek. Nejvíc v katastru Lobendavy, kde od pátku spadlo přes 130 litrů vody na metr čtvereční. Rozvodnily se potoky a řeky, kanalizace nezvládala přívaly vody odvádět. „V souvislosti s bouřkou evidujeme 150 událostí, po půlnoci se situace uklidnila, v současné době už probíhá jen odčerpávání sklepů a uklízení komunikací, a také stromů,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Tabi.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter