Pátek, 20. května, 2022

Na českých silnicích zemřelo vloni nejméně osob v historii. Paradoxně díky covidu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

O dvanáct tisíc dopravních nehod méně. Tak vypadá statistické srovnání loňského roku s tím předchozím. Přijatá protiepidemická opatření totiž výrazně snížila počet dopravních nehod a omezený pohyb osob přispěl i k tomu, že jich historicky nejméně skončilo smrtelně. Kromě toho, že je silniční provoz více méně na své dřívější úrovni, v závěru roku počet nehod ovlivní i nová vyhláška. Podle ní se totiž budou muset hlásit i ty, jejichž oznamování dříve nebylo povinné. 

Ačkoliv dopravních nehod vzhledem ke zvyšující se intenzitě silničního provozu přibývá, došlo vloni k jejich výraznému poklesu v souvislosti se zavedením protiepidemických opatření. Zatímco se podle policejních statistik v roce 2019 stalo více než 107 000 nehod, v loňském roce jejich počet klesl na 95 tisíc. 

„Opatření omezující pohyb přispěla i k tomu, že loni zemřelo na českých silnicích historicky nejméně lidí. Stále se ale jedná o 460 zbytečně ztracených lidských životů. Zatímco počet těžkých zranění průběžně klesá už od roku 2018, u smrtelných nehod teprve uvidíme, jestli se tempo zvyšování bezpečnosti na silnicích podaří udržet i po uvolnění“, doplňuje Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

Jak to vypadá letos? 

V období od ledna do září roku tohoto roku policie zatím šetřila 72 219 dopravních nehod. Při těchto nehodách bylo usmrceno 343 lidí, 1 212 osob zraněno těžce a 15 511 osob zraněno lehce. Nejvíce dopravních nehod se stalo v pátek, nejméně pak v neděli. 

Zdroj: Policie ČR

Nová vyhláška přinese změnu 

Do statistiky dopravních nehod koncem roku ale zasáhne novela vyhlášky, kterou předkládá ministerstvo dopravy. Ta v rámci harmonizace s právem evropské unie vyžaduje, aby do budoucna byly zaznamenávány i nehody bez takzvané oznamovací povinnosti, kdy účastníci spolu pouze sepíší záznam, bez nutnosti přivolání policie.

Vzhledem k tomu, že se tyto nehody dosud neevidovaly, lze předpokládat, že statistická čísla výrazně vzrostou.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter