INZERCE

Letecký pohled na Elektrárnu Chvaletice. Foto: Sev.en Energy (autor Jan Posejpal)

MŽP souhlasilo s úlevami pro Elektrárnu Chvaletice. Ekologická hnutí již chystají správní žalobu

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z emisních limitů pro Elektrárnu Chvaletice, kterou v minulosti dvakrát zrušilo. Nepotěšilo tím ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha, které kvůli rozhodnutí úředníků podají správní žalobu k soudu. Stejně již dříve ekologové postupovali v případě výjimky pro Elektrárnu Počerady.

Ministerstvo parametry výjimky pro Chvaletice schválené Krajským úřadem Olomouckého kraje ve svém rozhodnutí částečně změnilo a nařídilo, aby provozovatel v letech 2022 a 2023 vyhodnotil, jestli se díky nainstalovaným filtračním technologiím daří snižovat emise a pak případně navrhl i zkrácení výjimky a dřívější plnění limitů. Tento postup ale podle ekologických organizací může paradoxně vést k tomu, že se znečišťovatel nebude snažit emise snižovat a bude jich vypouštět více, než by mohl, aby se vyhnul riziku zpřísnění limitů a zvýšení provozních nákladů.

Ekologickým organizacím také vadí, že provozovatel ve své žádosti o výjimku docílil podle jejich názoru jen zdánlivého snížení vypouštěných škodlivin snížením očekávané doby provozu elektrárny. Omezení provozu však není závazné, a není tak žádný nástroj, kterým by mohly úřady snížení délky provozu vyžadovat. Ministerstvo nyní jen přidalo provozovateli povinnost reportovat, jak dlouho byly které bloky elektrárny v provozu.

Naopak generální ředitel Elektrárny Chvaletice Václav Matys je z dnešního rozhodnutí o výjimce nadšený. „Dokument má téměř 100 stran, proto se musíme napřed podrobně seznámit s jeho obsahem. Prozradím jen tolik, že odvolací orgán ve všech klíčových výrocích potvrdil původní rozhodnutí Krajského úřadu v Olomouci včetně šestileté délky výjimky. V každém případě jsme rádi, že skoro po třech letech máme konečně k dispozici pravomocné rozhodnutí,“ uvedl Matys ve vyjádření pro média.

Jak Ekonomický deník uvedl na počátku listopadu, Greenpeace a Hnutí Duha podaly žalobu na ministerstvo životního prostředí v případě emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Počerady. Ministerstvo umožnilo elektrárně vypouštět čtyřnásobně vyšší množství rtuti, než stanovuje nový limit na ochranu zdraví. Obě zmíněné elektrárny – Chvaletice a Počerady – vlastní skupina Sev.en Energy, kterou vlastní miliardář Pavel Tykač.

Nové limity BAT (Best Available Techniques) platí v zemích Evropské unie od 18. srpna letošního roku. Vztahují se na všechna velká spalovací zařízení o celkovém tepelném příkonu 50 MW nebo více. Výjimka platí pro většinu tepláren s výkonem do 200 MWt, na které se nové, přísnější limity emisí oxidů dusíku a síry, rtuti či prachových částic budou vztahovat až od ledna roku 2023.

Tomáš Rovný