INZERCE

Rybmík. Ilustrační foto: www.pixabay.com

MŽP rozděluje 700 milionů z EU na ochranu krajiny

Obce a firmy mohou žádat o evropské dotace zlepšování životního prostředí a krajiny. Na nejvíce peněz dosáhnou projekty na řešení vodního režimu v souvislosti se suchem.

Ministerstvo životního prostředí otevřelo prostřednictvím Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) dvě výzvy k podávání žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí, v nichž je pro žadatele celkem připraveno 712,5 milionu korun. Žádosti o podporu projektů, „které posílí přirozené funkce krajiny a zlepší kvalitu prostředí“ mohou podávat obce, města, veřejné instituce, školy, neziskové organizace, firmy i drobní podnikatelé. Termín pro podání žádosti je do 17. října.

 „Podporu mohou získat projekty zaměřené na realizaci a obnovu vodních prvků, na revitalizaci vodních toků, zakládání a obnovu mezí, remízků či starých sadů. Podpoříme i projekty, které povedou ke zlepšení stavu lesních porostů, zajištění migrační prostupnosti pro vodní i suchozemské živočichy a revitalizaci sídelní zeleně. Pevně věříme, že žadatelé mají v zásobě dostatek dobrých nápadů, aby se evropské peníze efektivně využily,“ říká náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský.

Pokud je podpora  ke zlepšení vodního režimu v krajině, konkrétně ke zpomalení povrchového odtoku vody, zvýšení schopnosti krajiny zadržovat vodu zvláště v souvislosti se suchem může dostat z evropských peněz dotaci ve výši až 100 % uznatelných výdajů.  Ostatní záměry sledující zlepšení kvality prostředí v sídlech mohou dosáhnout na 60 % uznatelných výdajů.

Žádoucí jsou rybníky a mokřady

V nově otevřených výzvách mají největší šanci získat dotaci projekty zaměřené například na budování nových rybích přechodů, odstranění migračních překážek na vodních tocích, vytváření a obnovu vodních prvků v krajině s ekostabilizační a retenční funkcí, tedy tůní, mokřadů, rybníků a malých vodních nádrží, ale i lužních lesů apod.

Bez šance rozhodně nejsou ani žádosti o dotaci na výsadbu či obnovu ploch a prvků veřejné zeleně  – parků, zahrad, sadů, uličních stromořadí, alejí, lesoparků, remízů. Ti, kteří se do tohoto dotačního projektu se svým projektem nevejdou, mají šanci, že uspějí v následujících měsících. „Na projekty zaměřené na zajištění příznivého stavu národně významných chráněných území a na posílení biodiverzity se na podzim chystáme otevřít další dvě výzvy,“ prozrazuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Miloš Cihelka