Zásobování teplem Vsetín ze skupiny MVV Energie získalo po úmorném tříletém posuzování souhlas krajského úřadu s investicí do zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO). Jenže ani tak nemá jistotu, že nová spalovna ve Vsetíně doopravdy vyroste. Ostře proti je místní radnice, a tak chce MVV Energie takové řešení problému s odpady nabídnout jiným městům.

Krajský úřad Zlínského kraje, který měl řízení o dopadu stavby na životní prostředí (EIA) na starosti, byl k investorovi dost přísný. Třikrát mu vrátil dokumentaci k přepracování a doplnění. Takový postup úřadů bývá v řízení o dopadu stavby na životní prostředí (EIA) výjimečný; v minulosti se něco podobného stalo snad jen v případě kontroverzního jezu na Labi u Děčína. I proto se řízení EIA protáhlo na tři roky.

Investorem stavby je firma Zásobování teplem Vsetín, kterou stoprocentně vlastní MVV Energie CZ. Ta je součástí německé energetické skupiny MVV Energie. ZEVO s tepelným výkonem čtyři megawatty má vyrůst na východním okraji Vsetína, doplnit má stávající teplárenské zdroje a výtopny na zemní plyn. Firemní skupina MVV Energie svůj projekt poprvé představila na podzim roku 2018 a podle původního plánu jej chtěla postavit již během loňského roku.

Vsetínský projekt drží jedno prvenství – tak malé zařízení na energetické využití odpadů zatím v Česku nikdo nenavrhl. ZEVO Vsetín totiž mělo spalovat okolo 12 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Pro srovnání, dříve realizované spalovny v Česku mají kapacitu od 95 do 310 tisíc tun za rok. Menší projekty byly v minulosti považovány za ekonomicky nevýhodné, pomáhá jim však plánovaný zákaz skládkování odpadu i možnost získat dotaci z Modernizačního fondu.

Proti projektu je také Rada města Vsetína, která v říjnu 2019 vyjádřila nesouhlas s výstavbou ZEVO v širším centru města. Také letos starosta Vsetína Jiří Růžička několikrát zopakoval, že dokud bude starostou, tak v lokalitě na Ohradě spalovna nebude. Dokonce i společnost MVV Energie CZ už se stavbou spalovny ve Vsetíně prakticky nepočítá. Projekt na energetické využití odpadu však chce nabídnout jiným městům, ve kterých zajišťuje dodávku tepla.

Mohlo by vás zajímat

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Investoři chtějí stavět další, zpravidla však narážejí na tuhý odpor ekologů, místních aktivistů i komunálních politiků.

David Tramba