Česká správa sociálního zabezpečení nestihne vypsat výběrové řízení na část klíčového důchodového informačního systému. Vypadá to, že stávající dodavatel bude mít „kšeft“ až do konce roku 2021. Jenže právě plány ministerstva na prodloužení spolupráce se stávajícím dodavatelem mohou být na hraně zákona.
Další potíže s dávkovými informačními systémy v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) se týkají České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Včera jsme v textu ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky uvedli, že vedení resortu MPSV bylo podrobeno detailnímu výslechu ohledně situace na ČSSZ na zasedání Výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny. Poslanec Ladislav Vilímec upozornil na to, důchodový počítačový systém běží na základě smlouvy, jež končí na konci tohoto roku. „Zajímalo by mne, jaký bude další postup, jestli se chystá další jednací řízení bez uveřejnění, nebo co se bude dít,“ ptal se Vilímec.
„Vím, že ten plán byl, začal se dokonce částečně plnit, ale najednou se to zastavilo a velmi by mne zajímalo, proč,“ řekl Bartošek.
Ředitel ministerského IT odboru Jiří Károly upřesnil, že smlouva s firmou Fujitsu zajišťuje jen jednu část důchodové agendy, nikoliv celý její chod. „Můžeme říct, že 100% bude důchodová agenda běžet i v roce 2018. V současné době máme dvě varianty, buď otevřené řízení, nebo jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) pro stávajícího dodavatele. Já se kloním k druhé variantě do té doby, než bude vysoutěžen nový systém důchodové agendy,“ uvedl Károly. Nová důchodová agenda by měla být podle něj spuštěna na konci roku 2021. „Do té doby musíme zajistit to, co teď běží. Je to podobná situace, jakou jsme řešili na MPSV s firmou OKsystem,“ dodal ředitel IT odboru. ČSSZ měšíčně vyplácí cca 3,5 milionu důchodových dávek 2,9 milionům důchodců. Ročně přibude 220 tisíc nových žádostí o výplatu důchodu.
Jenže právě ministerské plány, které odhalil šéf IT mohou právně narazit. Varianta, ke které se Károly kloní, tedy jednací řízení bez uveřejnění, nemůže být použita dle libovůle zadavatele. „ Musím upozornit na to, že jednací řízení bez uveřejnění nelze použít kdykoli uzná zadavatel za vhodné a výhodnější. Jednací řízení bez uveřejnění je možné použít pouze v zákonem stanovených důvodech, které obsahují řadu omezení. JŘBU lze použít tehdy, pokud může být zakázka splněna pouze určitým dodavatelem, neboť předmětem plnění veřejné zakázky je jedinečné umělecké dílo nebo výkon, nebo z technických důvodů neexistuje hospodářská soutěž, nebo je to nezbytné z důvodu ochrany výhradních práv včetně práv duševního vlastnictví,“ uvedla právnička Transparency international Martina Mikolášková. A upozorňuje na skutečnost, že pokud sám Károly uvažuje o tom, že existují dvě možnosti zadávání této veřejné zakázky, přičemž je jednou z možností konání otevřeného řízení, pak je vyloučeno, že by toto mohlo být nahrazeno JŘBU.
Jiří Skuhrovec, odborník na vypisování zakázek ve státní správě, který předsedá spolku Econlab míní, že jde o typický příklad závislosti zadavatele na jediném dodavateli (podrobně jsme o tomto jevu v českých veřejných zakázkách psali v červencovém textu Firmy „zamykají“ úřady do vlastních produktů a služeb. Pak musí vypisovat JŘBU. „Závislost na jediném dodavateli software je v ČR bohužel běžný stav, ze kterého se vymaňuje těžko. Firmy pro udržení svého monopolu využívají všech prostředků – od personálních vazeb po stížnosti na ÚOHS, kterými lze otevřenou soutěž zdržovat roky. Že nový systém nepoběží letos ani napřesrok už je dnes jasné´,“ uvedl k plánům MPSV Skuhrovec.
Mohlo by vás zajímat
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek se pozastavuje nad tím, že ministerstvo práce přestalo plnit svůj vlastní harmonogram, který směřoval k tomu, aby k podobným situacím o kterých se bude diskutovat, předešlo. „Vím, že ten plán byl, začal se dokonce částečně plnit, ale najednou se to zastavilo a velmi by mne zajímalo, proč,“ řekl Bartošek. Podle něj postupuje ministerstvo nebezpečně. „Hlavně se nesmí stát, že by se situace v ČSSZ destabilizovala do té míry, že by byla ohrožena výplata důchodů, či jiných dávek, které má správa sociálního zabezpečení na starosti,“ varuje Bartošek. Podle něj nasazeni jakéhokoliv nového systému musí předcházet pečlivé testování a starý a nový systém by měly fungovat alespoň dva roky paralelně, aby se odladily případné chyby. „To, že ministerstvo už dnes uvažuje nad jednacím řízením bez uveřejnění, vnímám jako špatný timing managementu ministerstva. Neznám důvod, proč by tomu tak mělo být a budu se o to zajímat. Takovýto způsob vypisování veřejných zakázek považuji za mimořádný a neměl by být zneužíván, což se často děje,“ dodal Jan Bartošek.
Jiří Reichl