Po třech měsících končí v čele Ministerstva práce a sociálních věcí náměstek Tomáš Martinec. Bývalého ředitele protikorupční policie (ÚOKFK) do čela sociálního resortu přivedl ministr Petr Krčál a svěřil mu problematiku nejtěžší – IT sekci, rozpočet a evropské fondy. Podle informací Ekonomického deníku odešel Martinec na vlastní žádost přinucen okolnostmi.
Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes dopoledne informovalo o tom, že ministryně Jana Maláčová jmenovala k 1. listopadu 2018 novou náměstkyni členky vlády Zuzanu Jentschke
Stöcklovou, která byla pověřena zastupováním ministryně při jednáních spojených s problematikou resortu v oblastech správních činností a sociální politiky, sociálně pojistných systémů a rovněž evropských fondů. Od 1. listopadu 2018 byl jmenován na služební místo náměstka pro řízení sekce zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek Jiří Vaňásek. Oba noví náměstci se na MPSV vrací. V případě Jiřího Vaňáska jde o povýšení do náměstkovské pozice, jelikož se na ministerstvo vrátil již na začátku července s ministrem Petrem Krčálem, který musel po několika dnech rezignovat kvůli podezření z plagiátorství.
Nejzajímavější informaci si však tiskový odbor ministerstva nechal pro sebe. Ke konci října na vlastní žádost skončil politický náměstek Tomáš Martinec, kterého také přivedl Petr Krčál. Bývalý šéf protikorupční policie (ÚOKFK) měl na starosti IT sekci, rozpočet a evropské fondy. Důvod pro jeho rezignaci není oficiálně znám. Oficiálně si podal žádost sám, podle kuloárových informací však byl donucen okolnostmi. Informaci Ekonomického deníku potvrdil také vedoucí tiskového odboru ministerstva Jan Nechvátal. „Ano, pan náměstek na vlastní žádost skončil ke konci října,“ řekl Nechvátal s tím, že se bude hledat nový náměstek, který bude mít IT systémy na starosti.
Martincova rezignace a nedávný návrat do služebního poměru exnáměstka pro IT systémy Roberta Baxy (informovali jsme před 14 dny v textu Exnáměstek Baxa zůstává na ministerstvu práce, s kyberbezpečností radit nebude) jsou dvě navazující události, které zavdávají příčinu ke spekulacím, jestli se Martinec po detailním seznámení se se stavem IT zakázek a běžících výběrových řízení na dodavatele nových systémů, které jsou v řádu miliard korun, nerozhodl raději odejít. A to i na základě zkušeností, které získal jako dlouholetý policista a šéf protikorupční policie. Martinec o stavu IT systémů na MPSV podrobně mluvil také před poslanci Výboru pro sociální politiku poslanecké sněmovny na 4. schůzi 6. září. Záznam z jednání si lze přečíst na stránkách sněmovny, stejně jako je možné přehrát si audiozáznam jednání. „V tak velkém objemu uzavření veřejných zakázek vysoutěžených firem byl nedostatečně proveden odhad, zda bude MPSV schopno uřídit a zvládnout takto zásadní změny,“ řekl před poslanci Tomáš Martinec s tím, že u agendových systémů, nebo dalších služeb došlo k výrazným posunům spouštění, což se projevuje do současné doby.
Bude tedy zajímavé sledovat, kdo se do problematického sektoru IT zakázek na MPSV pustí. Spekuluje se o tom, že by se na své původní místo mohl vrátit Robert Baxa. Vedení MPSV navíc na čtvrteční jednání Výboru pro sociální politiku nese návrh na personální změny na ministerstvu v rámci systemizace, která je dle služebního zákona možná vždy ke konci roku. Mluvčí Nechvátal nechtěl specifikovat, jaké změny vedení resortu připravilo. „Myslím, že by bylo vhodné s tím napřed seznámit poslance a pak to stejně musí projednat vláda,“ řekl k připravovaným změnám vedoucí tiskového oddělení MPSV.
Jiří Reichl