INZERCE

MPO začne podporovat startupy, vznikne investiční fond

Malé začínající podniky získávají v ČR peníze na svůj vznik a rozvoj stále velmi obtížně. MPO chce napomáhat rozvoji nových firem. Proto pracuje na platformě, která mladým podnikatelům přinese snazší přístup ke kapitálu. 

Ti se dosud v prvních momentech podnikání museli spoléhat hlavně na vlastní zdroje nebo na tzv. 3F (Family, Friends & Fools) – rodinu, přátele a „blázny“. Vyplynulo to z dotazníkového šetření provedeného MPO. Průzkumu se zúčastnilo na šest desítek respondentů z české startupové scény.

Zakládání startupů není v ČR snadné

Ekosystém startupů se v Česku v posledních letech stále více rozvíjí. Vznikají podnikatelské inkubátory a akcelerátory, kde se rozvíjí české a v některých případech i zahraniční společnosti.„Startupy jsou pro českou ekonomiku velmi důležité. Mají rychlý start a ještě rychlejší růst, mají potenciál v budoucnu generovat zisk a vytvářet nová pracovní místa. Jsou také velmi důležitým motivačním prvkem pro naše studenty a absolventy. Že na to české mozky mají, dokazují příběhy úspěšných firem, které se dokázaly prosadit i v zahraničí. Jejich podpora je proto nezbytná, chceme-li zvýšit budoucí konkurenceschopnost České republiky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.Zakládání startupů ale není v České republice stále jednoduché a kromě počátečního nápadu a kvalitního týmu vyžaduje zejména v případě náročných inovativních řešení i velkou počáteční investici, kterou je často problematické pro začínající podnikatele získat. Právě omezená možnost obdržet finanční injekci v raných fázích podnikání brzdí vývoj malých inovativních firem.Z dotazníkového šetření vyplynulo, že své investice muselo limitovat celých 70 % oslovených podnikatelů. V prvních letech od založení firmy se jejich investice pohybovaly do maximální výše 5 miliónů korun.Důvodem nízkého objemu investic je zejména velmi omezený přístup podniků v počátečních fázích k externím zdrojům financování. Z hlediska dosavadního financování podnikání totiž jednoznačně převládají vlastní zdroje bez doplnění cizími zdroji (46 %). Dalších více než 22 % firem získalo prostředky od rodiny, přátel a známých. Z externích zdrojů mimo okruh známých a příbuzných jsou nejdůležitější tzv. business angels, čili individuální investoři, (9 %) a banky (7 %).

Chybí rozvinutý trh rizikového kapitálu

Jako nefunkční se na základě výsledků průzkumu ukázal trh rizikového kapitálu, který je v České republice ve srovnání s ostatními státy EU velmi málo rozvinutý. Fondy rizikového kapitálu označil jako zdroj financování pouze jeden respondent. Jednou z příčin tohoto stavu je fakt, že české fondy rizikového kapitálu investují v průměru do mnohem větších projektů než jinde v Evropě. Zatímco průměrná výše investice rizikového kapitálu v Evropě je 1,3 milionu EUR, v České republice je to 2,3x více, 3,2 miliónu EUR.

Co se týče plánů do budoucna, firmy jsou spíše optimistické a očekávají nárůst svých investic v příštích třech letech ve více než 50 % případů nad 5 miliónů korun. Začínající firmy tak volí strategii odložit investice na pozdější dobu, kdy již budou generovat stabilní cash flow a budou pro ně dostupnější zejména bankovní úvěry. Preferují tak pozvolný rozjezd svého businessu pouze z vlastních prostředků před komplikovaným a často neúspěšným vyjednáváním s investory a bankami.

Dotazníkového šetření se zúčastnilo celkem 64 malých firem, z nichž většina působí v Praze a Středočeském kraji (37 %) a Jihomoravském kraji (31,5 %), dále v Plzeňském (11 %) a Moravskoslezském kraji (9 %). Z hlediska odvětví jsou respondenti aktivní zejména v oblasti ICT (téměř 51 %), v necelých 17 % se věnují činnosti ve výzkumu a vývoji, po 5 % následoval zpracovatelský průmysl a obchod.

MPO připravuje Národní inovační fond

Na základě výsledků průzkumu začalo Ministerstvo průmyslu a obchodu připravovat platformu pro koncepční financování začínajících podnikatelů – Národní inovační fond (NIF). Fond chce využít pozitivních zahraničních zkušeností s financováním inovativních firem pomocí rizikového kapitálu.

Hlavní vizí NIF je aktivizace domácího trhu s rizikovým kapitálem, zajištění know-how a posílení obecného povědomí o tomto způsobu financování. Cílem je též zvýšit atraktivitu ČR pro zahraniční fondy rizikového kapitálu, které mohou do českého startupového prostředí přinést nejen kapitál, ale i potřebné podnikatelské know-how a globální kontakty.Stát by se v této roli měl stát katalyzátorem tvorby tvořivého podnikatelského ekosystému, který podpoří soukromou iniciativu. V tomto ohledu je také důležitá podpora startupů prostřednictvím poradenských služeb zajišťovaných agenturou CzechInvest.

Zaměření investiční strategie fondu bude směřovat rovněž do oblastí, které v současnosti soukromé fondy rizikového kapitálu v ČR pokrývají pouze okrajově – prvotní (prototypové) fáze a high-tech obory mimo ICT s delší dobou návratnosti. Nově bude NIF přispívat k vytvoření systému komercializace výsledků výzkumu a vývoje, který dosud v rámci podpory z fondů EU spadal do gesce MŠMT.Fond bude financován z velké části z evropských strukturálních fondů (OP PIK), další prostředky dodají soukromí investoři prostřednictvím fondů rizikového kapitálu nebo podílu v jednotlivých investicích.

Materiál MPO k Národnímu inovačnímu fondu je nyní ve fázi vypořádání meziresortního připomínkového řízení. Materiál nastiňuje základní koncepci, avšak po jeho schválení vládou budou pokračovat další konzultace v rámci inovačního ekosystému v ČR, s Evropskou komisí, Evropskou investiční bankou a Evropským investičním fondem.MPO chce tímto krokem podpořit novou generaci začínajících podnikatelů, kteří mají ambice prosadit se na zahraničních trzích a do budoucna mohou přispět k růstu konkurenceschopnosti České republiky zvýšením její orientace na výzkum, vývoj a inovace.

-of-